У суботу 6 березня деякі міста Донеччини частково залишилися без опалення. Причина — борги теплопостачальника за газ. Ситуацію вже коментує прем’єр, а поліція розслідує кримінальні провадження. Розбираємо докладно, що відбувається та коли виникла проблема.
“Донецьктеплокомуненерго” — обласне комунальне підприємство. За інформацією Донецької ОДА, це КП обслуговує 182 котельні та опалює:
“Донецьктеплокомуненерго” має великі борги за газ перед компанією “Нафтогаз Україна”. Це 1,5 мільярди гривень. Борг зростав і протягом цього опалювального сезону, але накопичувався вже давно. Так, компанія намагається відсудити понад 700 мільйонів гривень за газ, який КП використало у 2016-2017 роках.
3 березня “Нафтогаз” оприлюднив дані по боржниках. Вказано, що понад 210 мільйонів гривень боргу “Донецьктеплокомуненерго” — борги за 2021 рік.
До слова, Донеччина не найбільший боржник. Наприклад, КП “Теплоенерго” з Дніпропетровської області має борг у 2,9 мільярда гривень.
Через борги, пише “Нафтогаз”, КП зняли з реєстрів ПСО. ПСО — це покладання спеціальних обов’язків на постачальників природного газу. Це своєрідна гарантія для споживачів, що вони будуть отримувати послугу. Тобто коли “Нафтогаз України” зобов’язують передавати постачальникам природний газ для забезпечення потреб населення.
Отже, через борги “Донецьктеплокомуненерго” залишилося без постачальника газу.
“Донецькоблгаз” — одна з найбільших в Україні обласних газорозподільних компаній. Тобто займається транспортуванням палива через місцеві трубопроводи.
“Донецькоблгаз” також має борги перед “Нафтогазом” у 2,6 мільярди гривень. Більша частина боргу утворилася ще у 2018 році.
“Донецькоблгаз” публікує лист від компанії “Нафтогаз”. Там йдеться про борг “Донецьктеплокомуненерго” станом на 26 лютого та необхідність заплатити хоча б 300 мільйонів гривень. Якщо цього не буде, “Нафтогаз” вимагає “самостійно припинити газоспоживання з 7 години 1 березня 2021 року”. Якщо ж і цього не зроблять, “транспортування/розподіл газу вашому підприємству буде припинено у встановленому законодавством порядку із залученням відповідних операторів газорозподільних мереж”.
У цьому випадку оператором є саме “Донецькоблгаз”. Газовики також публікують листи до голови ОДА та уряду, у яких писали про проблему.
Керуючись листом “Нафтогазу”, 6 березня співробітники виїхали перекривати газ у котельнях області. У 59 котельнях це вдалося зробити. Але втрутилася місцева та обласна влада, а також поліція. Газопостачання відновили комунальники. Але, наголошують в ОДА, за домовленностями.
“Дякую Прем’єр-міністру Денису Шмигалю, міністру розвитку громад і територій Олексію Чернишову, голові правління НАК “Нафтогаз України” Андрію Коболєву, голові НКРЕКП Валерію Тарасюку за розуміння та оперативну реакцію на мою доповідь щодо наслідків таких незаконних дій Донецькоблгазу. Разом вирішили цю проблему і повертаємо тепло у домівки жителям Донеччини”, — повідомив голова ОДА Павло Кириленко.
https://www.facebook.com/pavlokyrylenko.donoda/posts/918802078868880?__cft__
“Донецькоблгаз” називає це втручанням сторонніх в роботу газового обладнання.
“Законодавство допускає відновлення газопостачання лише за наявності в Реєстрі постачальника природного газу, якого у ОКП “Донецьктеплокомуненерго” на сьогодні немає. Більше того, весь несанкціоновано спожитий ОКП “Донецьктеплокомуненерго” природний газ згідно приписів Кодексу ГРМ відноситься в якості збитків (небалансу) на ПАТ “Донецькоблгаз”, яке вимушено буде компенсувати вартість цього газу власними коштами Оператору ГТС, а це може становити від 150 до 300 млн грн щомісячно в залежності від погодних умов”, — наголошує “Донецькоблгаз”.
Вже ввечері 6 березня на офіційному сайті уряду з’являється заклик від “Нафтогазу” відновити теплопостачання на Донеччині.
“Група Нафтогаз не надсилала заявок про вимкнення постачання газу ПАТ “Донецькоблгаз” і немає таких повноважень по відношенні до даного облгазу. Рішення про відключення прийнято ПАТ “Донецькоблгаз” самостійно”, — йдеться в повідомленні.
Щодо листа, який виконував “Донецькоблгаз”, зазначають, що “необхідність надсилання відповідного повідомлення та його формулювання також диктує закон, який Група “Нафтогаз” суворо виконує”.
За підсумками, “Донецькоблгаз” заявляє про:
Додають, що “губернатор особисто несе відповідальність за всі аварійні ситуації, які потенційно можуть виникнути внаслідок його незаконних та злочинних дій та наказів”.
У свою чергу голова ОДА Павло Кириленко пише, що поліція відкрила щодо дій “Донецькоблгазу” кримінальні провадження за ст. 356 КК України “Самоправство”.
“Самоправні дії Донецькоблгазу загрожували мешканцям області та фактично могли призвести до руйнації систем централізованого опалення”, — наголошує Кириленко.
Голова ОДА також вказує, що “Донецькоблгаз” порушує меморандум, який 9 лютого 2020 року підписали мери міст, НКРЕКП та “Нафтогаз”. Нагадаємо, у ньому йшлося, що до кінця опалювального сезону українці безперебійно отримуватимуть тепло у свої домівки, а теплопостачальники — газ. Підприємствам теплопостачання також обіцяли відстрочку оплати і компенсації.
“Жодні “меморандуми”, в яких крім того ПАТ “Донецькоблгаз” не є стороною договору, не мають юридичної сили і їх укладення і виконання законодавством не передбачено”, — відповідає “Донецькоблгаз”.
Хоча голова ОДА повідомив, що у ніч на 7 березня усі котельні підключили, у Слов’янську вже в неділю з’явилась інформація про нові ранкові відключення.
“Незважаючи на досягнуті вчора домовленості, з ранку в містах області “Донецькоблгаз” продовжив відключення газу в котельнях. У Слов’янську на даний момент відключені три котельні. Правоохоронці перешкоджають відключенням, але складність полягає в тому, що тепер перекривають газ до введення в котельню. Упевнений, що ми впораємося з цією проблемою, і, як і вчора, містяни будуть ночувати в теплих будинках”, — повідомив міський голова Вадим Лях о 10.40 7 березня.
Пізніше він написав, що котельні почали підключати.
Але питання боргів не вирішене. Тепер компанії та посадовці окремо судитимуться до остаточного узгодження винних та шляхів вирішення конфлікту.
Читайте також: