9 липня у Вашингтоні розпочали 75-ювілейний саміт НАТО. Окрім 32 членів Альянсу, на захід запросили 35 країн-партнерів, зокрема й Україну. Президент Володимир Зеленський заявляв, що на саміті очікує рішення щодо надання Україні систем Patriot та ухвалення нових двосторонніх безпекових угод. За два дні зустрічей Україна отримала низку обіцянок — від F16 з Данії й Нідерландів, які вже цього літа захищатимуть українське небо, до нових фінансових пакетів та п’яти додаткових систем ППО. Про усе це — розповідаємо далі.
США, Німеччина, Румунія нададуть по батареї Patriot. Ще одну батарею спільно нададуть Нідерланди з іншими партнерами. Крім того, Італія подарує Україні систему SAMP-T.
“Ми прагнемо надати Україні додаткові можливості протиповітряної оборони, оскільки вона захищається від тривалої агресії Росії, зокрема навмисні напади Росії на українські міста та цивільну і критичну інфраструктуру”, — йдеться у спільній заяві, яку опублікували на сайті Білого дому.
У документі зазначається, що передати мають п’ять стратегічних систем протиповітряної оборони.
Крім того, найближчими місяцями США та партнери мають намір надати Україні десятки тактичних систем протиповітряної оборони, зокрема NASAMS, HAWK, IRIS T-SLM, IRIS T-SLS та системи Gepard.
“Ці системи ще більше розширять і посилять прикриття протиповітряної оборони України”, — додають у заяві.
Під час саміту НАТО прем’єр-міністр Нової Зеландії Крістофер Лаксон оголосив про надання урядом його країни 9,8 млн доларів допомоги для України. Про це повідомив посол України в Австралії Василь Мирошниченко.
Допомогу розподілять за кількома напрямами, зокрема:
Військова допомога передбачає виділення 2,45 млн доларів для “Коаліції дронів” на чолі з Великою Британією та Латвією та 1,23 млн доларів на військові медичні потреби України, зазначив Мирошниченко.
“Нова Зеландія розуміє, що, хоча ми далекі від України, те, що там відбувається, впливає на всіх нас, і ми готові підтримувати Україну на довгострокову перспективу”, — так цю допомогу прокоментував прем’єр-міністр Нової Зеландії Крістофер Лаксон.
Новий прем’єр-міністр Великої Британії Кейр Стармер підтвердив, що він продовжить політику попереднього уряду країни щодо використання зброї великої дальності у російсько-українській війні.
За словами Стармера, Україна може використовувати британські ракети Storm Shadow для ураження військових цілей на території Росії. Він також підтвердив, що продовжуватиме політику попереднього уряду Великої Британії щодо використання зброї великої дальності у російсько-українській війні.
Прем’єр Британії додав, що ці ракети мають застосовуватися відповідно до міжнародного гуманітарного права, в оборонних цілях.
“Але Україна сама вирішує, як її розгортати для цих оборонних цілей”, — зазначив Стармер.
Про це заявив держсекретар США Ентоні Блінкен на прийомі після круглого столу НАТО “Жінки, мир, безпека”.
Допомога на понад 7 мільйонів доларів включатиме, зокрема більш як 10 тисяч уніформ, взуття та іншого необхідного спорядження.
“Надто часто українські військовослужбовиці не мають необхідного спорядження для задоволення своїх унікальних потреб в повному обсязі.
Сьогодні ми робимо крок, щоб виправити це, оголосивши, що країни-члени НАТО виділять понад 7 мільйонів доларів США на закупівлю обладнання для жінок у Збройних силах України. Ми аплодуємо кожному союзнику, який виступив, щоб допомогти в цій ініціативі”, — заявив Ентоні Блінкен.
Як зазначають у Міноборони, Україна з 2023 року вела перемовини з Північноатлантичного альянсу про фінансування жіночої військової форми та бронежилетів для ЗСУ.
Як зазначають у пресслужбі Білого дому, країни-члени блоку оголосять про свої наміри надати мінімальне базове фінансування в розмірі 40 мільярдів євро протягом 2025 року, аби забезпечити сталий рівень безпекової допомоги Україні для її перемоги.
“Сполучені Штати з гордістю підтримують ці зусилля. Наші внески Україні на виконання цього зобов’язання будуть зроблені коштом вже асигнованих Конгресом США у додатковому бюджеті на національну безпеку грошей”, — йдеться у повідомленні відомства.
“Саме зараз, коли ми говоримо, відбувається передача винищувачів F-16 з Данії, з Нідерландів, і ці літаки будуть літати в небі України цього літа, щоб переконатися, що Україна може продовжувати ефективно захищати себе від російської агресії”, — зазначив державний секретар США Ентоні Блінкен на саміті НАТО у Вашингтоні.
У спільній заяві президента США Джо Байдена, прем’єр-міністра Нідерландів Діка Шуфа та прем’єр-міністерки Данії Метте Фредеріксен також йдеться про те, що літаки можуть бути не останніми.
“Ми налаштовані на подальше посилення військово-повітряних можливостей України, які включатимуть ескадрильї сучасних багатоцільових літаків четвертого покоління F-16. Коаліція має намір підтримувати їхнє забезпечення та озброєння, а також подальшу відповідну підготовку пілотів для підвищення оперативної ефективності”, — йдеться у заяві.
Втім, з міркувань безпеки цієї операції, додаткові подробиці вирішили не розголошувати.
Водночас Нідерланди оголосили про виділення додаткових 300 мільйонів євро на закупівлю боєприпасів для винищувачів наданих ними F-16.
Цей внесок стане доповненням до 150 мільйонів євро, які країна виділила раніше. Озброєння закуплять безпосередньо у виробників.
“З боєприпасами, які ми купуємо, F-16 можуть допомогти відбити російські атаки. Агресія Путіна не має меж, тому наша підтримка повинна продовжуватися повним ходом. Закуповуючи ці додаткові боєприпаси, ми хочемо надіслати повідомлення Москві, що союзники по НАТО продовжують підтримувати Україну. Росія не повинна виграти цю війну, це теж в інтересах нашої безпеки”, — йдеться у заяві уряду Нідерландів під час саміту НАТО.
Зазначимо, саміт НАТО у Вашингтоні триватиме ще 11 липня.
Нагадаємо, уряд Японії передав підрозділам ДСНС України ще дві машини механізованого розмінування Nikken. Їх використають для знешкодження вибухонебезпечних предметів на Донеччині та Запорізькій області.