Журналісти Вільного Радіо проаналізували декларації керівників 15 комунальних підприємств з Маріуполя. Хто має найбільшу зарплату та коштовний годинник, у кого вдома є 121 тисяча доларів, а кому платили найменше — про це та не тільки розповідаємо далі.
У Маріуполі за роки створили понад 300 комунальних підприємств та закладів. Серед них, зокрема, парки, лікарні чи школи. Журналісти Вільного Радіо обрали для аналізу декларації керівників комунальних підприємств, які мають ширше поле діяльності:
Міські КП фінансують з місцевого бюджету, якщо їм бракує грошей. Втім, комунальні підприємства можуть заробляти самостійно, надаючи ті чи інші послуги.
Найбільшу зарплату за минулий рік серед зазначених вище керівників задекларував директор КП “Маріупольтепломережа” Костянтин Пісмарьов. Йому нарахували 1 млн 348 тис. 653 грн. Після сплати податків це у середньому близько 90 тисяч на місяць. При цьому, посадовець вказує, що керування КП — його робота за сумісництвом. А основна — у фізико-технологічному інституті металів та сплавів НАН України, де Пісмарьову нарахували 61 761 грн.
1 млн 296 тис. 815 грн зарплати за роботу у маріупольських КП задекларувала Олена Швидка.
Вона — директорка міського комунального підприємства “Центр сучасного поводження з тваринами “Щасливі тварини” (там посадовиці нарахували 861 тис. 226 грн зарплати), а також Швидка працювала в міському КП “м.ЄХАБ” (була директоркою центру “ЯМаріуполь у Кропивницькому, там їй нарахували 435 тис. 589 грн). У середньому та після сплати податків Олена Швидка мала близько 87 тисяч гривень на місяць.
1 млн 201 тис. 652 грн зарплати задекларував Василь Клат. Він керує КП “Маріупольавтодор”, де отримав більшу частину річної зарплати (988 тис. 835 грн). Окрім цього, Клат також отримував гроші від КП “м.ЄХАБ” — працював у гуманітарному осередку для маріупольців у Хмельницькому, там йому нарахували 212 тис. 817 грн. Відтак, у середньому та після сплати податків Клат мав близько 80 тис. грн на місяць від комунальних підприємств. Окрім цього, Василь Клат заробив 434 тис. 773 грн як підприємець.
1 млн 137 тис. 105 грн зарплати задекларував директор “Маріупольводоканалу” Володимир Антоненко. У середньому та після сплати податків це близько 72 тис. грн на місяць.
1 млн 72 тис. 746 грн зарплати нарахували начальнику КП “Маріупольське трамвайно-тролейбусне управління” Віталію Донєву. Це у середньому близько 72 тис. грн на місяць “на руки”. Також, Донєв декларує 248 тис. 88 грн доходу від підприємницької діяльності.
Про 1 млн 75 тис. 788 грн зарплати звітує начальник маріупольского КП “Міське управління капітального будівництва” Олексій Травінчев. Це у середньому близько 72 тис. грн на місяць “на руки”.
Також наблизилися до мільйонних зарплат:
Найменші доходи задекларував начальник КП “Міське архітектурне бюро” Олександр Мірошниченко. Йому нарахували 430 тис. 800 грн зарплати, це у середньому близько 29 тисяч гривень на місяць “на руки”.
Трохи більше мала т.в.о директора житлово-комунального підприємства Маріупольської міської ради “Азовжитлокомплекс” Наталія Подбєльцева. 488 тис. 947 грн їй нарахували за керування КП, ще близько 4 тисяч їй заплатили за роботу у житлово-комунальному підприємстві міської ради “Житло центр”. Таким чином, Подбєльцева отримувала “на руки” у середньому 33 тисячі на місяць.
489 тис. 172 грн річної зарплати задекларувала керівниця КП “МБТІ — Маріупольська нерухомість” Наталя Побойна. Це у середньому близько 33 тисяч гривень на місяць “на руки”.
Директорка комунального комерційного підприємства маріупольської міськради “Приазовська інвестиційна компанія” Єлизавета Звіздай отримувала “на руки” близько 38 тисяч гривень на місяць у середньому. Вона декларує нарахування 566 тис. грн зарплати.
Найбільше збережень має Олександр Царьок. Він очолює одразу два комунальних підприємства Маріупольської міськради: КП “Комунальник” та “Полігон ТПВ”. Посадовець зберігає готівкою 121 тисячу доларів та 13 тисяч євро. Ще 1 529 євро та 25 397 грн — має на банківських картках. Також 2 122 доларів зберігає дружина Олена Царьок, яка працює в амбулаторії на Одещині.
62 тисячі доларів, 22 тисячі євро та 170 тисяч гривень у готівці зберігає директор КП Маріупольської міськради “Маріупольтепломережа” Костянтин Пісмарьов. Є у посадовця і накопичення на банківських рахунках: 43 112 грн, 788 дол та 406 євро.
Керівник КП “Маріупольавтодор” Василь Клат більшу частину грошей зберігає на банківських рахунках — там має 1 млн 177 тис. 861 грн та 33 540 дол. Готівкою у посадовця є ще 8 тисяч доларів. Накопичує і дружина Оксана Клат, яка працює в КП “Маріупольське трамвайно-тролейбусне управління”. У неї є 1 млн 126 тис. 616 грн та 18 тис. 515 дол на рахунках та ще 7 тисяч доларів готівкою.
А от начальник “Маріупольського трамвайно-тролейбусного управління” Віталій Донєв має готівкою 35 тисяч доларів, 5,5 тисяч євро та 55 тисяч гривень. На рахунках — 280 тис. 278 грн.
52 тисячі доларів та 8 тисяч євро зберігає у готівці начальник маріупольского КП “Міське управління капітального будівництва” Олексій Травінчев. Дружина Юлія, яка працює у приватній компанії, має 10 тис. 300 дол готівки. Є у родини і гроші на банківських рахунках: 78 тис. 537 грн у посадовця та 9 тис. 153 у дружини.
Начальник “Міського управління капітального будівництва” Олексій Травінчев має найбільший автопарк. У посадовця три машини: Audi Q7 (зараз така б/в коштує у середньому 35 тис. дол), Volkswagen Golf (такі б/в продають у середньому за 7 тис. дол) та Volkswagen Passat. Останнє — Травінчев придбав 2023-го за 532 тис. грн, за цю суму таку машину можна купити і зараз.
Два авто має Василь Клат — Audi Q7 (зараз така б/в вартує у середньому 27 тис. дол) та Volkswagen Touareg (такі б/в продають у середньому по 20 тис. дол).
Більшість інших посадовців мають одне авто, або не мають жодного. А оновив свій автопарк останнім часом лише директор КП “Маріупольводоканал” Володимир Антоненко. Він обміняв свої ВАЗ 210994 та Volkswagen Touareg на Opel Vivaro (такі б/в зараз коштують у середньому 14 тис. дол).
Єдиний, хто задекларував цінне нерухоме майно (окрім транспорту) — директор КП Маріупольської міськради “Маріупольтепломережа” Костянтин Пісмарьов. У нього є годинник марки Bovet. Модель годинника та його вартість посадовець не вказує, адже він з’явився у Пісмарьова 2007 року, тобто до подання першої декларації. Годинники цієї фірми можна знайти у продажу як за 300 тисяч гривень (настінний), так і за 130 тисяч доларів.
Усі керівники комунальних підприємств Маріупольської міськради вказують, що проживають на неокупованих територіях. Втім, лише двоє з них декларують житло, де мешкають в евакуації.
Згідно з роз’ясненням НАЗК, декларанти мають звітувати не тільки про власну нерухомість, а й про ту, яку орендують чи користуються. Форма укладення такого правочину не має значення — це може бути договір, наприклад щодо оренди, у письмовій формі, або ж усна домовленість.
Керівник КП “Комунальник” та “Полігон ТПВ” Олександр Царьок користується квартирою, яка у власності Авангардівської селищної ради Одеської області. А т.в.о директора житлово-комунального підприємства Маріупольської міської ради “Азовжитлокомплекс” Наталія Подбєльцева вказує, що живе безкоштовно у столиці, у квартирі приватної особи.
Також, власне житло за межами Донеччини має очільниця ККП “МБТІ — Маріупольська нерухомість” Наталя Побойна. Вона декларує квартиру у Вінниці, втім, вказує що живе у Дніпрі — а в цьому місті житлом, згідно декларації, посадовиця не користується.
Нагадаємо, раніше ми розповідали скільки заробив мер Маріуполя Вадим Бойченко у 2024 році.