Підтримати
Зображення до посту Голова Верховної Ради підписав Виборчий кодекс з відкритими списками
Фото з відкритих джерел

Спікер Верховної Ради 8 скликання Андрій Парубій підписав Виборчий кодекс, який передбачає відкриті списки.

 

Про це сам політик повідомив у Твіттер. 

“Голова профільного Комітету Верховної Ради сьогодні підписав Виборчий кодекс з відкритими списками. І це відкрило для мене шлях – підписати закон і я невідкладно підписав Виборчий кодекс”, — написав Андрій Парубій. 

Нагадаємо, 11 липня 2019 року на останньому засіданні Верховної Ради 8 скликання депутати ухвалили Виборчий кодекс, який передбачає відкриті списки.

Проект кодексу пройшов перше читання ще 7 листопада 2017 року.

Він передбачає виборчу систему, яка дозволяє персоніфікувати голосування (“відкриті” списки кандидатів), з запровадженням регіональних виборчих округів.

Як пояснював один із ініціаторів законопроекту нардеп Леонід  Ємець, йдеться про регіональні відкриті списки, де лідер політсили не зможе впливати на місце кандидата у виборчому списку.

Нагадаємо, новий виборчий кодекс визначає, що партійний з’їзд за присутності мінімум 200 делегатів затверджує загальнодержавний виборчий список і висуває кандидатів у депутати. Цей список має бути поділений на 27 регіональних списків відповідно до кількості виборчих регіонів. При цьому кожен кандидат має бути віднесений як до загальнодержавного, так і одного з регіональних округів. За кожним із регіональних округів має бути закріплено не менше п’яти кандидатів. 

Крім того:

  • Партія може звернутися до Центральної виборчої комісії щодо скасування рішення про реєстрацію кандидата не пізніш як за 20 днів до дня голосування.
  • Партіям, які мають фракції в поточному скликанні Верховної Ради, надається пріоритетне та гарантоване право на представлення однієї людини у виборчих комісіях. 
  • Усі інші партії, які зареєстрували кандидатів, подають своїх представників і їх визначають уже шляхом жеребкування.
  • На виборчому бюлетені будуть вказані: назва виборів, номер виборчого округу або регіону, три “віконця” для цифр з трафаретами, куди виборець вписуватиме номер партії, за яку він хоче проголосувати. У бюлетені зазначається порядковий номер партії, за яку виборець віддає голос. 
  • Далі ДВК мають порахувати виборчу квоту (“ціна мандата”) — кількість голосів виборців, необхідних для отримання одного депутатського мандата при встановленні результатів виборів. Ці мандати в регіонах розподіляються між тими кандидатами, які набрали в регіональному списку найбільше голосів у відсотках. 
  • У випадку якщо виборці не підтримали конкретних кандидатів, а проголосували винятково за партію, то мандати розподіляються в затвердженому партією порядку.

Ухвалений Виборчий кодекс набуде чинності 1 грудня 2023 року і буде діяти на чергових виборах в 2028 році. Якщо його підпише президент Володимир Зеленський.

До того, як “відкриті списки” наберуть чинності, в Україні діятиме змішана виборча система, яку запровадили за часів правління  Януковича.

За принципами: 50% Верховної Ради обирається з мажоритарних округів і ще 50% – за пропорційною системою із закритими партійними списками.

Читайте також:


Завантажити ще...