Трудова книжка
Ілюстративне фото: Depositphotos

Від початку 2025 року в Україні змінюються правила виходу на пенсію. Тепер для виходу на пенсію у 60 років потрібно 32 роки страхового стажу, тоді як у 2024 було достатньо 31 року. Що робити тим, кому бракує стажу — розповідаємо далі.

Про це повідомляють у Пенсійному фонді України.

З наступного року в Україні зростають вимоги до тривалості страхового стажу для отримання пенсії. Це стосуватиметься як чоловіків, так і жінок. 

Однак для тих, кому бракує стажу, передбачені альтернативні вікові пороги:

  • за наявності від 22 до 31 року страхового стажу можна вийти на пенсію у 63 роки;
  • зі стажем від 15 до 21 року можна вийти на пенсію у 65 років.

Якщо стаж буде меншим за 15 років, пенсію людина не отримуватиме. Натомість з 65 років вона зможе претендувати на державну соціальну допомогу.

У Пенсійному фонді зазначають, що страховий стаж, необхідний для виходу на пенсію у 60 років, зростатиме щороку до 2028 року. 

Планується, що у 2028 році для виходу на пенсію у 60 років потрібно буде мати щонайменше 35 років стажу. Однак, додають в установі, з 1 січня 2028 року людям, які матимуть 40 років страхового стажу, пенсію призначатимуть незалежно від віку.

Для отримання повноцінної пенсії необхідно заздалегідь перевіряти обсяг наявного стажу. Для цього потрібна довідка ОК-5, яку видають у Пенсійному фонді. Також її можна оформити за кілька кліків вдома. Детальна відеоінструкція — за цим посиланням.

Що робити, якщо бракує стажу для виходу на пенсію?

Якщо на момент досягнення 60 років людині не вистачає кількох місяців або років страхового стажу, є три способи це виправити:

  1. Дочекатися старшого віку. Наприклад, якщо у 60 років бракує стажу, можна отримати пенсію у 63 роки (за умови, що стаж становить 22–31 роки) або у 65 років (зі стажем у 15–21 рік).
  2. Продовжити працювати, адже офіційне працевлаштування дозволить накопичити необхідні роки страхового стажу.
  3. Укласти договір про добровільну сплату внесків до Пенсійного фонду та “докупити” стаж.

Як “докупити” стаж, якщо його не вистачає: покрокова інструкція

Щоб отримати послугу, потрібно укласти договір із Пенсійним фондом України. Це можна зробити онлайн через портал електронних послуг ПФУ, дотримуючись наступних кроків:

  1. Увійдіть до особистого кабінету на порталі ПФУ за допомогою кваліфікованого електронного підпису, Дія.Підпису або системи GOV.ID.
  2. Оформте договір. Аби це зробити перейдіть до розділу “Комунікація з ПФУ” та виберіть опцію “Договір на добровільну участь”.
  3. Заповніть персональні дані людини, для якої ви робите внесок (ПІБ, податковий номер, серія та номер паспорта, дата народження). Якщо ви платите за себе, оберіть опцію “Бажаю сплачувати внески за себе” та внесіть необхідну інформацію.
  4. Підтвердьте дані та надайте згоду на обробку даних.
  5. Перевірте та підтвердьте внесену інформацію.
  6. Підпишіть договір за допомогою цифрового підпису, натиснувши кнопку “Підписати й сплатити”.
  7. Сплатіть внески у зручний спосіб — через Portmone або платіжне доручення.

Для зарахування повного місяцю страхового стажу для непрацюючої людини потрібно сплатити мінімальний страховий внесок. Він розраховується за формулою: мінімальна заробітна плата помножена на 22%.

Наприклад, у 2024 році мінімальна зарплата становить 8 тисяч гривень, тому для зарахування місяця стажу доведеться сплатити 1 760 гривень.

Звернутися за інформацією щодо пенсійних виплат можна до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду незалежно від місця реєстрації. Також є можливість зробити це через портал електронних послуг Пенсійного фонду України.

Раніше ми розповідали, що в Україні хочуть зобов’язати працівників і роботодавців самих накопичувати на пенсію. Що саме пропонує ця реформа і що має змінитися у внесках — дізнавайтесь у нашому матеріалі.


Завантажити ще...