Підтримати
Олександр Дубовик - ексочільник ДП Вугільна компанія Краснолиманська
Фото з архіву вугільної компанії "Краснолиманська"

Колишній виконувач обов’язків генерального директора державного підприємства “Вугільна компанія «Краснолиманська»” Олександр Дубовик ймовірно продавав корисні копалини за заниженими цінами та отримував хабарі.  Суд взяв чоловіка під варту, бо вважає: він може спробувати втекти від правосуддя. Аналізуємо, до яких схемах вважають причетним Дубовика та скільки років підозрюваний може провести за ґратами у разі доведення провини. 

Деталі справи журналісти Вільного радіо дізналися з ухвали Вищого антикорупційного суду. На порталі “Судова влада України” оприлюднили ім’я підозрюваного.

Згідно з судовими документами, з листопада 2015-го по січень 2017-го ДП “Вугільна компанія «Краснолиманська»” (очільником якої був Олександр Дубовик) продала приватній компанії “Дантрейд ЛТД” 756 тисяч тонн вугілля за втричі нижчою за ринкову ціною. Згодом ця компанія перепродала це ж вугілля, але вже за ринковою ціною, ПАТ “Центренерго”. Таким чином держкомпанія “Краснолиманська” втратила потенційний прибуток на суму понад 350 млн грн.

Крім того, 2015-го без офіційного дозволу на держпідприємстві видобули понад 112,5 тис. тонн вугілля. Це завдало збитків довкіллю на майже 211 млн грн.

Олександр Дубовик щомісячно міг отримувати по пів мільйона грн “неофіційної” зарплати

Прокурори вважають, що Дубовик щомісячно отримував “неофіційну” заробітну плату у розмірі 550 тисяч грн, адже під час обшуків 2016-го правоохоронці знайшли таблицю, де така сума була зазначена поряд із поміткою “Дуб”. 

До того ж правоохоронці перехоплювали телефонні розмови фігуранта. Вони свідчать, що у лютому 2017-го Дубовик зі співрозмовником (ім’я якого не вказують) обговорюють наступне: “За хорошу роботу передадуть «кілограми». Там двадцять. Десять забереш, а десять потрібно буде віддати”. Того ж дня у ще одній телефонній розмові співрозмовник Дубовика каже, що “отримав петрушку зелену”. Дубовик відподає: “половину відсип, а половину залиш”. Слідчі переконані, що така завуальована розмова свідчить про отримання неправомірної вигоди, а отже теж слугує доказом неофіційних доходів.

Єдине офіційне джерело доходів Олександра Дубовика станом на зараз — пенсія розміром 20 тисяч грн. Ще близько 4 тисяч гривень пенсії щомісячно отримує його дружина. І так у період з 1998 по 2015 рік на рахунок дружини надійшли понад 585 тисяч грн. А 2016-го лише за рік вона збагатилася майже вп’ятеро: на її рахунку було понад 2 млн 700 тисяч грн. Походження цих коштів у судовому документі не уточнюють. Також дружина Дубовика має квартиру та два машиномісця. 

Крім того, з 2014 по 2020, за даними слідчих, фігурант неодноразово їздив на тимчасово окуповані території України.

Олександр Дубовик - ексочільник ДП Вугільна компанія Краснолиманська
Фото з архіву вугільної компанії “Краснолиманська”

Олександр Дубовик заперечує провину, але його взяли під варту й призначили 5 млн грн застави

У залі суду Олександр Дубовик свою провину не визнав та заявив, що таким чином його усувають із посади. 

“[Олександр Дубовик] пояснив, що вважає обставини, викладені у клопотанні та повідомленні про підозру надуманими, а кримінальне переслідування спрямованим, спрямованим на усунення його із посади. У зв’язку із аварією на шахті Краснолиманська ним було ухвалено рішення про здійснення видобутку вугілля і його продажу, оскільки шахту планували засипати. Для нього головним було, щоб на підприємство надходили кошти, а вугілля продавалось дорожче його собівартості. З наказами, які забороняли продаж вугілля приватним компаніям ознайомлений не був. Завжди старався працювати в правовому полі. Винним себе не вважає, правопорушення не вчиняв”, — прописали позицію підозрюваного в ухвалі ВАКС. 

Суд вирішив взяти Олександра Дубовика під варту на 60 днів. Втім чоловік зможе уникнути арешту на час слідства, якщо заплатить 5 млн грн застави. Такий запобіжний захід суддя обрав, бо вважає, що Дубовик може переховуватиметься від правосуддя. Стаття, у порушенні якої його підозрюють (“Порушення правил охорони або використання надр, незаконне видобування корисних копалин”), передбачає покарання у вигляді позбавлення волі до 6 років. 

Нагадаємо, нещодавно правоохоронці арештували літак вартістю понад 20 млн грн. За даними слідчих, його власник хотів створити авіакомпанію у тимчасово окупованому Маріуполі. Його оголосили у розшук. 


Завантажити ще...