Посадовець пояснив, навіщо українському бюджету “економічне бронювання”, а також чому українська влада досі намагається уникнути цього рішення.
Про це повідомив нардеп та голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев під час інтерв’ю для РБК-Україна.
“Економічне бронювання” від мобілізації може з’явитися в Україні вже цьогоріч. Після його запровадження, за підрахунками Мінфіну, воно приноситиме близько по 8 млрд грн до українського бюджету щомісячно, заявив Данило Гетьманцев, додаючи, що ініціатива дозволить вивести частину економіки з тіні.
“Я вважаю, що критерій для бронювання у вигляді розміру “білої” зарплати повинен бути. Для будь-якого варіанту бронювання — чи то по всій економіці, чи то за окремими галузями, як це зараз робиться. Це сприятиме детінізації та виведенню зарплат з “тіні”. І в цьому контексті — це [запровадження “економічного бронювання”] правильне рішення”, — стверджує нардеп Гетьманцев, голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики.
Він додав, що сума грошей, яку зможе отримати Україна від “економічного бронювання”, не є певною, однак підтримав сподівання Мінфіну на 8 млрд на місяць. Окрім цього, Гетьманцев відповів, чому це бронювання в Україні впроваджують так повільно.
“Бо це складне соціально-політичне рішення. Бо такий підхід розмежовує людей під час війни. Крім того, є питання сприйняття цього рішення військовими, що дуже важливо в контексті демобілізації, яку ми не можемо фізично зробити. Це дуже соціально чутливе питання. Я взагалі вважаю це одним з найскладніших питань за 5 років. Його неможливо вирішити так, щоб були усі задоволені. Багато є питань, які не можна так вирішити. Але це питання неможливо вирішити так, щоб не загострити соціальні суперечності в країні”, — додав Гетьманцев.
“Економічне бронювання” — умовна назва державного механізму, який покликаний дозволити військовозобов’язаним українцям з порівняно високими прибутками отримувати відстрочку від мобілізації. Українська влада мотивує запровадження такого механізму труднощами, з якими все частіше стикається український бюджет.
У раді є кілька зареєстрованих законопроєктів про “економічне бронювання”, найновіший з яких зареєстрували ще 11 червня 2024-го. Згідно з ним, підприємці та компанії мають сплатити підвищений військовий збір розміром 20 тисяч гривень за кожного свого працівника, якого хочуть забронювати. Кому саме слід надати “бронь” — вирішуватиме сам бізнес, визначаючи, хто є найбільш критичним для його роботи. Відсоток заброньованих та саму процедуру бронювання визначатиме Кабінет Міністрів.
Станом на 3 вересня 2024-го Верховна Рада ще не голосувала за жоден із цих законопроєктів.
Нагадаємо, у серпні уряд спростив отримання відстрочки від мобілізації при догляді за людьми з інвалідністю та хворими. Журналісти Вільного радіо вже розповідали, що змінилося.