Зображення до посту Чи можна притягнути людину до відповідальності за підтримку країни-агресорки? Поради від СБУ
Ілюстративне фото колаборантів: zaxid.net

Людину, яка відкрито підтримує військові злочини Росії в Україні, можна спробувати притягнути до відповідальності за державну зраду. Але інколи зробити це непросто. Детально про всі нюанси розповідає представниця СБУ.

До редакції Вільного радіо не раз зверталися підписники зі скаргами на сусідів або людей на вулицях і в чергах, які відверто висловлюють свої проросійські погляди. Чи є на таких людей стаття у кримінальному законодавстві — роз’яснює речниця СБУ в Донецькій та Луганській областях Галина Прищепа.

Кого точно зможуть притягнути до відповідальності

Щоб змусити прихильника “руського миру” постати перед законом, треба мати переконливі докази його проросійських поглядів. Це можуть бути його висловлювання:

  • у ЗМІ;
  • в соціальних мережах;
  • на форумах;
  • на стрімінгових сервісах (наприклад, Twitch);
  • на мітингах тощо.

Галина Прищепа зазначає: засудити можна не лише за репліки на підтримку Росії на масовому заході. Це можуть бути й висловлювання перед групою людей у приміщенні або на вулиці.

“Жінка сиділа у бомбосховищі українського театру (в Маріуполі, — ред.), де знаходились понад тисяча людей, і займалась пропагандою. Вона виходила перед людьми та розповідала, що ось Збройні сили такі сякі, бомблять Маріуполь, ми чекаємо на “освободітєлєй” з Росії. Ми змогли це кваліфікували як 111.1 (стаття про державну зраду, — ред.), оскільки в тому ж бомбосховищі був наш співробітник, і під час евакуації цю жінку взяли “під білі ручки”, — розповідає представниця СБУ.

В яких випадках буде складно притягнути колаборанта до відповідальності

Якщо людина ділиться своїми проросійськими поглядами під час особистої бесіди “на кухні”, кваліфікувати це як статтю правоохоронці не зможуть.

“Це побутові розмови. Згідно зі статтею про колабораційну діяльність та глорифікацію російської влади ми можемо кваліфікувати [факти порушення] тільки тих осіб, які висловлюються у публічній сфері”, — каже речниця СБУ.

Водночас за пропаганду військових злочинів Росії у публічній сфері не вважатиметься бесіда в черзі у магазині — як зазначає Галина Прищепа, це теж дорівнює побутовій розмові.

Непросто буде засудити за подібні бесіди на зупинках громадського транспорту. Все залежить від того, чи можна це назвати “публічним виступом”, тобто від кількості слухачів.

Як і кому поскаржитись на прихильника російської агресії

Якщо вам набридають розмовами про “руський мир” і “поганих військових ЗСУ”, можна написати на таку людину заяву в поліцію або Службу безпеки України.

У заяві слід вказати приблизно таке: ПІБ публічно висловлюється та ганьбить Збройні сили України / публічно висловлюється на підтримку дій російської влади щодо окупації або загарбницької діяльності росіян.

Достатньо буде свідчень “на словах”, оскільки часом непомітно увімкнути диктофон може бути складно, а відкрито це робити небезпечно.

“Якщо буде такий запис, то це буде класно, бо він буде додатковим доказом того, що хтось здійснює протиправну діяльність. Але якщо його не буде, то можна просто написати заяву”, — каже Галина Прищепа.

Після цього вашу заяву передадуть слідчим. За колабораційну діяльність (ст. 111-1) винному можуть заборонити займатися певною діяльністю або обіймати певні посади на строк до 15 років.

Якщо ж людина не просто висловлювалась на підтримку Росії, а ще й була інформатором або коригувальником вогню окупантів, вона підпадатиме під дію статті 111 КК України “Державна зрада”. Відповідно до неї підсудному загрожує до 15 років позбавлення волі або довічне ув’язнення з можливою конфіскацією майна.

Пам’ятайте про важливість доказів

Якщо у слідчих не буде ані доказів колабораційної діяльності людини (диктофонного запису, дописів у соцмережі тощо), ані свідчень того, що вона співпрацює з окупантами, притягнути її до відповідальності не вийде.

“Людина врешті-решт може сказати: “Мене обмовили, я такого не казав. У мене там ворожнеча із сусідом, ми не поділили 10 сантиметрів городу чи їхня собака задушила мого півня”. І тут все, будуть слова однієї людини проти слів іншої”, — уточнює Галина Прищепа.

Нагадаємо, під час війни окупанти всіляко намагаються схилити українців до співпраці. Вже виявили понад 1,5 тисячі ймовірних колаборантів. Декого росіянам вдається підкупити, а когось шантажують. Хто ці люди, як їх вербують та де на сході України їх найбільше, читайте в матеріалі за посиланням.

Читайте також:


Завантажити ще...