В Донецькій області працюють 10 шкіл, в яких можуть дистанційно навчатись діти з ОРДЛО. Одна з них знаходиться в Бахмуті. Тут навчаються близько півтори сотні школярів з непідконтрольної території. Як це працює та чим відрізняється від навчання екстерном читайте в матеріалі.
В одній з шкіл Бахмута навчаються майже півтори сотні учнів з непідконтрольної території. Вони не сидять за партами і не ходять коридорами школи. Вони здобувають українську освіту зі своїх домівок на непідконтрольній території через інтернет. Бахмутська загальноосвітня школа №18 ім. Дмитра Чернявського входить в перелік 10 шкіл Донеччини, де учні з ОРДЛО можуть навчатись дистанційно. Як це працює нам пояснили в адміністрації школи.
В адміністрації школи розповідають, що деякі плутають дистанційну освіту з навчанням екстерном. Це різні речі. Директор ЗОШ №18 Олександр Пойда пояснив, що екстерни вчать скорочену програму, приїжджають особисто і здають контрольні роботи. Їм необхідно виконати певний план робіт, щоб закрити семестр.
“Дистанційна форма навчання трохи інша, тому що це повністю такий самий повний план, як для дітей, які навчаються в класах школи. Тобто в них так само всі предмети є. В них є свій розклад, є свої класи. Тільки все це вони засвоюють дистанційно. Це все для дітей, які проживають на тимчасово непідконтрольних територіях”, — розповідає директор Бахмутської школи №18 Олександр Пойда.
По-перше — навчання безкоштовне. Процедура вступу в дистанційну школу така сама, як і при звичайному вступі на навчання. Батькам необхідно надати документи: копію свідоцтва про народження, ідентифікаційного коду, паспорта одного із батьків, документ про наявний рівень освіти (табель або свідоцтво) та заява на вступ до дистанційної школи. Вона приблизно виглядає так.
Цей пакет документів необхідно передати адміністрації школи. Але директор запевняє, що все це можна зробити навіть в електронному варіанті.
“Звичайно, що не у всіх є можливість постійно виїжджати періодично. І вони навіть можуть заяву на зарахування до дистанційної школи подати через інтернет. Написати, відсканувати, надати нам всі свої документи. Звичайно з усіма проводяться консультації, а хтось, у кого є можливість, і приїжджає”, — зауважує директор школи.
Пакет документів можна відправити на електронну пошту: [email protected]. Детальніше можна прочитати за посиланням.
З набраних учнів формують цілі класи. Кількість учнів в одному класі може сягати від 15 до 50, а за ними закріплюються класні керівники. Наразі в школі налічується близько 150 учнів з ОРДЛО:
Після вступу до школи для батьків і їхніх дитини заводять електронний кабінет в системі E-School.
“Віталій Юрійович (заступник директора з дистанційної освіти — ред.) вводить їхні дані в базу і надає учням їхній особистий логін і пароль від їхнього власного кабінету, куди вони заходять і там будуть бачити, що вони виконали, а що вони мають виконати”, — додав директор.
Навчання за комп’ютером проходить теж за графіком. Кожного дня, як і в інших учнів, є свій розклад, за яким діти мають навчатись. Наприклад, о 8-й годині ранку дитина має прочитати якийсь параграф у підручнику в електронному вигляді та відповісти на питання. Ці відповіді він має відправити на пошту вчителю або завантажити в систему.
Але тривалість уроку не 45 хвилин, як на стаціонарному навчанні. У зв’язку з тим, що на непідконтрольній території можуть бути проблеми з інтернетом, дитині відводять більше часу на виконання завдань. Деякі предмети вчителі можуть викладати по Skype, або проводити різні вебінари. Якщо ж у дитини є різні питання стосовно навчання, вона може спілкуватись з вчителем напряму через електронну пошту.
В дистанційній школі нікуди не ділись і батьківські збори. Їх регулярно проводять по групах в Skype.
При навчанні online не зникла і бюрократія.
“Вчителі, коли отримують відповіді на завдання, вони їх перевіряють, виставляють оцінки на платформі, а потім їх переносять так само в звичайні журнали класні”, — каже Олександр Пойда.
Ці журнали, як і роботи, також перевіряють в управлінні освіти, в департаменті та в міністерстві.
Директор каже, що наприкінці семестрів дистанційно діти можуть здавати навіть контрольні. Але на Державну підсумкову атестацію приїхати все ж доведеться. Іспит по закінченню 4, 9 і 11 класів необхідно складати особисто. Після цього дітям видадуть свідоцтво українського зразка.
Читайте також: Випускники українських шкіл тепер не будуть отримувати атестат, замість нього — свідоцтво.
Олександр Пойда також зазначив, що вони допомагають дітям з непідконтрольних територіях і на ЗНО. Якщо у батьків немає можливості, вони можуть заповнити реєстраційну форму.
“Наше управління освіти підключається, департамент. Тому що ми знаємо, що хтось їде з непідконтрольної території для складання ЗНО, і там звичайно намагаємось скоординуватись і з прикордонниками, щоб спростити і пришвидшити перетин лінії розмежування”, — зазначив Пойда.
Чоловік каже, що попри те, що діти навчаються за сотні кілометрів від школи, їх вважають повноцінними учнями. Перед усіма святами та заходами представники школи телефонують батькам і дітям та пропонують приїхати на різні заходи.
Зазначимо, в Україні нараховується 111 шкіл, куди можна вступити на дистанційну освіту. Повний їх перелік можна подивитись тут.
Читайте також: