Підтримати
Руслана Чаленко

Підліток, який вдома розводить мурах, тримає в морозилці коників-стрибунців та в майбутньому хоче лікувати екзотичних тварин,  в нинішню епоху диджиталізації — вже сам по собі екзотика.  Для чого формікарію інкубатор? Як вести інстаграм ящірки прудкої, прогодувати її взимку і що робити з її вагітністю? Та як зараз ставляться до таких захоплень батьки й однолітки? Про це та інше читайте в інтерв’ю з 11-річною бахмутянкою, ученицею школи №18 Русланою Чаленко.

Коли та з чого почалось твоє захоплення  —  дослідження природи?

Коли бабуся вперше відвезла мене на ставок, ми побачили багато різних тварин — тоді вони мені дуже сподобалися. Я почала збирати різних жучків, мурашок та інших комах. Потім тато привіз з дачі першу ящірку – вона прожила у нас кілька днів, і ми її випустили. А потім я сама почала ловити ящірок і жаб, здається, тоді мені було років п’ять. 

Якщо згадати, хто у тебе вже жив?

За цей час у мене було багато ящірок, жаб, різних комах, риб, черепашок і кілька кішок. 

Тобто ти ловиш тварин на природі та створюєш їм природні умови у себе вдома?

Так, намагаюся відтворити ті умови, в яких тварини жили до того, як потрапили до мене. Тому сухопутних тварин я тримаю в тераріумах, а водних  —  в акваріумах. 

Які умови потрібно створити в тераріумі, щоб тваринам було комфортно?

У тераріумі їм потрібні різні укриття, де вони могли б ховатися один від одного і можливо від мене. А також підстилка, де вони могли б рити собі нори. 

А температура, вологість?

Наприклад, ящірки люблять, коли в тераріумі волого. Для цього я використовую кокосовий субстрат. З нього волога довше не випаровується. Він продається в зоомагазині, його можна міняти досить рідко.

ящірки прудкі тераріум
Ящірки прудкі в переносному тераріумі Руслани. Фото: Вільне радіо

 

За ким тобі було цікавіше спостерігати? А за ким – найважче? 

Цікаво спостерігати за всіма, тому що всіх їх однаково люблю. Вони всі – мої тварини. А найважче було з мурахами, бо складно знайти формікарій. Це спеціальне житло мурашок, яке частково повторює будову мурашника. 

Його купують або можна зробити самим?

Їх іноді роблять з піску, але виходить гірше. Можна звичайно вирізати з акрилу, але мені здається, це буде навіть дорожче, ніж магазинний. Такий, як у мене, коштує приблизно 600 грн.  

мурашина ферма формікарій
Формікарій, або мурашина ферма. Фото з відкритих джерел

 

А навіщо це роблять, адже їх можна спостерігати й в мурашнику?

У мурашнику дуже складно спостерігати за життям мурах, оскільки він непрозорий. І велика частина мурах (і королева, яка відкладає яйця, і різні інші сфери їх діяльності) знаходяться глибоко під землею. Зверху ми бачимо тільки тих мурах, які охороняють мурашник. А у формікарії за цим всім можна спостерігати, тому що він прозорий. 

Тож що ти дізналась про мурах?

Вони діють як один великий організм. У кожного з них своя робота: хтось займається насінням, які вони потім їдять, хтось охороняє мурашник, хтось допомагає матці вирощувати потомство. Зараз я вирощую нову колонію з матки, яку торік спіймала на вулиці. Зараз матка живе в інкубаторі, а коли буде понад 20 мурах, я їх переселю у формікарій. Це перша колонія, яку я виростила “з нуля”. 

А що сталося з попередньою? 

Попередня колонія загинула. Тоді перших мурах я купила, але була зима, і велика їх частина просто не пережила доставлення інтернетом, тобто їх залишилося занадто мало, аби підтримувати життя у формікарії. Їх треба було одразу переселити в інкубатор, але я цього не знала.

Мені це подобається, тому що цікаво дивитися як з однієї великої мурашки (матки) розвивається ціла сім’я і такий собі великий “завод”, в якому у кожного є своя робота. Мурахи — це досить невибагливі істоти, їм достатньо іноді підливати воду, якщо вони живуть у формікарії (в інкубаторі такої потреби немає). Іноді їм можна давати цукровий сироп і насіння, коли воно в них закінчуються. Інкубатор – це пробірка, в якій за ватним тампоном налита вода, а в другій половині сидить матка з яйцями.   

інкубатор мурахи
Саморобний мурашиний інкубатор. Фото: Руслана Чаленко

 

Тобто їй нічого не потрібно – ані субстрату, ні ходів, ні їжі – тільки це?

До того моменту, коли з’явиться багато мурашок, у матки є запас поживних речовин. Щоб це все відбувалося швидше, щоб вона швидше відкладала яйця, її можна підгодовувати цукровим сиропом. 

І скільки це триватиме?

Від моменту відкладання яєць й до моменту вилуплення мурах проходить в середньому півтора місяця. Тому що є кілька стадій розвитку мурах. Спочатку з яйця з’являється личинка, яку матка годує тим же цукровим сиропом або своїми поживними речовинами. Потім з личинки з’являється імаго – біла мураха, яка ніби завмерла. У неї вже є лапки, очі, голова, але вона ще не рухається. Потім вона оживає і займає своє місце в колонії мурах. Моя матка відклала приблизно 20 яєць, частина з яких вже стали личинками. 

Розмножувалися у тебе тварини в неволі?

Ящірка відкладала яйця, але у мене не вийшло їх правильно інкубувати, тому потомство не вивелося. Але зараз у мене є кілька вагітних ящірок, які скоро відкладуть яйця, і сподіваюся, у мене вийде. 

яйця ящірки
Ящірка вже відклала яйця. Фото: Instagram/_yashcheritsa_laki_

 

Що ти змінила, врахувавши попередні помилки?

Я дізналася, що яйцям потрібна висока вологість, і тепер я буду інкубувати їх не на перліті, а на кокосовому субстраті. 

А чи гинули твої тварини?

Вмирали рибки, тому що вони недовго живуть. Вмирали ящірки, тому що я їх ловила старими. А ще у дитинстві я годувала їх молоком  —  не знала тоді, що рептилії не можуть перетравлювати молоко. 

Ти відпускаєш їх потім в природне середовище?

Коли я була маленькою, батьки говорили мені, що їх треба відпускати. І я їх відпускала, тому що були не дуже хороші умови. А зараз я знаю як їх годувати й утримувати, тому вони у мене можуть жити завжди. 

Ти проводиш з ними якісь досліди, фіксуєш температуру, їх кількість, або фотографуєш, записавши якісь дані?

Періодично я роблю презентації для школи, а ще – веду інстаграм своєї ящірки. 

Розкажи про інстаграм ящірки: як виникла ця ідея? 

Ми разом з нею їздили на море. Я там її багато фотографувала, і з’явилася така ідея  —  викладати її фотографії в інстаграм. Я назвала її сторінку “Ящірка Лакі”  —  так її звуть. Пишу від її імені. Там багато фотографій з наших поїздок. Я воджу її в невеликому тераріумі, вона не відрізняє умов у поїздках від домашніх. 

шопінг візок супермаркет
Ящірки на закупах в супермаркеті. Фото: Instagram/_yashcheritsa_laki_

 

У тебе є ще і Youtube канал?

Так, він називається “Ruslana pets”. Там відео на тему, як і чим годувати прудку ящірку, як облаштувати її тераріум і інші відео про моїх вихованців. 

А хто у тебе живе зараз?

Зараз у мене живуть прудкі ящірки, шпоркова жаба, червоновуха черепаха, риба тернеція із зоомагазину і плотва з річки, ну і кішка. 

А за якими тваринами ти хотіла б поспостерігати?

Мені хотілося б завести еублефара – це ящірка з теплих країн. Вона досить поширена в тераріумах, але поки я не можу собі дозволити її  —  вона досить дорога. А взагалі вони живуть в Бразилії, Австралії, на африканському континенті. 

А яких тварин можна вивчати в нашому районі?

У нашому регіоні не так багато рептилій, це прудкі та живородні ящірки, а також різні гадюки, вужі.  

Як батьки ставляться до твого хобі?

Нормально. Іноді вони допомагають доглядати за кішкою, а все інше я роблю сама. Не те щоб вони дуже любили всіх цих рептилій… Мама каже: досить і того, щоб вони не повзали квартирою. 

Мама колись загрожувала, що викине це все?

Було пару разів: коли у мене втекла найстаріша ящірка, а ще раз – коли моя дворічна сестра залізла до них в тераріум. Вона там лазила, перекопала весь субстрат, перевернула всі схованки. Відтоді тераріум стоїть на столі, щоб вона до нього не добралася. 

А кішка коли-небудь заважала рептиліям?

Вона боїться як води, так і ящірок. Вона тільки може ловити втеклих коників, якими я годую ящірок. 

Значить ти регулярно ловиш коників? Або теж розводиш їх?

Я годую ящірок кониками, яких ловлю на вулиці, а також мурашиними матками в період їх льоту. На зиму, якщо я не вкладаю ящірок в сплячку, запасаюся кониками та заморожую їх.  

Значить у вас в морозилці є такий відсік, з замороженими кониками?

Ні, вони всі лежать в зіп-пакеті. 

А ніколи не було такого, щоб мама відкрила його і підсипала коників в борщ?

Ні, такого не було (сміється), тому що у мене є окрема полиця в морозилці, де я зберігаю корми для своїх тварин. Ще є заморожений корм для риб і риба для черепахи. 

А як наловити достатню кількість коників для ящірок?

Я ловлю їх разом з друзями: ми йдемо на поле і ловимо їх в пакет. 

Ти ходиш на який-небудь гурток?

Я дуже люблю малювати, ходжу в художню школу і в туристичний гурток в нашій школі. Також я люблю математику, а ще раніше ходила на гімнастику. 

Як друзі ставляться до твого захоплення – підтримують тебе чи сміються?

У мене досить мало друзів. Дві подруги живуть в сусідньому під’їзді, вони теж дуже люблять тварин, і тому вони мені завжди допомагають. 

Ким ти хочеш бути?

Я б хотіла стати ветеринаром, хірургом-герпетологом, але розумію, що навряд чи це станеться. Оскільки в Україні не всі люди тримають рептилій. Тому швидше за все я буду просто ветеринаром-хірургом лікувати різних домашніх тварин – собачок, кішечок і так далі. 

Зараз всі школярі навчаються вдома. Тобі подобається вчитися таким чином?

Так, тому що я можу приділяти більше уваги своїм вихованцям. Я б дуже хотіла так вчитися і далі, тому що в школі дехто насміхається з моїх захоплень. Є одна дівчинка, яка весь час з мене сміється, не тільки через ящірок. Я не знаю чому вона це робить. То ми з подружкою колись підкинули їй коників, вона їх дуже боїться. 

Це називається “булінг”, і за це можуть покарати її батьків. Чи допомагає тобі це захоплення або навпаки заважає навчанню?

Мені це допомагає з природознавства – з’являється багато тем. Ще я захоплююся космосом. Мені є що розповісти на уроках, і мені часто ставлять хороші оцінки. 

А може ти станеш науковицею, полетиш в космос і будеш там досліджувати ящірок?

Я не знаю, але мені чомусь здається, що краще б я залишилася на Землі. Тому що мені весь час хочеться бути поряд з тваринами, і ще дуже хотіла б їм допомагати.


Завантажити ще...