Підтримати
Зображення до посту “Чим більше ми “літаємо”, тим довше живе наша піхота”. День з аеророзвідниками на Донеччині (РЕПОРТАЖ)

Росіяни щодня тиснуть на Курахівському напрямку. Вони посилили розвідку та проводять інтенсивні механізовані штурми. У небі постійно чатують російські безпілотники. За даними Генштабу, кількість боєзіткнень тут майже зрівнялась із найгарячішими напрямками — Покровським та Куп’янським.

Наш кореспондент провів день з бійцями української аеророзвідки, які обороняють цей відтинок фронту. Про те, як їхні “пташки” допомагають нищити склади й живу силу окупантів, читайте у репортажі Вільного радіо.

 

На лінії зіткнення гучно: не стихає гуркіт артилерії та подекуди чути роботу зенітників, які “полюють” за ворожими розвідниками під звуки пострілів та вибухів.

Репортаж з бійцями аеророзвідки, які воюють під Мар'їнкою
Безпілотник “Фурія”. Фото: Вільне радіо
Репортаж з військовими, які служать у Донецькій області
“Бурий” доповідає про готовність злету безпілотника. Фото: Вільне радіо

Військовослужбовець 33-ї окремої механізованої бригади на псевдо “Ґонзо” запускає український безпілотник “Фурія” шукати цілі росіян.

Як ЗСУ вицілюють росіян за допомогою дронів під Мар'їнкою
“Ґонзо” запускає “Фурію” в небо. Фото: Вільне радіо
Як на Донеччині працює аеророзвідка
“Ґонзо” доповідає про успішний запуск безпілотника. Фото: Вільне радіо

Розповідає, що без “очей в небі” зараз ніяк. Після цього боєць ховається у бліндаж, звідти екіпаж керує безпілотником.

День з аеророзвідниками на Донеччині
Оператор безпілотника “Ваг” з укриття управляє “Фурією”. Фото: Вільне радіо

Аеророзвідники працюють у глибокому тилу загарбників. Їхні дрони залітають углиб тимчасово окупованих територій, щоб знайти техніку та склади окупантів з боєприпасами, проводять розвідку на околицях тимчасово окупованого Донецька.

“Є багато [випадків], що муляжів наставляють, але техніку видно зразу. Якщо щось не розрізняємо, [побратими з командно-спостережного пункту] допомагають: кажуть, що стоїть і [просять] тримати його [в полі зору] — зараз буде вестися вогонь”, — каже оператор БПЛА із позивним “Ваг”.

На моніторах в аеророзвідників — зруйнована вщент Мар’їнка. Розрізнити вулиці чи будь-які об’єкти в місті майже неможливо. Руїни — це все, що залишилось від міста, утім і тут по підвалах розбомблених осель та адмінбудівель ховаються окупанти.

Як працює аеророзвідка на Донеччині
“Ґонзо” дивиться на вщент зруйновану Мар’їнку. Фото: Вільне радіо

“Щоб щось здибати в “зеленці”, дуже важко. Тільки на рух і на виходи (залпи, — ред.) арти найбільше попадаються”,розповідає аеророзвідник 33-ї ОМБр на псевдо “Ґонзо”.

“Бурий” — комунікаційник між аеророзвідниками та командно-спостережним пунктом. Він передає дані в штаб, а потім за цими координатами стріляють українські артилеристи.

Боєць передає інформацію у командно-спостережний пункт, липень 2024, Донецька область
“Бурий” передає інформацію про політ до командно-спостережного пункту. Фото: Вільне радіо

“Виявляємо все: танки, гармати, скупчення. Виявляємо всі цілі, які можемо виявити, виходи артилерії. Все, що бачимо, передаємо. Б’ють хлопці по наших координатах”, — роз’яснює “Бурий”.

До лютого 2023 року чоловік займався міжнародними перевезеннями, але потім змінив цивільне життя на військову службу. Нині “Бурий” служить у підрозділі аеророзвідки. Завдяки тільки цьому екіпажу артилеристи знищили вже десятки одиниць російської техніки.

“Виявили “Піон” — це така самохідна гармата, доволі рідкісна, дорога. Виявили нещодавно дві самохідні гармати МСТА-19 — це новітня російська зброя дуже потужна”, — говорить боєць.

На Курахівському напрямку, кажуть військові, росіяни зосередили чимало піхотинців та техніки. Підсилення стягують із тимчасово окупованого Донецька. Як і 2014-го, окупанти облаштовують позиції між цивільними об’єктами та навіть поруч із мертвими.

“Вони навіть цвинтар використовують часом для облаштування позицій”, — каже “Ґонзо”.

“Більше з населених пунктів стоять, в них гармати там, де ще люди живуть. Є і в посадках, але в населених пунктах теж багато артилерії”, — доповнює “Ваг”.

Ситуація на лінії фронту в Донецькій області у липні 2024-го
Ситуація на лінії зіткнення. Скриншот: DeepState

Аеророзвідники пильнують логістичні шляхи та шукають склади з боєприпасами й технікою в тилу росіян. Виявити ціль — лише частина роботи, далі бійці мусять коригувати удари української артилерії. Оскільки цілі в тилу, по них бʼють здебільшого з американського хаймарса.

“Дуже подобається коригувати хаймарс, бо воно так гарно зривається, горить дуже класно. Працюють добре, ну краса дивитись”, — захоплено розповідає “Бурий”.

Один із таких ударів бійці нещодавно коригували під окупованим Донецьком.

Що бачать оператори безпілотників на Донеччині
Склад боєприпасів росіян на тимчасово окупованій території. Скриншот із відео, наданого Вільному радіо аеророзвідниками 33-ї окремої механізованої бригади
Момент підриву російського складу з боєприпасами на Донеччині
Склад боєприпасів росіян на тимчасово окупованій території після удару. Скриншот із відео, наданого Вільному радіо аеророзвідниками 33-ї окремої механізованої бригади

“Ми довго “летіли”, певний час “висіли” та спостерігали за ціллю. І потім туди прилетіло два снаряди. Туди боєкомплект звозили і, можливо, техніку. Після удару склад горів до кінця дня”, — розповідає “Ваг”.

Чи не найбільшою загрозою для українських розвідників є системи радіоелектронної боротьби. Втім, завдяки удосконаленню “Фурії” вона не потрапляє під вплив російських засобів РЕБ.

Український безпілотник в небі над Донеччиною
Політ “Фурії”. Фото: Вільне радіо

У небі безпілотник може перебувати до трьох годин. Після виконання завдання його повертають назад. Конкретної точки, куди приземлиться борт, вирахувати неможливо. У визначеному секторі розкривається парашут, і “пташка” сідає на землю. “Гонзо” швидко забирає її та біжить в укриття.

Безпілотник ЗСУ приземляється під Мар'їнкою
“Фурія” йде на посадку. Фото: Вільне радіо
Оператор безпілотника біля Мар'їнки
“Гонзо” несе безпілотник в укриття. Фото: Вільне радіо

В цей час у бік аеророзвідників летять російські дрони, тому бійці, аби не видати себе, залишаються в укритті.

Репортаж з бійцями аеророзвідки, які воюють на Донеччині
“Ваг” у перерві між виконанням бойових завдань. Фото: Вільне радіо

Вечірній спів птахів перебиває гуркіт артилерії. Під вечір окупанти знов активізувалися. Ми залишаємо позиції, а бійці продовжують чергування, міняють у БПЛА денну камеру на камеру нічного бачення та чекають на команду, щоб знову підняти розвідувальний борт в небо.


Завантажити ще...