Підтримати
Артилерія України працює під Кліщіївкою
Артилеристи 80-ї бригади стріляють із гармати Д-30 в Кліщіївці поблизу Бахмута. Фото: "Телебачення Торонто"

Генерал Олександр Сирський, який від лютого 2024 року є головнокомандувачем ЗСУ, розкрив мотиви наступу українських сил на Бахмутському напрямку у 2023 році, а також спростував статтю NYT про ті події.

 

Про це генерал розповів у інтерв’ю виданню LB.

Українські сили влітку 2023 року почали контрнаступ на Бахмутському напрямку, аби перерізати основні шляхи постачання загарбників та змусити їх відступити із нещодавно захопленого міста. Операцію проводили силами двох бригад, які не посилили додатковими боєприпасами для цих дій.

Головнокомандувач ЗСУ зазначив, що на етапі планування наступальних дій військовим було зрозуміло, що сил для наступу замало, однак вони розраховували використати фактор неочікуваності, щоб змусити загарбників відійти з Бахмута. На момент початку наступу в червні 2023 року загарбники нібито ще не підготували нещодавно захоплений Бахмут до оборони.

“Ми розраховували на несподіванку, на те, що ми такими, не те щоб авантюристичними, але сміливими діями проб’ємо оборону противника з урахуванням того, що вона не була готова, не була така, як, наприклад, на Запоріжжі. Там всі укріплення були у звичайному полі. І от ми розраховували на те, що ми зможемо просунутися, перерізати дорогу між Бахмутом та Горлівкою. Раз”, — розповів головнокомандувач.

Друга дорога, яку військові планували перерізати, була розташована між Бахмутом та Дебальцевим. Її генерал назвав “основною трасою, якою здійснювалося логістичне забезпечення”. Третя відходила з другої у бік Попасної. 

Головнокомандувач стверджує, що цими трьома дорогами загарбники забезпечували своє 20-тисячне угрупування у Бахмуті. Якби українським силам вдалося перерізати ці автошляхи, то російським військовим довелося б відступити, адже в інакшому випадку вони потрапили б до пастки. Втім, цей план ЗСУ реалізувати не вдалося через нестачу сил та засобів.

Відповідну заяву Олександр Сирський зробив у відповідь на опубліковану 30 березня статтю NYT, у якій, посилаючись на дані від анонімних джерел, журналісти стверджували, що через розділення ударного кулака для контрнаступу між Запорізьким та Бахмутськими напрямками Україні у 2023 році не вдалося досягти успіху на жодному з них.

“Кожен наш офіцер, генерал, який брав участь у бойових діях, знає, що це (стаття NYT – ред.) взагалі не відповідає дійсності. Так, ми провели наступ південніше Бахмута. Але ж ми проводили наступальні дії двома бригадами зі складу угруповання. Якби ми мали п’ять бригад, думаю, що і Бахмут, і Соледар були б звільнені”, — відповів генерал Сирський на статтю NYT.

Про що йдеться в описаній публікації від NYT

30 березня 2025 року американське видання The New York Times опублікувало статтю про американську співпрацю із ЗСУ, в якій, посилаючись на власні джерела, видання розповіло про, зокрема, причини невдачі наступальних зусиль України у 2023 році. Журналісти стверджували, що США та Україна узгодили план наступу ЗСУ на Мелітополь, що у Запорізькій області, аби перерізати створений загарбниками сухопутний коридор із материкової Росії до Криму. 

Журналісти стверджують, що на операцію в Запорізькій області українські сили повинні були кинути всі можливі сили та засоби, аби збільшити свої шанси на успіх. Цей план підтримали в США, а також тодішній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Однак його нібито не вдалося реалізувати через протиріччя в українському військово-політичному командуванні, адже тодішній командувач Сухопутних сил ЗСУ Олександр Сирський запропонував змінити план та паралельно провести додатковий наступ, аби вибити загарбників із щойно окупованого Бахмута.

Президент Зеленський нібито підтримав цю ідею та передав частину боєприпасів та бійців, яких планували залучити до наступу на Півдні, Олександру Сирському, який і очолив наступ поблизу Бахмута. Врешті решт, кампанія 2023 року для України виявилася невдалою, адже на жодному з напрямків наступу ЗСУ не вдалося досягти поставлених цілей. 9 жовтня 2023 року російські сили почали наступ на Авдіївку, який поступово перетворився на наступ на всіх напрямках Донеччини та триває й понині.

Нагадаємо, у результаті наступу у 2023 році Україна повернула під свій контроль два села, наближені до Бахмута — Кліщіївку та Андріївку, це сталося восени 2023 року. Протягом понад року після цих подій українським силам більше не вдавалося деокупувати інші населені пункти на Донеччині. Українське військо під російським тиском повільно відступало протягом всього 2024 року. Ситуація змінилася у січні 2025 року, коли українським захисникам вдалося вибити російські сили з села Піщаного, що на Покровському напрямку.

Хоч російський наступ триває, українські сили продовжують проводити успішні контратаки на тактичному рівні та повертати втрачені позиції.


Завантажити ще...