21 грудня сонце у північній півкулі світитиме лише 8 годин. Після цього настане найдовша ніч року. Чому так відбувається, коли чекати на наступне подібне явище та як святкували цей день раніше — читайте в матеріалі.
Обертаючись навколо Сонця, Земля змінює кут нахилу до нього. Протягом року підсонячна точка зміщується то на північ, то на південь.
Так, влітку планета поступово “підставляє” північну півкулю ближче до світила. Сонце у цих широтах щодня встигає піднятися все вище, тому день тут стає довшим, а ніч, навпаки, коротшою. У 20-х числах червня в Україні та інших північних країнах висота сонця над обрієм стає найбільшою, і відбувається літнє сонцестояння.
Після цього Земля починає розвертатися до світила південним полюсом. Відповідно, у північних широтах світловий день скорочується, і у грудні настає день зимового сонцестояння. Цьогоріч ця дата припадає на 21 грудня.
Зазначимо, у той день, коли над екватором відбувається зимове сонцестояння, у південній півкулі, напроти, сонце перебуває у своїй найвищій точці (і навпаки). Тобто зараз у нас зима, а на півдні — літо.
Цьогоріч день зимового сонцестояння почнеться у середу, 21 грудня, о 23:48.
Сонце зійде о 07:56, а сховається за обрієм о 15:56. Тобто світловий день триватиме лише 8 годин. Для порівняння, тривалість найдовшого світлового дня цього року сягає 17 годин 33 хвилини.
Після зимового сонцестояння наша планета продовжить рух своєю еліпсоподібною орбітою та поступово нахилятиметься ближче до Сонця північним полюсом. День потроху ставатиме довшим.
20 березня 2023 року Земля розташується до Сонця під прямим кутом. Цього дня обидві півкулі будуть отримувати однакову кількість світла. Це явище називається рівноденням.
Світловий день збільшуватиметься аж до 21 червня, й тоді в Україні настане найдовший світловий день року. Після цього сонце почне заходити раніше.
Найчастіше найкоротший день року припадає на 21 та 22 грудня. Втім інколи сонцестояння буває 20 або 23 грудня. Останнього разу найкоротший день припадав на 23 грудня 1903 року, наступного разу це явище припаде на цю дату 2303-го. 20 грудня сонцестояння теж буває нечасто, і наступного разу припаде на цю дату 2080 року.
Дати сонцестояння різняться, оскільки рік у нашому календарі не відповідає тривалості тропічного року. Тобто тому часу, який потрібен Землі, щоб зробити повний оберт навколо Сонця.
Сучасний григоріанський календар налічує 365 днів у простому році та 366 днів у високосному році. Однак нашій планеті потрібно трохи більше часу, щоб зробити оберт навколо Сонця — близько 365,242199 днів. Це означає, що час рівнодення та сонцестояння повільно відхиляється від григоріанського календаря, і сонцестояння щороку відбувається приблизно на 6 годин пізніше. З часом різниця стає настільки великою, що це явище зміщується на наступний календарний день.
Щоб привести календар у відповідність до тропічного року, і впровадили високосний день кожні чотири роки. Коли це відбувається, дати рівнодення та сонцестояння знову зміщуються на більш ранню дату.
У різних культурах цю подію тлумачили по-різному, але в більшості народів її сприймали як відродження: у цей час влаштовували свята, зустрічі, ритуали та інші урочистості.
Дні зимового сонцестояння відзначають практично у всіх світових культурах. У християнських церквах, які перейшли на григоріанський календар, у ці дні святкують Різдво Христове.
Слов’яни ще до запровадження християнства цього дня відзначали “родини сонця”, або “народження Коляди” — язичницького сонячного божества. З дня зимового сонцестояння починали співати колядки — величальні пісні українських хліборобів. А ще казали: “Сонце повертає на літо, а зима на мороз”.
Германські народи святкували Йоль, римляни (до III століття) — Непереможне сонце.
За прикметами, щоб не накликати на себе або свою оселю біду, у день зимового сонцестояння не радять позичати будь-кому гроші.
Всі важливі справи, які ви довго не могли завершити, варто закінчити до 21 грудня 2022 року, каже повір’я. Давні люди вірили, що це допоможе увійти в новий період оберту Сонця з “чистою душею”. Також слід уникати конфліктів, сварок та знущань, інакше, за прикметами, це перетвориться на звичку впродовж всього наступного року.
Також люди, які вірять у прикмети, радять уникати компаній з незнайомими людьми, інакше в новому році вам начебто не зустрінеться кохання, нових друзів та вірних помічників.
Читайте також: