Підтримати
скріншот фільму ЄвроДонбас бельгійська спадщина у Лисичанську
Скріншот фільму "ЄвроДонбас"

Незадовго до вторгнення Росії український режисер з Донецька Корній Грицюк завершив зйомки фільму про європейське промислове минуле Донбасу. З лютого багато зафільмованих ним локацій знищили російські окупанти. Зараз фільм показують у Європі. Де можна побачити його та як він може допомогти у діалозі з європейцями —  розповідає сам режисер. 

 

“21 жовтня показували фільм в Уельсі, в Інституті Ebbw Vale. Наступного тижня показуємо фільм у Шотландії в університеті Сент-Ендрюса. А в листопаді — на кінофестивалі у Котбусі в Німеччині, там буде 2 покази”, — розповідає про маршрут майбутніх показів фільму “ЄвроДонбас” режисер Корній Грицюк.

Він з продюсеркою фільму Анною Паленчук долучилися до обговорення фільму після його показу у Вельсі онлайн.  

“Було доволі багато людей, дуже цікаво було поспілкуватися із Валлійською аудиторією. Вони були здивовані, їм було цікаво дізнатись, що Уельс має певне відношення до Донеччини й Луганщини”, — каже Корній Грицюк. 

обговорення фільму ЄвроДонбас в Уельсі
Обговорення фільму “ЄвроДонбас” після показу в Уельсі. Фото: Корній Грицюк


Для довідки:
Наприкінці 1880-х британський гірничий інженер родом із Південного Уельсу Джон Г’юз з десятками своїх фахівців побудував у степах нинішньої Донеччини металургійний завод та вугільні шахти. Поселення, яке заснували ці промисловці, назвали за прізвищем Г’юза — Юзівкою. Нині воно всім відоме як Донецьк.
 

Про що фільм “ЄвроДонбас” Корнія Грицюка

На межі ХІХ-ХХ століть потужних промислових підприємств на території нинішніх Донеччини та Луганщини з’явились десятки. Їх засновували підприємці з різних європейських країн — Бельгії, Франції, Нідерландів, Швейцарії тощо.

Юзівка до 1917 у нинішньому Донецьку
Юзівку (нинішній Донецьк) заснував промисловець Джон Г’юз з Уельсу. З архівних матеріалів для фільму, Facebook/ ЄвроДонбас


Після 1917 року російські більшовики окупували ці землі та відібрали в іноземців засновані ними підприємства. У новій історії, яку тоді переписали для східноукраїнських земель російські загарбники, про європейських засновників намагались не згадувати. 

Саме про це європейське минуле Донбасу і розповідає документальний фільм-розслідування Корнія Грицюка “ЄвроДонбас”.

режисер фільму ЄвроДонбас Корній Грицюк
Корній Грицюк, фото: Facebook/ ЄвроДонбас
українські глядачі на прем'єрі фільму ЄвроДонбас у Києві
Українські глядачі на прем’єрі фільму на кінофестивалі “Kharkiv MeetDocs” у Києві. Фото: Facebook/ ЄвроДонбас


Стрічка розвінчує радянські міфи та показує, що понад століття тому Донбас був невіддільною складовою європейської економіки. 

“В кадрі Лисичанськ, Дружківка, Нью-Йорк, Маріуполь, Донецьк та інші міста Донеччини та Луганщини. Ми намагались показати цей регіон таким, яким його у нас в кіно я не бачив”,  — розповідає Корній Грицюк.

заставка до фільму ЄвроДонбас
Фільм зняли коштом Держкіно, фото: Facebook/ ЄвроДонбас


Головний меседж фільму – Україна та її схід не “йдуть в Європу”, а повертаються. Режисер сподівається, що європейський глядач прочитає це у фільмі. 

“Ми не просимось туди “пустіть нас”. Це більше історія про те, що ми туди повертаємось і про те, що понад 100 років тому європейські країни після нашої радянської окупації також втратили дуже багато капіталу, ресурсів на сході України та людей. Це історія і про них, і про нас, про те, що ми були близько один до одного в ті роки, потім ми той зв’язок втратили”,  —  каже він.

Він зазначає: тоді Європа програла разом з окупованою росіянами Україною. І зараз Україна знову бореться за свій європейський вибір та свої європейські цінності. 

“Нині й у нас, і в Європи є шанс відіграти цю ситуацію. І хочеться, щоб вони це цим фільмом зрозуміли”,  — каже Грицюк.

європейці на Донбасі
Архівні матеріали на етапі підготовки до зйомок. Фото: Facebook/ ЄвроДонбас


А ще, на думку режисера, це історія про “невивчені уроки” минулого. 

“Свою історію все ж таки треба розповідати самому. А коли історія пишеться за тебе, тобою легше маніпулювати. Це і історія про те, як нам позбутися російських наративів та маніпуляцій”, — каже співрозмовник.  

Офіційний трейлер фільму “ЄвроДонбас”


До цієї стрічки в українському кінематографі подібних фільмів про Донбас (ані документальних, ані художніх) не знімали. 

“Історія багатогранна, і я сподіваюсь, що “ЄвроДонбас” першим заклав фундамент цієї теми у кіно. Будемо сподіватись, що цією темою люди будуть цікавитись, і ми дізнаємось багато цікавого про той період, який нас змусили забути”, — каже Корній Грицюк.

Фільм зняла компанія 435 FILMS державним коштом за майже 2  млн грн. Науковою консультанткою фільму стала лекторка університету Сент-Ендрюса Вікторія Донован.

“З локацій, показаних у фільмі “ЄвроДонбас”, найбільше постраждали Маріуполь, Лисичанськ та Нью-Йорк”

Виробництво фільму “ЄвроДонбас” закінчили наприкінці 2021-го. А вже за кілька місяців російська армія розпочала повномасштабну війну та знищила на сході багато знятих для фільму локацій. 

“Ми трохи змінили кінець фільму, там є натяк про це (напад Росії на Україну та відкриту війну, — ред)”, — каже співрозмовник. 

Зокрема, 3 травня на Луганщині російські окупанти поцілили у старовинну будівлю туберкульозного диспансеру, збудовану у 1891-му для директора Донецького содового заводу, заснованого бельгійцями. Ця історична будівля належала до архітектурного ансамблю “Бельгійська спадщина Лисичанська”. А днем раніше згоріла тамтешня місцева гімназія — теж перлина бельгійської архітектурної спадщини

скріншот фільму ЄвроДонбас у Лисичанську
Скріншот фільму ЄвроДонбас


Для фільму знімальна група зафільмувала й багато локацій у Маріуполі, вщент знищеному росіянами. 

“І на території комбінату імені Ілліча були пам’ятки тих часів (там були важкі бої), і в центрі міста, який фактично зруйнований. Там був старовинний готель “Континенталь”, в якому вже багато років був палац для юнацтва та офісна частина”,  —  каже він.

скріншот фільму ЄвроДонбас у Нью-Йорку в Донецькій області
Скріншот фільму “ЄвроДонбас”. На дальньому плані – фенольний завод у Нью-Йорку Донецької області


9 травня
у Нью-Йорку Бахмутського району палав старий млин Пітера Діка, який побудували там на початку 20 століття німці-меноніти.

“Були прильоти й по житловим кварталам, які ще були розбудовані німцями”,  —  розповідає Корній Грицюк.

менонітська спадщина у Нью-Йорку в Донецькій області
Менонітська спадщина у Нью-Йорку, нині Бахмутському районі. Архівний матеріал під час роботи над фільмом. Фото: Facebook/ ЄвроДонбас


“Такі фільми треба було робити у 1990-х”

Корній Грицюк вважає, що поява цього фільму запізнилася на пару десятиліть на етапі державотворення України. 

“Запізнився не лише цей фільм, запізнилося наше розуміння та бажання вивчати своє, в силу різних обставин. Такі фільми треба було робити у 1990-х, одразу після здобуття Незалежності. А також фільми про те, як Росія, Радянський Союз переписували нашу історію: дуже багато “білих плям”. Вони заслуговують на те, аби були зроблені фільми та інші проєкти, написані книжки, і щоб це обговорювалось та підіймалось”,  —  констатує співрозмовник.

Корній Грицюк та знімальна група фільму ЄвроДонбас у Києві
Корній Грицюк (з мікрофоном) з командою, яка працювала над фільмом. Фото: Facebook/ ЄвроДонбас


Де та коли можна побачити фільм «ЄвроДонбас»

Фільм “ЄвроДонбас” показали в Україні вперше кілька тижнів тому, на фестивалі “Kharkiv MeetDocs” у Києві. І його планують показувати в Україні ще вже найближчим часом. 

“Ми хочемо його презентувати й офлайн, і онлайн. Тому що фільм дискусійний, потребує обговорення. Ми намагаємось це зробити не лише у Києві, а й у кількох інших містах. Сподіваюсь, вже цієї осені це буде можливо. Ми намагатимемось показати його ширшій авдиторії завдяки інтернету та телебаченню”,  —  розповідає Корній Грицюк.

заставка до фільму ЄвроДонбас
Фото: Facebook/ ЄвроДонбас


Це не дуже й легко під час повномасштабної війни в Україні. 

“Великі канали здебільшого показують Національний марафон [новин]. Кінотеатри самі знаєте як працюють в умовах повітряних тривог”, — пояснює він.

Тому тим, хто хоче не пропустити покази фільму “ЄвроДонбас” в Україні він радить слідкувати за оновленнями сторінки фільму у соцмережах, наприклад за цим посиланням

За кордоном фільм найближчим часом можна буде побачити в університеті Сент-Ендрюса у Шотландії, Велика Британія 25 жовтня та у Німеччині, на кінофестивалі у Котбусі (заплановані 2 покази: 11 та 12 листопада). 

Режисер, родом з Донецька, який покинув рідне місто у 2012-му, сподівається показати свій новий фільм й там. А також приїхати в український Донецьк та більше дізнатись про той період, про який створив фільм. 

У цей фільм не увійшла історія про голландських промисловців, які у 1880-х побудували на північній околиці Бахмута соляну копальню “Петро Великий”. Цю історію та як її повернули місцеві краєзнавці, активісти та нащадки тих голландців, читайте в матеріалі “Слідами предків: що побачили в Бахмуті нащадки голландців, які заснували тут соляну копальню “Петро Великий”.

Читайте також:


Завантажити ще...