На другий рік відкритої війни з Росією лікарі констатують: люди стали частіше приводити на прийом своїх дітей. Симптоми психічного розладу у неповнолітніх різні: хтось стає неспокійним і метушливим, а хтось прагне сховатися від проблем під ліжком. Зазвичай це означає, що дитина приховує тривожність внаслідок війни. Розповідаємо, до кого слід звернутись, якщо ви помітили зміни у поведінці своєї дитини.
Про проблеми психічного здоров’я дітей розповіла на брифінгу в.о. директора Психіатричної лікарні Маріуполя, регіональна координаторка ментального здоров’я “Ти Як” та радниця голови Донецької ОДА з питань ментального здоров’я Ілона Кислицька.
За перші 3 місяці 2024 року до Психіатричної лікарні Маріуполя, яка працює в евакуації, звернулися понад 2,3 тисячі людей, говорить фахівчиня. Серед них є чимало батьків з дітьми.
“До нас у Києві стали звертатись дуже багато мам з дітьми. Вони приходять та кажуть: “діти стали кричати”, “діти стали метушливі”, “діти ховаються під чимось” або “бояться чогось”. Таких звернень стало значно більше. Коли це діти, не треба сидіти та чогось чекати”, — підкреслює Ілона Кислицька.
Навіть у відносно віддалених від бойових дій регіонах діти можуть страждати від звуків сирен та вибухів, зазначає спеціалістка.
“Батьки повинні розуміти та бути прогресивними. [У вищезазначених випадках] слід взяти дитину та звернутись до дитячого лікаря, психолога, психіатра або невролога. Фаховий спеціаліст має оглянути дитину та зробити висновок. Ми дотримуємось законодавчих норм та питаємо дозвіл на розмови з дітьми. Однак коли це дитина, наприклад, 3 років, тут потрібна згода обох батьків”, — попереджає Ілона Кислицька.
Нагадаємо, раніше ми говорили з психологинею про стрес, який переживають діти під час війни. Психічна рівновага дитини може похитнутися через переїзд, розлуку з друзями й рідними та інші виклики.