Підтримати
листівка з видами старовинного Бахмута
Фото Віктора Зіпіра

Відомий бахмутський підприємець та громадський діяч Віктор Зіпір до Дня Бахмута-2023 створив два сувенірних набори листівок. Один із них — з видами міста на початку XX століття, а другий — до вторгнення росіян. Що надихнуло його зробити такі сувеніри — чоловік розповів нашим журналістам.

 

“Ми зробили перший “сигнальний”варіант набору з 12 листівок “Бахмут на початку XX століття”. Туди увійшли фотографії нашого старовинного Бахмута. Фото взяли з відкритих джерел та у краєзнавців. Ми їх обробляли, підчищали, видаляли заломи. І перші 12 листівок вже готові до видання”, — розповідає підприємець.

Віктор Зіпір підприємець з Бахмута
Віктор Зіпір у копі-центрі “Піонер” у Дніпрі з першим примірником раритетних листівок з Бахмута, фото героя
листівки з видами Бахмута
Фото Віктора Зіпіра
Старовинний Бахмут
Фото Віктора Зіпіра
Старовинний Бахмут
Фото Віктора Зіпіра
Старовинний Бахмут
Фото Віктора Зіпіра


Матеріалу, додає він, вистачить ще на декілька сувенірних комплектів.

До вторгнення росіян Віктор Зіпір керував успішним поліграфічним бізнесом у центрі Бахмута. Нині ті приміщення розбомблені. 

Частину обладнання підприємець зміг вивезти, і зараз копі-центр “Піонер” працює у Дніпрі.

“В планах у нас і інші старовинні види міста  — шукати та відновлювати гарні ракурси, упізнавані будівлі, ретушувати, реставрувати фотографії та робити такі набори поштівок. Хотілося б зібрати таким чином та відновити усі, які колись виходили — чув, що їх загалом 104 штуки. Можливо зробили б якийсь фотоальбом”, — мріє чоловік. 

Старовинний Бахмут
Фото Віктора Зіпіра
Старовинний Бахмут
Фото Віктора Зіпіра
Старовинний Бахмут
Фото Віктора Зіпіра


Ці набори ще не друкували, але до замовлень вони готові.  

“Тираж ще не надрукували. Клопіт не дає цим зайнятись, і потрібні кошти, щоб закупити матеріал. Бізнес на плаву спрацьовує у кращому випадку “в нуль”. Скоріш за все, перший тираж надрукуємо цього місяця та будемо розповсюджувати”, — каже співрозмовник.

Старовинний Бахмут
Фото Віктора Зіпіра
Старовинний Бахмут
Фото Віктора Зіпіра
Старовинний Бахмут
Фото Віктора Зіпіра

Набір листівок “Місто Бахмут”  —  про місто, якого вже немає

Готовий до видання й набір з 24-х сучасніших листівок. Але вони вже теж показують минуле: на цих світлинах — Бахмут, який знищили росіяни. 

“Ми ці види і до повномасштабного вторгнення продавали у нашому магазині як сувеніри. Ми взяли красиві, упізнавані місця, які викликали захоплення нашим містом. Там є три церкви нашого міста, “літачок” з муралами, фонтан на ріці Бахмут”, — розповідає підприємець.

Замовлення готові приймати на сторінці “Бахмутський сувенір” в інстаграмі.

листівка з видами Бахмута
Фото Віктора Зіпіра

“Коли Бахмут звільнять і розмінують  —  це буде великий будівельний майданчик”

Віктор Зіпір захоплюється якісними, гарними будівлями, побудованими у місті понад століття тому. 

“Люди створювали в ті далекі роки такі будівлі, такі широкі вулиці  —  мабуть, у них були великі плани! У нас за останні роки не будували таких гарних будівель, а тоді це будували “з нуля”. А можна було б тоді побудувати барак і сказати: “Оце буде ваш банк, а оцей барак буде вашою міською думою”. Але ж ні, будували класні будівлі”, — міркує Зіпір про старовинний Бахмут.

Старовинний Бахмут
Фото Віктора Зіпіра


Він показує одну зі світлин, на якій зображена будівля залізничного вокзалу Бахмута. 

“На цій фотографії наш залізничний вокзал — ще будівельний майданчик навколо. І тут він гарніший, ніж те, яким його зробили нещодавно, коли обшили композитом”,  —  вважає чоловік. 

Старовинний Бахмут
Фото Віктора Зіпіра


Та додає: ці старовинні світлини надихають міркувати про те, яким варто відбудовувати Бахмут у майбутньому. Підприємець сподівається, що місто перетвориться на “будівельний майданчик”, коли українські захисники повернуть Бахмут під контроль української влади, а сапери його розмінують.

“Нічого не буде, і можна запланувати та збудувати, як сто років тому,  — розвинене місто. Це залежить від людей, які повернуться туди: вони захочуть “Артемівськ” відбудовувати чи “Бахмут”? В сенсі, люди не планували тоді бараки, “хрущовки”. Вони планували класні будівлі, банки тощо”, — пояснює підприємець.

Раніше цього року світлини Бахмута показували на виставці “Бахмут незламний!” в Українському домі у Вашингтоні. У ній — квітучий Бахмут до масштабного вторгнення росіян та знищений окупантами за цей рік. Перші знімки зробив фотограф з Донецька Іван Сидоров. У Бахмуті він жив після від’їзду з захопленого росіянами Донецька та фотографував місто як хобі та для виготовлення сувенірів. А кадри знищеного Бахмута зробив фотограф Ян Доброносов.


Завантажити ще...