На вулиці поки що прохолодно, а в інформаційному просторі, як завжди, гаряче. Важливі події, резонансні заяви, цікаві люди на навіть смачні поради — усе це в нашому тижневому дайджесті. Читайте, щоб не пропустити головні новини країни та Донеччини за останні 7 днів.
Перебування флоту Росії в Криму перевірять як держзраду
Голосування за “Харківські угоди” перевірять на держзраду. 11 березня 2021 року секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов повідомив, що тепер це рішення перевірятимуть силовики.
“У 2008 році Кабінет міністрів мав запропонувати законопроєкт, який урегульовував питання виходу Чорноморського флоту РФ у 2017 році. На жаль, цей законопроєкт не був з невідомих нам причин, розроблений і ми вважаємо, що це була перша цеглина, яка далі почала руйнувати всю систему нашої безпеки та привела до того, що у 2010 році з’явилися так звані Харківські угоди, які в безпрецедентно короткий проміжок часу були ратифіковані депутатами Верховної Ради”, — заявив на брифінгу після засідання РНБО Олексій Данілов.
Перевірку буде проводити Служба безпеки України. РНБО дала їм відповідне доручення. Тож, під час слідства, за даними Данілова, екс-нардепів можуть викликати на допити.
А хто з тодішніх нардепів з Донеччини відмітився у голосуванні — нагадаємо у нашому матеріалі.
В Україні та на Донеччині більшає хворих на коронавірусну хворобу
Щодня у країні з’являються тисячі нових хворих, кількість інфікованих з початку пандемії наближається до позначки півтора мільйони. Але просувається й вакцинація від коронавірусної хвороби, кількість вакцинованих — близько 40 тисяч. Щоправда, навіть серед медиків не всі погоджують на укол.
Перед стартом щеплювальної кампанії на Донеччині нарахували майже 18 тисяч людей, яких можуть вакцинувати першочергово. Це працівники мобільних бригад, медики, які постійно контактують із хворими на коронавірус, люди похилого віку та ще кілька категорій. Реально ж погодились на введення медикаменту лише близько 3,5 тисяч із них.
Однак у Бахмуті запевняють: такої проблеми у місті немає. Вже вакциновані 130 жителів. Загалом у місто привезли 50 флаконів, тобто, препарату вистачить приблизно на 500 охочих. Навіть вже були такі випадки, коли укол отримала людина, яка не входить до переліку на першочергове щеплення.
На передовій бойовики стріляють з великих калібрів: є загиблі
Бойовики продовжують обстріли українських позицій. Не гребують забороненим озброєнням. Наприклад, у вівторок в районі Красногорівки, Пісків, Новозванівки, Золотого-4 та Опитного в бік позицій Збройних сил України летіли міни калібру 82 та 120 мм.
В середу поблизу Старогнатівки український військовий загинув від ворожої кулі. Наступного дня один із захисників отримав осколкове поранення.
Донеччина знову замерзає: “Донецькоблгаз” продовжує відключення опалення на півночі області
Ще 6 березня частину Донецької області, яка опалюється від “Донецьктеплокомуненерго”, залишили без тепла за борги обласного постачальника. Пізніше газ повернули, але 11 березня представники “Донецькоблгазу” знову приїхали відрізати міста від опалення. Тим часом у регіон повернулися зимові морози. Під загрозою відключення від газу знов опинилися Часів Яр, Сіверськ та інші міста Донеччини. Як і вперше, небайдужі містяни та посадовці вийшли цьому завадити.
Представники “Донецькоблгазу” запевняють, що їхні дії продиктовані законом. Якщо борги підприємства перевищують півтора мільярда гривень, обласний постачальник має право відключити газ. Заборгованість “Теплокомуненерго” вже перетнула цю межу.
Тим часом в РНБО заявляють, що ПАТ “Донецькоблгаз” знаходиться у власності компаній, зареєстрованих у Гонконзі. Їх перевірять, а підприємство можуть повернути у державну власність.
У Покровському Бахмутської ОТГ буде регулярне водопостачання. Там побудують нові водонапірні вежі.
Бахмутська міська рада підписала меморандум із благодійним фондом New Way щодо будівництва двох водонапірних веж в селі Покровське, яке знаходиться на території громади.
В цьому селі водонапірні вежі були й раніше. Але вони в поганому стані. Тепер побудують водонапірні башти Рожновського на 15 м³ з опорами висотою 8,5 метрів. Роботи мають завершити до 30 червня цього року.
Цей проєкт благодійники організовують за кошти Дитячого Фонду UNICEF Ukraine та Німецького державного банку розвитку KfW за програмою.
На Донбасі новий захисник прав людей від держави
На Донбас призначили нового представника уповноваженого з прав людини. Посаду тепер займає Костянтин Черніков.
Костянтин Георгійович Черніков народився у Слов’янську 21 травня 1971 року. У 1993 році він закінчив Слов’янський державний педагогічний інститут за спеціальністю “фізика та математика”. Працював вчителем математики та директором школи. У 2001 році отримав другу освіту у Донецькому державному технічному університеті за спеціальністю “державна служба” (магістр). Тоді ж почав працювати начальником відділу у справах сім’ї та молоді Слов’янської райдержадміністрації. У 2015 році був обраний головою Слов’янської районної ради (партія “Наш край”).
Більше про нового омбудсмена читайте в матеріалі.
Сліди війни видні навіть з космосу
Вже восьмий рік триває війна на Донбасі. За цей час запеклі бої перетворили багато будинків на руїни. Всі ці наслідки видно з неба. Зараз над окупованою частиною не можна пролетіти дроном. Але за допомогою зображень із супутника ми змогли показати масштаби війни на прикладі кількох районів.
Усе вклалося в чотирихвилинне відео. Що ж у ньому? Наприклад, славнозвістний Донецький аеропорт. Сучасний і новенький у 2012-му та майже знищений зараз. Із зображення з космосу також видно десятки тисяч вирв від снарядів. Така “перекопана” мінами земля простилається вдовжки усього аеропорту та ще на кілька кілометрів навколо.
Роботу більшості КПВВ Донбасу блокують бойовики
Тиждень, що минає, не відзначився якимись змінами в роботі КПВВ. Щодня працювала “Станиця Луганська”, у понеділок та п’ятницю перейти можна було через “Новотроїцьке”. За 5 робочих днів тижня на Луганщині перетнули лінію розмежування 1 294 людей. На Донеччині —206.
Як і зазвичай, люди стикалися з певними проблемами: хтось не оформив електронну перепустку, хтось не мав документів. Когось не пропустила так звана окупаційна влада. Так трапилося і з чоловіком з Індії, який їхав навідати родичів, які живуть в окупації. На підконтрольному Україні КПВВ проблем не виникло: всі документи іноземця, у тому числі страховка від COVID-19, були в порядку. А от на дзеркальному блокпості чоловікові відмовили у перетині, бо в нього не було прописки на непідконтрольній Луганщині. Індієць звернувся до т.з. “Міністерства закордонних справ ЛНР”, але там йому відповіли, що відвідування сім’ї не є поважною причиною для перетину. Тож чоловіку довелося завантажити додаток для самоізоляції “Вдома” та повернутися на контрольовану територію.
З полону у схрон: історія екс-полоненого з Донеччини
Що може змусити людину побудувати схрон та у ньому жити? А після двох полонів бойовиків? Усе це про 56-річного мешканця Тореза Олега Галазюка. Він двічі побував у полоні окупантів “ДНР”. Між полонами встиг написати 61 статтю для українських ЗМІ та стати свідком збиття пасажирського “Боїнга”. За освітою і ставленням до життя він філософ, а називає себе “Бандера зі Сходу”.
У 19-ти км від Переяслава на березі Дніпра він побудував схрон і живе там. Такий протест владі, яка не може звільнити його окуповане місто.
Як його катували “95-м кварталом”, як у полоні вчив іспанську і яке прізвисько там отримав — читайте в інтерв’ю Олега Галазюка.
Надихає
Журналіста “Радіо Свобода” Станіслава Асєєва нагородили Шевченківською премією за внесок в українську публіцистику. У книзі, яку високо оцінили судді, автор описує перші місяці окупації Донецька російськими найманцями.
Лауреатів премії оголосили на 207-й день народження Кобзаря, повідомляють на сайті Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.
Асєєв отримав нагороду в номінації “Журналістика і публіцистика” за книгу “В ізоляції”. Це збірка його репортажів, у яких розповідається про життя у Донецьку на початку окупації. У червні 2017 року журналіста захопили у полон і тримали там до кінця 2019 року.
Прекрасний приклад того, як свій біль перетворити на свою силу.
Що пов’язує Тараса Шевченка з Донбасом
9 березня весь світ відзначав 207 День народження Тараса Шевченка. Ми ж вирішили дізнатися, що пов’язує поета з нашим краєм. Кобзар ніколи не бував на Донбасі, але з краєм його пов’язували друзі та знайомі. А вшановувати пам’ять Тараса Григоровича на Донеччині почали понад 120 років тому.
Чи знали ви, що посприяв скасуванню цензурної заборони творів Шевченка міністр народної освіти у Російській імперії Євграф Ковалевський — за освітою гірничий інженер, що працював на Донбасі? А що ніс труну з тілом Тараса та сказав потужне прощальне слово грек з села на Донеччині Феоктист Хартахай? Більше того, відкриття першого пам’ятника Шевченкові у Харкові ініціював український банкір, промисловець, громадський діяч і меценат з Луганщини Олексій Алчевський. Більше цікавих фактів з далекого та не дуже минулого у нашому матеріалі.
Смачно і по-донбаськи: рецепти млинців з місцевих продуктів
Козацькі млинці з печінковим паштетом від донецького куркуля-АТОшника, налисники зі Званівки з гречкою та грибами чи Одрадівські млинці з горіхами та медом від Джмеля. Масляна завершується, наша любов до смаколиків — ні. Тому пропонуємо вам приготувати млинці за особливими рецептами з продуктів Донеччини. Поживно та з любов’ю до свого краю.
Фільм на вечір
Давайте завершимо тиждень з старою доброю класикою. “У Джазі тільки дівчата” обов’язково змусить посміхнутися і залишить після себе теплий післясмак. 1929 рік. Двоє джазових музик, саксофоніст Джо і контрабасист Джері, стають випадковими й небажаними свідками знаменитої ґанґстерської «різанини на день святого Валентина». Аби лишитися живими, їм доводиться перевдягтися у жіноче вбрання. І тепер – це Джозефіна і Дафна. І вони – у жіночому джаз-бенді, на гастролях. І так, там грає Мерлін Монро.
Подивитись можна тут. Гарного перегляду та теплого вечора!
Читайте також: