Волонтери з Харкова оприлюднили відео про те, як їх з гуманітарною допомогою для лікарні не пропустили на блокпосту до Торецька. Директор місцевої лікарні прокоментував ситуацію: мовляв, попередньої домовленості про допомогу не було, а такі пожертви — це матеріальна відповідальність для нього як керівника.
“Повертаємось ми назад, до нашого славетного міста Харкова. Бо в Торецьк нас не пустили. Кажуть “Ми не потребуємо вашої допомоги”. Ось такі бувають історії”, — кажуть на відео харківські благодійники.
Такий пост у соцмережі опублікувала волонтерка Марія Зайцева 24 листопада.
Представниця волонтерів у соцмережі написала: про гуманітарну допомогу просила співробітниця лікарні, а не офіційні представники влади або медзакладу.
“Війна, схоже, закінчилася навіть для деяких посадовців поблизу лінії зіткнення. Сьогодні наші волонтери поїхали в Торецьк. Хто не знає, це 7 кілометрів до лінії зіткнення та близько 10 км — до окупованої Горлівки. Як гадаєте, багато волонтерів їздять туди? Питання риторичне. Наша команда повезла 1,5 тонни допомоги, бо був запит від співробітниці місцевої лікарні. Акцентую на цьому увагу: це була не наша примха, а прохання людей”, — написала Марія Зайцева.
За її словами, на в’їзді до Торецька їх зупинили військові та не пропустили далі.
“Виявилося, що просто заїхати в місто волонтери не можуть: на це треба отримати дозвіл місцевих посадовців. Але посадовці в особі заступниці голови громади Єслюкової Людмили Валентинівни сказали, що їм нічого не треба. Усі наші спроби щось пояснити закінчувалися тим, що людина просто кидала слухавку”, — каже волонтерка.
Вона зазначає: не подіяли жодні аргументи — ані про те, що це був запит місцевих, ані про відстань, яку вже подолали. Допомогу замість Торецька відвезли до Ізюма.
“Ми втомлені, злі та демотивовані. Але чхати. Головне — це те, що з такими посадовцями, які за кілька кілометрів від лінії зіткнення замість служіння людям тішать своє его, ми війну не виграємо. <…> Такі держслужбовці не мають працювати у владі. Особливо — в тих громадах, де від ефективної роботи посадовців у прямому сенсі залежить життя людей”, — написала наостанок волонтерка.
Ситуацію Вільному радіо прокоментував директор Торецької центральної міської лікарні Сергій Халаімов.
“Хтось з медсестер чи санітарок (я завтра дізнаюсь, хто) “замовив” волонтерську допомогу. Ті приїхали на КПП, і там не пускають, тому що незрозуміло, хто куди: лікарня і знати не знає, хто приїхав та що привезли, мені ніхто не дзвонив. Я потім опосередковано дізнався про те, що вони дзвонили Єслюковій (заступниці начальника Торецької ВА, — ред.) Ті психанули, мені не подзвонили та поїхали”, — розповідає очільник Торецької лікарні.
За його словами, волонтери мають сповіщати керівництво лікарень про намір привезти гуманітарну допомогу, щоб її можна бути офіційно прийняти. Бо бували, начебто, і неприємні історії.
“Вивалюють у ящиках якісь прострочені ліки, якесь просто сміття. А потім приходять акти, в яких мохерова ковдра, гарні подушки тощо. [А насправді] старі сукні, одяг, труси брудні та, найголовніше, протерміновані ліки. Ми це зрештою викидуємо, бо використовувати це не можемо. А волонтери потім починають: “Ми ж вам привезли, чому ви акти не підписуєте?” Кажу: “В актах написано інше, де то все?” — розповідає Халаімов.
Тому відтоді у цій лікарні приймають гуманітарну допомогу після її огляду. Лікар додає: він завжди на зв’язку, і його телефон є у волонтерів.
Про подібні випадки розповів цими днями й волонтер гуманітарної місії “Проліска” Євген Ткачов з Часів Яра.
“Дорогі (у прямому сенсі) волонтери! Нах*ена ви, вибачте за вираз, витрачаєте тисячі гривень “донатів” на солярку, ризикуєте життям, щоб привезти до Часів Яра, під лінію фронту, ось таку х**ню, блін? Ну, реально, нічим машину завантажити? Переберіть, відправте “Новою поштою”, — каже на відео волонтер.
У гуманітарній допомозі, яку привезли волонтери, — дві одиниці жіночого взуття без пари, брудні безрукавка та блузки.
На питання, наскільки такі випадки масові, у коментарі Вільному радіо Євген Ткачов заявляє: непотріб привозять до прифронтових міст досить часто.
“Тонни такого непотребу: пальта 1960-х років, літні туфлі-розпарки. Ляльки та іграшки без голів, відеомагнітофон, плівки від фільмів, шахи без кількох фігур тощо. О ще забув про жіночі труси та бюстгальтери б/в. З-за кордону везуть ліки з усього світу, на десятках мов. Кажуть: “Лікарі розберуться”, — перелічує волонтер те, що помічав сам у гумдопомозі.
Торецьк знаходиться у зоні обстрілів російської армії. 26 листопада незадовго до опівдня російські військові тричі вдарили з авіації по житлових кварталах Торецька. В результаті обстрілу поранення зазнав один із місцевих жителів, йому надали медичну допомогу та евакуювали. У місті фіксують руйнування.