Зображення до посту До 90% військовополонених переживають тортури у полоні, Міжнародний кримінальний суд працює над встановленням цих місць несвободи
МКС встановлює місця несвободи, де піддавали тортурам українських полонених, ілюстративне фото: pixabay

Генеральний прокурор Андрій Костін стверджує, що до 90% українських захисників, що опинилися у полоні росіян, потерпають від фізичних і психологічних тортур. Представники Міжнародного кримінального суду працюють над тим, аби встановити місця несвободи, де вчиняли злочини над полоненими військовими та цивільними. 

“Перший так званий скринінг (неофіційна розмова з військовополоненими, які зараз повертаються) свідчить, що до 90% наших людей страждають від різного роду катувань, нелюдського ставлення, фізичного, зокрема сексуального, і ментального насильства”, —  розповів генеральний прокурор Андрій Костін під час спілкування з українськими та іноземними журналістами, де була представниця Вільного радіо.

За даними Офісу Генпрокурора, на підконтрольну територію станом на 8 червня 2024-го вдалося повернути 3200 військовополонених. Правоохоронці змогли встановити понад 120 місць несвободи, де утримують українських полонених, які діють на окупованих територіях, та ще 13 — у Росії. 

Керівниця розслідувань міжнародних злочинів, вчинених в Україні, від Міжнародного кримінального суду Бренда Голліс зауважує, що тортури над полоненими — це міжнародний злочин. За її словами, команда Міжнародного кримінального суду наразі працює над встановленням локацій, де бранців піддавали найважчим тортурам.

Українські суди вже винесли вироки 12 російським військовим, які були причетні до знущань над українськими бранцями. 

Крім того, в Офісі Генерального прокурора мають дані про 14 тисяч цивільних, яких позбавили волі росіяни чи представники квазіформувань “Л/ДНР”. 5600 з них утримували у катівнях. 

“Саме по собі утримання цивільних у місцях несвободи є незаконним”, — наголошує представниця МКС Бренда Голліс.  

МКС також зосереджує увагу на депортації дітей та ударах по енергетиці

Бренда Голліс додає: команда Міжнародного кримінального суду була зосереджена, зокрема, на розслідуваннях депортації українських дітей. В результаті МКС видав ордери на арешт російського президента Володимира Путіна та Уповноваженої з прав дитини РФ Марії Львової-Бєлової. 

Зауважимо, в Офісі Генпрокурора станом на 8 червня досліджують обставини депортації 19 546 дітей. Також вдалося встановити, що 380 українських дітей отримали громадянство Росії.

Крім того, за словами Бренди Голліс, Міжнародний кримінальний суд зосереджував увагу на системних ударах по енергетичній інфраструктурі України. Ордери на арешт видали двом командувачам російської армії, які були причетні до таких атак. 

В Офісі Генпрокурора кажуть, що з 10 жовтня 2022-го (коли Росія почала кампанію з масованих обстрілів української енергетики) вже зафіксували 363 влучання в об’єкти енергетичної інфраструктури. Загалом окупанти здійснили понад тисячу атак, частину з яких вдалося відбити завдяки силам протиповітряної оборони. 

Нагадаємо, раніше Вільне радіо поспілкувалося з колишнім цивільним заручником окупантів, правозахисниками та Уповноваженим Верховної Ради з прав людини, аби з’ясувати, як збирають дані про викрадених цивільних, що треба знати їхнім рідним та чи вдається повертати заручників додому.


Завантажити ще...