В Українському домі у Вашингтоні показують виставку світлин “Бахмут незламний!” У ній — квітучий Бахмут до масштабного вторгнення росіян та знищений окупантами за цей рік. Перші знімки зробив фотограф з Донецька Іван Сидоров. У Бахмуті він жив після від’їзду з захопленого росіянами Донецька та фотографував місто як хобі та для виготовлення сувенірів. Кадри знищеного Бахмута зробив фотограф Ян Доброносов.
Про це Вільному радіо розповідає фотограф Іван Сидоров.
“Я робив ці фото для друку на сувенірних магнітиках, чашках та календарях. А вийшло так, що для історії”, — каже він.
Іван переїхав до Бахмута 2015-го після того, як Донецьк окупували росіяни. Каже, не хотів залишатись там — таке життя було не для нього.
“В Бахмуті нам було дуже комфортно жити, краще, ніж у Донецьку, тому що місто більш компактне. Ми жили в Опитному, це на південній околиці міста. А локацій для зйомок було набагато більше, ніж у більших містах”, — розповідає Іван Сидоров.
На цих фотографіях, які зараз показують в Українському домі у Вашингтоні — види, які знав та любив кожний бахмутянин та гість міста: набережна на ріці Бахмут з дитячими майданчиками та топіарними фігурами тварин, міськрада з українськими прапорами, найстаріший у місті палац культури на центральній площі, бульвар Металургів з фігурою козака з мішком солі. А ще — клумби з тисячами троянд усіх відтінків.
Фотографії Івана Сидорова друкували на сувенірах, які продавалися у фотосалоні в центрі міста. Там було все — від значків, календарів та листівок до друкованих видів Бахмута на тарілках та футболках.
Нині всі ці місця знищені — по них прокотився фронт загарбників, там точаться кровопролитні бої. А більшість мешканців покинули місто — Івану з дружиною довелося тікати від російської армії вже вдруге.
Влітку чоловік виклав свої фото квітучого Бахмута у мережу, і вони стали вірусними — їх поширили близько 9 тисяч разів. Фотографії помітили у посольстві України в США.
“Натрапивши на це диво, ми <…> заповзялися організувати виставку про український Бахмут. Виставку, яка б на контрасті з фото майже зруйнованого міста авторства Яна Доброносова показала, скільки горя принесли на нашу квітучу Донеччину російські окупанти”, — написала співорганізаторка виставки Катя Смаглій.
Ян Доброносов — відеооператор, який висвітлює російсько-українську війну з 2014 року по всій лінії фронту.
Нещодавно виставку двох фотомитців відкрив у Вашингтоні прем’єр-міністр Денис Шмигаль з послом Оксаною Макаровою та українською громадою.
“Місто Бахмут стало справжнім символом українського духу, символом віри, мужності і стійкості наших воїнів. Молимося за кожного й кожну, хто наближає нашу перемогу! Бахмут — незламний!”, — написала Катерина Смаглій.
Український дім у Вашингтоні — це місце зустрічей та заходів у США для політиків, громадських діячів, ЗМІ та української громади.
Російські окупанти штурмують Бахмут понад пів року з трьох боків силами терористичної приватної армії росіянина Євгена Пригожина, регулярної російської армії та мобілізованих з раніше окупованих територій Донеччини та Луганщини. Проте й досі загарбники не контролюють місто. Нині бої точаться на західних околицях міста та вздовж траси між Хромовим та Часів Яром. Східна, південна, північна та південно-західна околиці й центр міста знищені вщент.