Наприкінці квітня сім’ї важкопоранених захисників Маріуполя проведуть акцію, бо хочуть привернути увагу до своїх вимог. Вони голодуватимуть, аби домогтися зустрічі з президентом України та порушити питання повернення військових з полону.
Про це Вільному Радіо розповіла учасниця ГО “Спільнота Оленівки” Анастасія Гондюл.
Так, 24 квітня у Києві на майдані Незалежності пройде акція на підтримку захисників Маріуполя, які вже майже три роки у неволі. На березень 2025-го у російському полоні залишалися 52 важкопоранених військових, під час останнього обміну додому змогли повернути лише одного.
Родини військовополонених оголосять голодування, аби привернути увагу української влади — хочуть сприяння у поверненні усіх захисників Маріупольського гарнізону додому. Зокрема, вимагають зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським.
“На знак підтримки поранених чоловіків, синів, братів, батьків – тих, хто вижив у пеклі, але досі у ворожих кайданах”, — йдеться у повідомлення спільноти.
Ще одна вимога родин захисників — прийняти постанову №10188. За документами, депутати пропонують відзначати день скорботи та вшанування Пам’яті захисників та захисниць 28 липня — у переддень спланованого російськими військовими вибуху в стінах колонії, де утримували полонених бригади “Азов”.
Кількість залучених до голодування організатори акції не озвучують, адже заявляють про тиск СБУ.
“Це відчайдушний крок, на який ми йдемо, тому що доведені ігноруванням з боку влади”, — каже Анастасія Гондюл.
У ніч проти 29 липня 2022 року в одному з бараків колонії в тимчасово окупованій Оленівці пролунав вибух. Того дня загинули понад 50 бранців, ще більше ніж 100 дістали поранень. Серед них були полонені українські захисники, зокрема з бригади “Азов”.
У Міноборони Росії запевняли, що по тюрмі начебто вгатили з HIMARS. Обстріл, за їхніми словами, був провокацією ЗСУ, аби застерегти українських бійців від здачі у полон.
Втім, причиною вибуху, як свідчать висновки міжнародних експертів, була термобарична зброя, яку застосувала Росія.
Спершу ООН не могла провести розслідування теракту, запевняючи, що росіяни не пускають туди їхню місію. Та пізніше експерти організації заявили, що колонію обстріляли не ракетами HIMARS.
Тим часом правозахисники розповідали, що у колонії, яка розташована поблизу Оленівки на окупованій частині Донецької області, у різні проміжки часу утримувалися близько 2500 захисників Маріуполя. Вони потрапили туди після завершення оборони “Азовсталі” та здачі українських військових у полон.
“За свідченнями очевидців, українські військовополонені утримувалися у нелюдських умовах. Їх били, позбавляли медичної допомоги, тримали в антисанітарії та ізоляції від зовнішнього світу.
Обмеження контакту з родичами доповнює картину систематичних порушень Женевської конвенції з боку Росії”, — казали у Медійній ініціативі.
У липні 2024-го двоє громадян України, які, ймовірно, були в керівництві колонії, заочно отримали підозри від СБУ та Офісу генерального прокурора за жорстоке поводження з військовополоненими, поєднане з умисним вбивством.
Нагадаємо, журналісти Вільного радіо поспілкувалися з учасницею акції на підтримку полонених військових в Одесі. Жінка майже три роки чекає з полону свого чоловіка, який боронив Маріуполь і разом з іншими захисниками перебував на Азовсталі.
Також ми переповідали історію родини “азовця” Олега Жаркова, якого росіяни засудили до 13 років ув’язнення. Чоловік з двома хронічними виразками та хворим серцем обіймав цивільну посаду в “Азові”, однак окупанти судили його як військового.