Від початку 2025 року в Україні змінюються правила виходу на пенсію. Тепер для виходу на пенсію у 60 років потрібно 32 роки страхового стажу, тоді як у 2024 було достатньо 31 року. Що робити тим, кому бракує стажу — розповідаємо далі.
Про це повідомляють у Пенсійному фонді України.
З наступного року в Україні зростають вимоги до тривалості страхового стажу для отримання пенсії. Це стосуватиметься як чоловіків, так і жінок.
Однак для тих, кому бракує стажу, передбачені альтернативні вікові пороги:
Якщо стаж буде меншим за 15 років, пенсію людина не отримуватиме. Натомість з 65 років вона зможе претендувати на державну соціальну допомогу.
У Пенсійному фонді зазначають, що страховий стаж, необхідний для виходу на пенсію у 60 років, зростатиме щороку до 2028 року.
Планується, що у 2028 році для виходу на пенсію у 60 років потрібно буде мати щонайменше 35 років стажу. Однак, додають в установі, з 1 січня 2028 року людям, які матимуть 40 років страхового стажу, пенсію призначатимуть незалежно від віку.
Для отримання повноцінної пенсії необхідно заздалегідь перевіряти обсяг наявного стажу. Для цього потрібна довідка ОК-5, яку видають у Пенсійному фонді. Також її можна оформити за кілька кліків вдома. Детальна відеоінструкція — за цим посиланням.
Якщо на момент досягнення 60 років людині не вистачає кількох місяців або років страхового стажу, є три способи це виправити:
Щоб отримати послугу, потрібно укласти договір із Пенсійним фондом України. Це можна зробити онлайн через портал електронних послуг ПФУ, дотримуючись наступних кроків:
Для зарахування повного місяцю страхового стажу для непрацюючої людини потрібно сплатити мінімальний страховий внесок. Він розраховується за формулою: мінімальна заробітна плата помножена на 22%.
Наприклад, у 2024 році мінімальна зарплата становить 8 тисяч гривень, тому для зарахування місяця стажу доведеться сплатити 1 760 гривень.
Звернутися за інформацією щодо пенсійних виплат можна до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду незалежно від місця реєстрації. Також є можливість зробити це через портал електронних послуг Пенсійного фонду України.
Раніше ми розповідали, що в Україні хочуть зобов’язати працівників і роботодавців самих накопичувати на пенсію. Що саме пропонує ця реформа і що має змінитися у внесках — дізнавайтесь у нашому матеріалі.