Відомий бахмутський підприємець та громадський діяч Віктор Зіпір до Дня Бахмута-2023 створив два сувенірних набори листівок. Один із них — з видами міста на початку XX століття, а другий — до вторгнення росіян. Що надихнуло його зробити такі сувеніри — чоловік розповів нашим журналістам.
“Ми зробили перший “сигнальний”варіант набору з 12 листівок “Бахмут на початку XX століття”. Туди увійшли фотографії нашого старовинного Бахмута. Фото взяли з відкритих джерел та у краєзнавців. Ми їх обробляли, підчищали, видаляли заломи. І перші 12 листівок вже готові до видання”, — розповідає підприємець.
Матеріалу, додає він, вистачить ще на декілька сувенірних комплектів.
До вторгнення росіян Віктор Зіпір керував успішним поліграфічним бізнесом у центрі Бахмута. Нині ті приміщення розбомблені.
Частину обладнання підприємець зміг вивезти, і зараз копі-центр “Піонер” працює у Дніпрі.
“В планах у нас і інші старовинні види міста — шукати та відновлювати гарні ракурси, упізнавані будівлі, ретушувати, реставрувати фотографії та робити такі набори поштівок. Хотілося б зібрати таким чином та відновити усі, які колись виходили — чув, що їх загалом 104 штуки. Можливо зробили б якийсь фотоальбом”, — мріє чоловік.
Ці набори ще не друкували, але до замовлень вони готові.
“Тираж ще не надрукували. Клопіт не дає цим зайнятись, і потрібні кошти, щоб закупити матеріал. Бізнес на плаву спрацьовує у кращому випадку “в нуль”. Скоріш за все, перший тираж надрукуємо цього місяця та будемо розповсюджувати”, — каже співрозмовник.
Готовий до видання й набір з 24-х сучасніших листівок. Але вони вже теж показують минуле: на цих світлинах — Бахмут, який знищили росіяни.
“Ми ці види і до повномасштабного вторгнення продавали у нашому магазині як сувеніри. Ми взяли красиві, упізнавані місця, які викликали захоплення нашим містом. Там є три церкви нашого міста, “літачок” з муралами, фонтан на ріці Бахмут”, — розповідає підприємець.
Замовлення готові приймати на сторінці “Бахмутський сувенір” в інстаграмі.
Віктор Зіпір захоплюється якісними, гарними будівлями, побудованими у місті понад століття тому.
“Люди створювали в ті далекі роки такі будівлі, такі широкі вулиці — мабуть, у них були великі плани! У нас за останні роки не будували таких гарних будівель, а тоді це будували “з нуля”. А можна було б тоді побудувати барак і сказати: “Оце буде ваш банк, а оцей барак буде вашою міською думою”. Але ж ні, будували класні будівлі”, — міркує Зіпір про старовинний Бахмут.
Він показує одну зі світлин, на якій зображена будівля залізничного вокзалу Бахмута.
“На цій фотографії наш залізничний вокзал — ще будівельний майданчик навколо. І тут він гарніший, ніж те, яким його зробили нещодавно, коли обшили композитом”, — вважає чоловік.
Та додає: ці старовинні світлини надихають міркувати про те, яким варто відбудовувати Бахмут у майбутньому. Підприємець сподівається, що місто перетвориться на “будівельний майданчик”, коли українські захисники повернуть Бахмут під контроль української влади, а сапери його розмінують.
“Нічого не буде, і можна запланувати та збудувати, як сто років тому, — розвинене місто. Це залежить від людей, які повернуться туди: вони захочуть “Артемівськ” відбудовувати чи “Бахмут”? В сенсі, люди не планували тоді бараки, “хрущовки”. Вони планували класні будівлі, банки тощо”, — пояснює підприємець.
Раніше цього року світлини Бахмута показували на виставці “Бахмут незламний!” в Українському домі у Вашингтоні. У ній — квітучий Бахмут до масштабного вторгнення росіян та знищений окупантами за цей рік. Перші знімки зробив фотограф з Донецька Іван Сидоров. У Бахмуті він жив після від’їзду з захопленого росіянами Донецька та фотографував місто як хобі та для виготовлення сувенірів. А кадри знищеного Бахмута зробив фотограф Ян Доброносов.