4 грудня депутати прийняли законопроєкт, згідно з яким добровольці, які брали та продовжують брати участь у бойових діях на Донбасі не в складі офіційних військових формувань, отримають соціальні гарантії та статус учасників бойових дій.
У пояснювальній записці до проєкту зазначається, що за експертними оцінками близько 3 тисяч людей служили добровольцями без статусу УБД.
Закон має надати цей статус добровольцям, які воювали на Донбасі не менше 30 днів незалежно від перерв. “За” проголосували 329 нардепів, більшість з яких склади депутати від “Слуги народу”. Не підтримали проєкт закону лише представники партії “Опозиційна платформа – За життя”.
Якщо добровольцям нададуть статус учасників бойових дій, вони матимуть змогу отримати житло без черги, а також зможуть розраховувати на пільговий проїзд у громадському транспорті. Військові-добровольці також матимуть пожиттєву знижку в 75% на комунальні послуги. Крім того, державна служба зайнятості надасть їм можливість безоплатного перенавчання.
Під час розгляду поправок до законопроєкту деякі депутати помітили правову колізію, яка може послужити лазівкою для отримання статусу УБД бойовиками т.з. “ДНР”. Після голосування за прийняття 15 поправки між головою Верховної Ради Дмитром Разумковим та депутаткою від “Європейської солідарності” Іриною Геращенко виникла перепалка.
“Тільки що 215 “Слуг народу” підтримали поправку, якою дали лазівку, що статус учасника бойових дій можливо отримають бойовики, сепаратисти і таке інше. Ця поправка була протягнута в тіло закону і ми зараз намагалися її ліквідувати з цього закону”, – заявила Ірина Геращенко.
За її словами, прийняття 15 поправки нівелювало саму сутність закону. Депутатів від “Слуги народу” вона назвала “голубами миру з “колорадськими” значками під вишиванками”.
Після цього спікер парламенту Дмитро Разумков обговорив з головами депутатських фракцій та груп ризики прийняття закону з цією поправкою. Після перемовин депутати дійшли висновку, що необхідно розробити окремий законопроєкт. Згідно з ним, право на отримання статусу УБД матимуть лише ті добровольці, які взаємодіяли або взаємодіють зі штабом ООС. Таким чином, на статус учасника бойових дій не можуть претендувати військові-добровольці, які брали участь в АТО.
“Днями буде зареєстрований законопроєкт, який врегулює ту колізію, яка склалася під час розгляду правки №15. Паралельно з цим буде внесене уточнення щодо визначення підрозділів, які взаємодіють з командуванням ООС”, – повідомив голова Верховної Ради.
Читайте також: