День миру в Україні відзначають 21 вересня. Вже майже десять років для українців він не мирний, а в боротьбі з Росією. Донеччина всі ці роки — місце, де точаться найгарячіші бої на фронті. Тепер тут регулярно потрапляють під російські обстріли мирні міста. Жителі Донеччини розповіли нам, яким бачать мир для України та себе зараз.
За офіційною статистикою, майже 2 тисяч цивільних на Донеччині загинули з початку повномасштабного вторгнення, понад 4 тисячі дістали поранення. Це дані без урахування тимчасово окупованих міст та сіл, реальні цифри в десятки разів більші та можуть становити понад 100 тисяч загиблих. Ще щонайменше 87 тисяч були змушені покинути свої домівки та облаштовувати мирне (або не зовсім) життя на нових місцях.
Журналісти Вільного радіо поговорили з деякими жителям Донеччини в евакуації. Ті розповіли, що думають про мир в Україні та на яких умовах він може настати для них.
На питання, що для них означає мир, жителі Донеччини відповідали одностайно, хоч і в різних формулюваннях: відсутність бойових дій та перемога України.
“Я так думаю, що мир настане після того, як наші воїни звільнять наші території. Тоді у нас буде мир. Ми відчули війну у 2014-му, і ті домовленості, які були, то ми їх відчували періодичними пострілами, які то стихали, то були знову. Тому я розумію, що після цієї вже війни (повномасштабного вторгнення, — ред.) нам такі мирні угоди не потрібні”, — вважає бахмутянка Людмила, яка зараз живе в Києві.
“Мир? Це щоб усі жили дружно, у кожного було своє житло, своя робота була, щоб молодь працювала. Щоб діти вчилися не онлайн, а ходили в школу. Щоб пенсіонери відпочивали. Як це було раніше”, — каже Віталіна з Бахмута, яка теж переїхала до столиці.
“Наша країна буде вся деокупована. І Донецьк до нас повернеться, буде наше вугілля знову. І “Артемсіль” буде працювати, це найкраща сіль у світі. І дуже хочеться повернутися додому у свій рідний Бахмут, і бачити його таким же квітучим містом”, — каже бахмутянка Ганна, що переїхала до Харкова.
Жителі Донеччини небагато говорять про життя після закінчення війни. Переселенці в гуманітарних хабах впевнені, що спочатку треба звільнити всю країну від російської окупації. А вже потім будувати плани щодо відновлення міст та повернення додому.
“Про що зараз говорити? Хай спочатку буде те звільнення. Півтора року чекаємо, коли повернеться Маріуполь”, — каже маріупольчанка Марія з Одеси.
“Багато наших бахмутян, які роз’їхались, хочуть повернутись. Але, думаю, поки стоять руїни у нашому місті, поки немає роботи, люди будуть обережно повертатись. Будемо працювати, будемо вертатися, сподіваємось, що відбудують наше місто”, — ділиться Неля з Бахмута, яка зараз живе у Харкові.
“Якщо навіть буде звільнення, буквально десь через місяць, то мінімум — це [наступний] рік, чи аж на наступну осінь хтось зможе туди потрапити”, — вважає бахмутянин Володимир, який зараз живе у Києві.
“А от діти виїхали за кордон. Там уже й онучка до школи ходить, і вони вже намагаються там якось адаптуватися. Хоча дуже сумують, повернутися хочуть, але мені здається, вони вже не повернуться. Тим більше відбудовувати”, — додає чоловік.
На питання, коли та за яких умов настане мир в Україні, на їхню думку, жителі Донеччини відповідають для себе по-різному: хтось вірить у завершення війни наступного року, хтось впевнений, що бойові дії триватимуть роками.
“Мені здається, що найближчим часом мир в Україні не настане. Я вважаю, що на це піде багато років. Але колись настане день, коли всі, хто цю війну розпочав, понесуть кримінальну відповідальність. І тоді у світі, не тільки в Україні, розпочнеться ера, коли перед тим, як скоювати воєнні злочини, нападати на сусідні держави, керівники держав будуть змушені багато разів подумати”, — каже Павло з Волновахи, який зараз живе у Жовтих водах.
“Я б сказала, що мир в нашій країні настане тільки після нашої повної перемоги. З Донбасом та Кримом”, — впевнена Антоніна з Маріуполя, яка переїхала до Одеси.
“Україна однозначно буде, і буде вільною. За умов домовленостей з нападниками, завдяки дипломатії. Тільки за таких умов”, — вважає бахмутянка Лариса, що тимчасово мешкає у Харкові.
“Якщо ми переможемо. Тільки за цих умов. Які ще можуть бути умови? Сподіваюсь, що найближчим часом. Ми в це віримо, що наші Збройні сили переможуть і буде мир”, — каже маріупольчанка Катерина, яка зараз живе з родиною в Одесі.
“Ми всі чекаємо перемоги з нашої сторони. Думаю, мир можливий, коли Росія піде на поступки та складе зброю”, — вважає маріупольчанка Наталя, яка теж переїхала до приморського міста.
“На жаль, трапилося те, що трапилося. І ми повинні згуртуватися, повинні підтримувати одне одного і рухатись вперед. І робити все, що можна, для нашої перемоги. Допомагати військовим, людям, які наближають нашу перемогу. І тільки разом ми можемо цього досягти”, — резюмує бахмутянка Ганна, що живе у Харкові.
Нагадаємо, правозахисники доводитимуть злочини РФ щодо геноциду маріупольців у Міжнародному кримінальному суді.