31 травня з’явилось інтерв’ю мера Бахмута, де він сказав, що в місті залишилось 500 людей. Однак цим даним вже тиждень і у це число врахували жителів сіл Бахмутської громади. Ми поговорили з посадовцями та розібрались, як вони порахували цих 500 людей та що відомо про переміщення і депортацію людей в міста Бахмут.
31 травня видання “Укрінформ” опублікувало інтерв’ю з мером Бахмута Олексієм Ревою. В ньому очільник міста сказав таку фразу:
— На сьогодні, за нашими підрахунками, у Бахмуті залишається близько 500 осіб.
Ця заява спростовує дані ставленика Кремля Дениса Пушиліна, який відвідав Бахмут 23 травня та заявив, що в місті не залишилось жодного цивільного жителя. Втім навіть ватажок донецьких окупантів тоді уточнив, що це слова “вагнерівців”, які будуть перевіряти псевдополіцейські.
Ми звернулись за роз’ясненням до Бахмутської міської ради.
“На момент запису інтерв’ю, а це було минулого тижня у п’ятницю (26 травня 2023 року, — ред.) кількість людей, які перебувають у Бахмутській громаді становила близько 500 осіб. Цю цифру ми розраховували математично та постійно відслідковували. Зараз це остання цифра, яка в нас була і наразі ми не можемо сказати що з ними”, — каже начальниця пресслужби Бахмутської міської ради Наталя Кисиличина.
Тобто, дані про 500 людей, які залишаються в Бахмуті є застарілими й стосуються всієї громади (включно з селами Іванівське та Хромове).
“Це люди, які переміщувались та територіально шукали укриттів, щоб перечекати. Не знаю на що вони сподівались, ми кожного з них вмовляли виїжджати, але не до кожного змогли достукатись. Тому людина з Бахмута зараз може сидіти десь у підвалі в Іванівському”, — припускає посадовиця.
За даними українських активістів з Deepstatemap, станом на 31 травня 2023 року село Іванівське залишається під контролем ЗСУ. У Бахмуті та селищі Хромове є невеличкі території, які вважаються нейтральною територією.
Частину бахмутян, які до останнього залишались у Бахмуті примусово депортували найманці з ПВК “Вагнер” у глибину окупованої Донеччини. Ми відстежуємо та постійно оновлюємо ці дані. Якщо ви втратили зв’язок з близькими із Бахмута, то ви можете спробувати пошукати їх у списках, які публікують окупанти.
Однак представниця Бахмутської міської ради закликає не довіряти безумовно даним, які дають окупаційні джерела. Самі посадовці враховують депортованими не всіх людей у списках.
“Ми точно знали скільки людей в нас перебуває, бо коли за допомогою поліції та військових їх вивозили, ми віднімали цих людей. Сьогодні ми воюємо з підступним ворогом, який постійно каже неправду. Тому довіряти повністю цим списках (окупантів) ми не можемо. Якщо людина дійсно виїхала і ми бачимо це на відео чи фото, то тоді ми 100% знаємо, що люди перебувають на тій території”, — каже Наталя Кисиличина.
У випадках, коли бахмутяни є у списках нібито вивезених з Бахмута у глибину тимчасово захопленої Донеччини, але фото чи відео з людьми загарбники не показали, то їхній статус залишається офіційно невідомим. Станом на 31 травня формулювання бахмутської міської ради щодо таких людей звучить так:
— Зв’язок з людиною втрачений і її доля нам невідома.
Нагадаємо, “вагнервіці” заявляють, що станом на 25 травня 2023 року нібито вивезли 145 неповнолітніх з Бахмута углиб тимчасово захопленої території сходу та в Росію. Деякі діти з Бахмута стають потім спікерами у пропагандистських шоу.
Саме за депортацію дітей Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт російського президента Володимира Путіна. Його та російську уповноважену з прав дітей Марію Львову-Бєлову підозрюють у сприянні незаконному вивезенню дітей з окупованих районів України до Росії.
Тож з 17 березня 2023 року Путін має статус підозрюваного через вчинення міжнародного злочину. Це означає, що тепер його можуть заарештувати в країнах, які ратифікували Римський статут.