З понеділка по п’ятницю ми викладаємо в наших соцмережах одну сумнівну новину і пропонуємо вам пограти у “Вірю/Не вірю”. Ви маєте визначити або ж здогадатися, правдива ця новина чи фейкова. А потім ми разом з експертами з фактчекінгу розкриваємо карти та пояснюємо, як перевіряти інформацію, аби не піддатись на обман.
Цієї неділі розберемо сумнівні новини, які ми публікували на наших сторінках з 27 лютого по 3 березня.
Новину про начебто двійника Володимира Зеленського почали поширювати після візиту президента США Джозефа Байдена до Києва. Найактивніше її просували російські ЗМІ, як-от “Известия” чи “РЕН ТВ”.
Серед пересічних людей, яких ми опитали, не знайшлося жодного, хто б повірив у цю новину.
“Звичайно, людина може побачити, що це схожий за комплекцією чоловік. Однак вони ж зовсім різні: у схожому одязі, але можна побачити, що це дві різні людини”.
“У новину про двійника Зеленського я не вірю, тому що це виглядає як вкид з якихось там російських новин, тому що тільки у Путіна, мені здається, є двійники”.
“В цю новину я не вірю, тому що двійники та трійники я бачив тільки в господарчих магазинах.”
Таку ж думку висловили й читачі соцмереж Вільного радіо: 87% людей з тих, хто проголосував, назвали цю новину фейковою.
І не помилилися: як пояснює співзасновниця проєкту StopFake Ольга Юркова, ця новина дійсно є фейком. Її публікували та поширювали російські пропагандистські ЗМІ.
“Власне, цю інформацію вже офіційно спростовано і повідомлено, що на фото насправді особистий охоронець Зеленського: є його ім’я і прізвище. І можна сказати, що це фейк, який розрахований власне на росіян, тому що в Росії всі звикли до розмов постійних, що Путін використовує двійників на пресконференціях, на різних заходах. І вони без жодного здивування сприймають цю інформацію, що нібито Зеленський також використовує двійника”, — каже експертка.
Охоронця, якого росіяни назвали двійником Зеленського, звуть Максим Донець. За статурою він дійсно подібний до президента, але вони мають різні обличчя, тож стверджувати, що це двійник, неможливо.
За такими новинами можуть ховатися посили, що Зеленський насправді не їздить по гарячих точках особисто та використовує для цього двійників, зазначає фактчекерка. Такі заяви часто можна побачити у проросійських телеграм-спільнотах після візитів президента в Херсон, Бахмут чи інші місця запеклих боїв.
В Україні триває мобілізація, тож новин на цю тему зараз багато. Ще більше їх стає після ухвалення нових постанов чи змін до законів. Іноді такі новини суперечать одна одній та можуть дати читачам привід для сумнівів.
Однією з таких стала новина про те, що у Верховній Раді перевірять дії працівників ТЦК після того, як одному з нардепів начебто виписали повістку.
Люди, яких ми опитали, здебільшого повірили у новину, але поставилися до неї з підозрою.
“Це дуже цікавий такий народний депутат, який ходить пішки. Це щось новеньке. Але якщо він робив це для піару — це могло б бути постановочне шоу із врученням повістки”.
“Я вважаю, що якщо йому вручили повістку законним чином, то немає ніяких підстав цього скасовувати. А те, що він може щось зробити до військкоматів — то це скоріш за все вкид”.
“Мені здається, [новина] правдоподібна в тому плані, що це можливо чисто теоретично вручити повістку нардепу. Але контекст новини, що будуть розглядати саме поведінку військкомату в цій ситуації, мені здається, це просто зроблено для того, щоб викликати якесь обурення у суспільства та якось його налаштувати проти депутатів”.
Повірили в новину й читачі Вільного радіо: за це проголосували 67% з тих, хто погодився пройти опитування.
Як розповідає експертка Ольга Юркова, після аналізу новини можна дійти висновку що вона не є фейком, але містить в собі ознаки маніпуляції.
“Ми дивимося і думаємо, що, власне, поведінку співробітників військкоматів розглянуть у Верховній Раді саме тому, що нардепу вручили повістку на вулиці. Ну і нам хочеться негайно обурюватись, що нардепи тільки тоді починають реагувати, коли це стосується їх особисто. Але коли ми читаємо новину і нам хочеться обурюватися, гніватися, пишатися інколи, будь-яку сильну емоцію відчувати — то це як раз може бути ознакою маніпуляції”, — каже експертка.
Основою для цієї новини стало інтерв’ю члена комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Федора Веніславського виданню “Укрінформ”. У ньому посадовець серед іншого розповів, що його комітет розгляне доповідь представників ЗСУ, які відповідають за мобілізаційні заходи.
“Насправді він сказав, що є мобілізаційні методи, які не задовольняють членів комітету, і тому вони ініціювали засідання, де заслухають керівників на рівні ЗСУ, які відповідають за мобілізаційні заходи, щодо резонансних випадків, коли представники військкоматів вручають повістки на вулиці та інколи навіть завдають тілесних ушкоджень громадянам. І він говорить, що це неправильний механізм”, — каже експертка.
Лише після цього посадовець зазначає, що, за його інформацією, повістку виписали народному депутату. Це, з його слів, може свідчити, що нині з врученням повісток “триває не досить кваліфікована процедура”.
“Тобто тут інформація правдива, справді можна сказати, що “поведінку співробітників військкоматів розглянуть у Раді”, але це не роблять через те, що вручили повістку нардепу. Тобто Веніславський цього не говорив. Тому цей текст та заголовок до нього написані маніпулятивно попри те, що новина правдива”, — каже Ольга Юркова.
Третьою новиною, яку ми запропонували читачам, була публікація про те, що Україна замінує кордон із Білоруссю та Росією. В неї легко повірити, бо загроза наступу окупантів на півночі та північному сході досі суттєва. Водночас таке радикальне рішення залишає простір для скепсису.
У правдивість цієї новини повірили більш як 95% читачів Вільного радіо, які погодилися пройти наше опитування. Так само до неї поставилися й люди, яких ми опитали.
“Вірю. І це буде правильно зроблено. Оскільки наш “сусід” (Росія, — ред.) з дурдому втік — треба думати про нашу безпеку і про все краще для безпеки нашої держави”.
“Я би повірила у цю новину. Оскільки триває війна — всі можливі будови стін та копання ровів, як на мене, виглядає логічно, тому я б у цю новину повірила”.
“Новина мені здається досить правдоподібною. Я думаю, що вона матиме позитивний відгук у суспільства і в принципі вона буде досить заспокоюючим таким фактором для людей на випадок, якщо буде якийсь інший наступ з території Білорусі або Росії”.
Як зазначає експертка Ольга Юркова, ця новина є правдою. Її джерелом став допис на офіційному телеграм-каналі Держприкордонслужби. В ньому посадовці повідомляють, що у Верховній Раді проголосували за відповідний проєкт закону №7475.
“Ми можемо знайти цей законопроєкт за назвою і номером — вони вказані в дописі. І ми його знаходимо на офіційному порталі ВР, можемо його навіть перечитати й побачити: там є порівняльна таблиця, де ми можемо побачити зміни в законі. І там є, власне, стаття 77-ма, в якій якраз йдеться про “землі оборони”, і там є такі слова, що вздовж державного кордону з Білоруссю і Росією смуги таких земель становитимуть до 2 км. Тобто це правда”, — каже фактчекерка.
Нещодавно мережею ширилась новина про Папу Римського: він начебто заявив, що “педофіли займають особливе місце на небесах”.
Люди, яких ми опитали, здебільшого поставилися до цієї публікації як до фейку. Але були й такі, хто їй повірив.
“Дуже спірна заява. Бо якщо Папа Римський дійсно так сказав, у чому я сумніваюсь, то це може викликати зниження інтересу до католицької церкви. А наскільки я знаю, вони там зараз і так у великій кризі”.
“Вважаю, що це все вирвано із контексту та перевернуто догори дригом. Така людина не має змоги казати так, як вказано у новині”.
“Новина про Папу Римського мені здається правдоподібною, тому що є таке відчуття, що вона основана на чутках про те, що служителі католицької церкви мають якісь стосунки з людьми неповнолітніми. Я думаю, що на основі цього вона написана, щоб якось розхитати або відносини з католицькою церквою, або з Європою і в принципі з усім католицьким світом”.
Серед читачів соцмереж Вільного радіо, які взяли участь в опитуванні, 90,5% сприйняли цю публікацію як неправдиву.
Як підтверджує співзасновниця проєкту StopFake Ольга Юркова, ця публікація — фейк. В ній дійсно використані слова Папи Римського, але вирвані з контексту та перекручені.
“Перевірка показує, що ці слова насправді взяті зі звернення Папи Римського (подібні слова, такого він не говорив) від 24 лютого 2019 року. І, власне, є оригінал звернення, на сайті Ватикану його повністю можна знайти, він називається “Захист неповнолітніх у церкві”. І цей [новинний] сайт — він взяв фрази певні з цього звернення і представив їх у такому вигаданому контексті”, — каже експертка.
У цьому зверненні Папа Римський Франциск сказав, що “проблема педофілії вже давно відома в усіх культурах та суспільствах, і світова спільнота нещодавно почала досліджувати це явище завдяки зміні суспільної думки щодо цієї проблеми”. Понтифік засудив педофілів та зазначив, що часто такі випадки залишаються невідомими, тож масштаб цієї проблеми насправді недооцінений.
“Ну і звичайно, що він не говорив в жодному разі про те, що “педофилы занимают особое место на небесах”, як написали російські телеграм-канали”, — зазначає фактчекерка.
Вперше цей вкид оприлюднив ресурс News Puch у лютому 2023 року.
“Є такий сайт фактчекінговий, дуже відомий, Lead Stories, він належить до міжнародної мережі фактчекерів та працює з фейсбуком зокрема. І він написав спростування цієї новини й пише, що вперше цю інформацію поширив сайт News Puch, який неодноразово поширював фейкові новини”, — каже Ольга Юркова.
Тому експертка рекомендує: коли йдеться про події поза Україною, має сенс перевіряти й іншомовні джерела інформації.
“Фактчекінгова спільнота у світі досить активна, вони за нас фактично зробили всю роботу. Але ми би могли просто пошукати за цими фразами “Папа Римський педофілія” і знайти цю новину від 2019 року і припустити, що, власне, в цих повідомленнях ця новина просто перекручена. Просто не зрозуміло, чому раптом зараз з’явилася інформація від 19-го року у перекрученому вигляді. Але ті, хто створює фейкові новини, часом так роблять”, — стверджує Ольга Юркова.
Остання новина, яку ми запропонували розглянути нашим читачам минулого тижня, була про те, що Сполучені Штати заборонили експортувати в Росію та Білорусь смартфони та електроніку дорожчі за 300 доларів.
Читачі соцмереж Вільного радіо здебільшого поставилися до цієї новини як до правдивої: за це проголосували 83% з тих, хто взяв участь в опитуванні. Такі ж думки висловили й опитані нами пересічні люди.
“Вірю. На мою думку, під час воєнної агресії я б повністю заборонив поставки будь-якої електроніки з будь-якої країни до країни-агресора”.
“Я повірю, оскільки це санкції. Якийсь один з варіантів санкцій”.
“Я згоден з тим, що США заборонила експорт техніки, яка коштує дорожче ніж 300 доларів. Тому що ті люди, які підтримують агресію Російської Федерації, — вони повинні страждати та користуватися технікою, яка буде ламатися кожного дня, кожної години”.
“Новина мені здається більш-менш правдоподібною. Сказати про це насправді немає що. В тому плані, що я не дуже розумію, як вони планують це обмежувати, і я думаю, що так чи інакше Росія може робити експорт через той самий Казахстан, наприклад, або Китай. Тому це, може, й вирішує якусь частину проблеми, навіть якщо це так, але в цілому у них так чи інакше на ринку будуть ці смартфони, але дорожче.”
За словами Ольги Юркової, ця новина є правдивою. Перевірите це неважко.
“Ми бачимо, що на сайті є посилання на джерело інформації — державний реєстр США. І там уже написано, що справді на мобільні телефони дорожче 300 доларів накладаються санкції як на предмети розкоші — тому ми переконалися, що це правда”, — розповідає експертка.
Крім того, як зазначає фактчекерка, на правдивість новини може вказувати ЗМІ, яке її повідомило.
“Знову ж таки ми дивимося на джерело, джерело нас Ліга.net — це сайт з “Білого списку” Інституту масової інформації. Він готує щороку список найякісніших та найвідповідальніших онлайн-медіа на основі своїх моніторингів. До цього списку входять Суспільне, Hromadske, Українська правда, Ліга.net, Укрінформ, Радіо Свобода, Дзеркало тижня, НВ і Бабель”, — каже Ольга Юркова.
Нагадаємо, це вже четвертий матеріал Вільного радіо з циклу “Вірю / не вірю”, в яких ми разом з експертами з медіаграмотності розбираємо сумнівні новини. Попередні матеріали шукайте тут: