Благодійна організація “Спасемо Україну” вже 3 місяці розвиває проєкт “FortHome” для переселенців з дітьми. Волонтери будують модульні будинки та облаштовують їх усім необхідним для проживання. Нове житло вже отримали 12 сімей. В планах — нове будівництво та нові поселення, а також фінансова та гуманітарна підтримка мешканців.
Про те, як діє цей проєкт та чим він корисний, розповів у розмові з журналістами Вільного радіо керівник благодійної організації “Спасемо Україну”, уповноважений з прав дитини у 2014-2021 роках Микола Кулеба.
“Нещодавно організація “Спасемо Україну” розпочала свій новий проєкт “FortHome” з довготривалого поселення сімей з дітьми в наші будинки, які ми будуємо. Це невеликі будинки — до 20 кв.м. Для комфортного проживання родин ми повністю облаштовуємо їх необхідним майном. Тут є все — аж до виделок, ложок та тарілок”, — розповідає керівник “Спасемо Україну”.
До своїх будинків благодійники заселяють родини, які в умовах повномасштабної війни залишилися без житла та іншого притулку.
“Сім’я, яку ми евакуювали, тимчасово знаходиться в одному із наших хабів. Ми намагаємося оцінити її потреби і зрозуміти, є їй куди їхати чи ні. Якщо бачимо, що ця родина втратила житло і надалі їй ніде жити, заселяємо в модульний будинок. Так, наприклад, це було в Бучі, Ірпені та Горенці. Саме там на початку проєкту ми почали ставити наші будинки. Наразі це також сім’ї з окупованих територій або зони бойових дій на сході чи півдні”, — уточнює Микола Кулеба.
Керівник благодійної організації зазначає: модульні будинки облаштовані для родин з дітьми незалежно від того, скільки їх. Також є спеціальне житло для дітей або дорослих з інвалідністю, облаштоване пандусами.
Микола Кулеба підкреслює: за 3 місяці роботи над проєктом “FortHome” нове житло отримали більш як 10 сімей, і будівництво продовжується.
“На даний час наша благодійна команда вже збудувала 12 модульних будинків, в яких наразі мешкають родини з дітьми. Зараз ми будуємо ще 20 таких будинків. Впродовж вересня ми їх встановимо і заселимо туди нові сім’ї. До кінця року плануємо ще збудувати більше 150 модульних будинків”, — уточнює керівник благодійної організації.
Серед тих, хто отримав прихисток від благодійників, є й родини зі сходу.
“У нас є сім’ї з Донеччини та Луганщини, які проживають в модульних будинках. Вони не можуть зараз повернутися, оскільки це або окупована територія або зона бойових дій. Тож ці родини вирішили переїхати й жити в модульних будинках, а ми їм надали таку можливість”, — каже Микола Кулеба.
Тимчасове житло благодійники встановлюють у безпечних місцях.
“Будинки для евакуйованих сімей розміщуємо в безпечних місцях України, в тому числі на заході. Але намагаємося робити це не в обласних центрах, а ближче до сіл. Крім того, родина може жити поруч зі своїм зруйнованим будинком, який знаходиться на деокупованій території, і відбудовувати його. При цьому сім’я продовжує користуватися комфортними умовами тимчасового житла”, — наголошує Микола Кулеба.
Він додає: щоб визначитися, чи готова родина мешкати в модульному будинку, необхідна певна процедура.
“Нещодавно ми відкрили для евакуйованих сімей з дітьми центр реабілітації на 300 чоловік. Проходячи реабілітацію, вони визначаються, чи готові мешкати в такому будинку. Якщо родина хоче там жити, тоді ми разом з нею визначаємося, де саме встановлювати будинок. Далі сім’я може переїжджати на нове місце проживання”, — пояснює Микола Кулеба.
Для проживання на законній підставі в таких будинках родини укладають договір із БО “Спасемо Україну”.
“Ми укладаємо договір, і тоді сім’я може жити в тимчасовому житлі рік і більше — в залежності від того, коли вона зможе повернутися додому, якщо її будинок повністю не зруйнований. Або відновити власне житло в тих населених пунктах, які зараз деокуповані. Деякі сім’ї, як ми бачимо, зараз вже поступово відновлюють власні будинки”, — розповідає Микола Кулеба.
Окрім такого тимчасового житла родини переселенців можуть розраховувати ще й на матеріальну підтримку.
“Проживання в модульних будинках безкоштовне. Крім того, за нашою новою програмою на рік ми будемо брати на забезпечення сім’ї, які зараз в них мешкають, а також будуть в майбутньому жити в будинках, які ми побудуємо. Ще рік наша організація надаватиме фінансову підтримку та гуманітарну допомогу таким сім’ям і допомагатиме їм відновлювати своє життя”, — обіцяє керівник “Спасемо Україну”.
За його словами, проживання сімей в модульних будинках у порівнянні з іншими прихистками має значну відмінність.
“Ми знаємо, сьогодні багато сімей живуть в пристосованих приміщеннях. І в одному такому притулку може бути 10, 20 і більше людей. А якщо це сім’я з дітьми або у неї ще є й дитина з інвалідністю? Зрозуміло, цій родині потрібен комфорт і приватність. Я дуже зацікавлений, щоб такі сім’ї жили в благополучних умовах. Тож якщо сім’я втратила своє житло, тут вона може отримати і достойне проживання, і підтримку, і найголовніше — певну приватність”, — наголошує керівник БО “Спасемо Україну”.
Охочим оселитися в такому модульному будинку потрібно:
* * *
Нагадаємо, вимушеним переселенцям та українським військовим і членам їхніх сімей пропонують стипендію на онлайн-курс з IT. Що для цього потрібно та як взяти участь — дізнавайтесь тут.
Читайте також: