Розміновувати території та розбирати і переробляти сміття планують у Бахмутській громаді після завершення бойових дій. Зараз мають попередні цифри рівня забруднення. Скільки замінованих територій в Бахмуті та громаді? Скільки сміття від зруйнованих будинків, пам’ятників та споруд очікують побачити після деокупації Бахмутської ТГ? Це презентували на другій міжнародній конференції ReBuild Ukraine-2023 у Варшаві для урядовців країн-партнерів та міжнародних донорів, адже процес дорогий і спонсорів шукають вже.
Як повідомляє Вільне радіо, на презентацію у Польщу привезли два окремих проєкти: розмінування та розчищення території Бахмутської громади.
“Масштаби руйнувань і масштаби розмінування, які ми маємо провести на території, вражають і донорів, і інвесторів, і компанії, які займаються такими процесами. Коли ми називаємо площу цього розмінування — 436 квадратних кілометрів — люди розуміють, який це об’єм і скільки роботи потрібно виконати. Наші будинки, наша громада перетворилася в купу сміття — це приблизно 11 мільйонів тонн, які потрібно підняти, переробити, розсортувати та кудись його подіти. Тобто, це масштабні об’єми роботи, потужні проєкти. Але ми не зупиняємося — готуємося, вивчаємо досвід, більш ретельно вивчаємо ринок. Все йде за планом”, — каже заступник керівника Бахмутської міської військової адміністрації Олександр Марченко.
Щоб розмінувати і розчистити усю територію Бахмутської громади, може знадобитися до 10 років, зазначає посадовець. Міська влада сподівається прискорити цей процес з допомогою міжнародних партнерів і донорів. За оцінками посадовців, які презентували міжнародним партнерам України, на розмінування потрібно понад 1,2 млрд євро.
“Ми зараз в процесі перемовин. Дуже багато компаній зацікавились саме Бахмутом. Нам пропонують різні напрямки, але ми тримаємося свого плану з відновлення. Першочергові кроки — це розмінування і розчистка території. Декілька компаній пропонують свої послуги з розмінування території. Ми обмінялися контактами, вирішили підготувати технічне завдання. Також зверталися компанії, які займаються переробкою сміття. Ми маємо домовленості також про подальшу співпрацю і детальне вивчення цього питання. Я вважаю, що на сьогодні ми вдало представили свої проєкти, ми вдало втілюємо їх в життя. І також ми розуміємо, що поки тривають активні бойові дії, інвестори неохоче будуть йти на фінансування або співфінансування тих чи інших процесів. Але, заручившись підтримкою і вивчивши досвід, ми зможемо більше ретельно підготуватися до втілення цих проєктів”, — підсумував результати двох днів презентацій Олександр Марченко.
Нагадаємо, у вересні 2023 року ми аналізували який вигляд мають Кліщіївка, Андріївка та околиці Бахмута по фото з дрона, окремо розбирали конкретні райони населених пунктів. Більшість територій нині — руїни. У червні 2023 року російські пропагандисти побували у Бахмуті та зафільмували злочини окупантів у місті. Ми аналізували, яким був центр міста тоді. На кадри потрапили також знищений залізничний вокзал, пошкоджені атракціони у центральному парку, Храм Усіх Святих, житлові будинки, гуртожитки та пам’ятники. Додатково показали, як змінився західний район міста, який до відкритого вторгнення був найбільш густонаселеним. Саме тут точилися найзапекліші бої з російськими загарбниками, які перетворили район на суцільну руїну.
Матеріал підготовлений за допомоги MediaPort Warsaw, хабу для українських журналістів у Польщі, та за підтримки міжнародної ініціативи Media Lifeline Ukraine