31 громада Донецької області з 46 перевиконала свої бюджети станом на вересень. Цьому сприяло те, що у місцеві скарбниці надходили податки з зарплат військових, які тут воюють. Наступного року ці податки йтимуть до держбюджету. Тож місцеві бюджети Донеччини втратять від цього понад половину доходів.
Про це заявив виконуючий обов’язки голови Донецької облдержадміністрації Ігор Мороз під час засідання конгресу місцевих та регіональних влад при президентові України.
За словами посадовця, станом на початок вересня надходження до бюджетів громад Донецької області становлять 116,7% від запланованого обсягу. 31 громада перевиконала бюджет, а 15 — недовиконали.
Тож цей рік для громад і районів Донеччини у фінансовому плані загалом оцінюють як ефективний. Але наступного року буде інакше.
“Успішність у цьому плані продиктована великою мірою тим, що цьогоріч до місцевих бюджетів надходить 64% від ПДФО, а не 60%, як зазвичай. Однак наступного року ця пільга вже не діятиме, і це буде викликом для нас”, — заявив Ігор Мороз.
З наступного року, як зазначає Ігор Мороз, кошти від оподаткування зарплат військових ітимуть одразу до державного бюджету. І це стане найбільшим викликом для бюджетів громад Донецької області: внаслідок цього місцеві бюджети втратять понад 60% надходжень.
За словами Мороза, аби збалансувати місцеві та обласний бюджети, використовуватимуть цільові дотації з держбюджету та додатково — дотації на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих територіях.
Такий метод наповнення місцевого бюджету практикували зокрема у Сіверській громаді.
“ПДФО з зарплат військових йде в той бюджет, де є офіційне місце дислокації військової частини. Наприклад, 54-та бригада зареєстрована в Бахмуті, і всі ці податки йдуть на рахунок Бахмутської міської ради. Ми свого часу зареєстрували у Сіверську один з відокремлених військових підрозділів, який дислокувався на території нашої громади, працювали з ними. Таким чином у січні 2022-го ми на 200% перевиконали бюджет”, — розповідає Вільному радіо увільнений на час мобілізації перший заступник міського голови Сіверська Віталій Гатченко, який понад рік воює в одному з військових підрозділів ЗСУ.
Цей надлишок, пояснює він, керівництво громади повертало на потреби самих військових. Фіксованого відсотку немає — це залежить від домовленостей місцевої влади та військового керівництва того чи іншого підрозділу.
“Ми домовились, і 30% від цих додаткових коштів офіційно та прозоро повертали військовим цільовою програмою на їхні потреби. Така практика була і є не лише у нас. За моїми даними, так працювала і Бахмутська громада, і інші”, — каже Гатченко.
Тож у виграші були і місцеві громади Донеччини, і самі військові, каже він.
“Нам вистачало (Сіверській ТГ, — ред.): у квартал це було близько 4 млн грн надходжень. Що для бюджету нашої Сіверської громади, який тоді всього складав близько 60 млн грн, було суттєво”, — розповідає посадовець.
Там, де таких домовленостей між військовими та місцевою владою немає, допомоги військовим від громади за місцем їхньої дислокації може й не бути.
“Військові частини, які не домовлялися з громадами, просто звертаються за допомогою, але громади взагалі-то не зобов’язані військовим допомагати та роблять це на свій розсуд”, — підкреслює Гатченко.
Цього літа та осені комунальні підприємства різних громад Донеччини закуповують багато спецтехніки для підмітання вулиць, сміттєвози, самоскиди, екскаватори тощо. На майданчиках відкритих торгів Prozorro ми знайшли таких закупівель у регіоні на майже 191 млн грн. Найбільше — понад 44 мільйони гривень — виділили з бюджету Костянтинівки. Там зокрема збираються купити за 8,5 млн грн машину для підмітання вулиць.
У Краматорську комунальники хочуть придбати та висадити цієї осені майже 2 тисячі кущів троянд та 60 саджанців платанів на майже пів мільйона гривень. На людей, які розкритикували в соцмережах закупівлі на озеленення під час повномасштабної війни, мер Краматорська вилаявся.