Родичі деяких загиблих українців можуть отримати виплати на їхнє поховання. Розбираємо з фахівчинею правового захисту: як отримати похоронні гроші, куди звертатися за допомогою на похорони та хто на це має право.
Про це журналісти Вільного радіо поговорили з юристкою благодійного фонду “Право на захист” Катериною Бєлєвцовою.
Родичі деяких загиблих українців мають право отримати допомогу на поховання незалежно від того, де та за яких обставин померла людина, розповідає правозахисниця Катерина Бєлєвцова.
“Розмір та термін виплати допомоги на поховання не залежить від причини смерті людини — загинула вона під обстрілами чи померла своєю смертю. Не має значення й де саме настала смерть — на підконтрольній території чи на окупованій. В першу чергу рідним чи близьким померлого необхідно мати документи, які підтверджують цей факт. Це свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть”, — розповідає юристка.
Свідоцтво про смерть людини можна отримати у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, виконавчих комітетах сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад або ЦНАПі.
Для цього знадобляться:
“Коли людина помирає на підконтрольній території, проблем з отриманням такого свідоцтва та витягу зазвичай немає. У випадку настання смерті на окупованій території цей факт необхідно встановлювати у судовому порядку. Адже тут відсутні органи влади, які можуть видати такі документи”, — пояснює правозахисниця.
Видане окупаційною владою свідоцтво про смерть недійсне, зазначає Катерина Бєлєвцова — українські органи державної влади такі “документи” не визнають. Тож близьким померлого необхідно подати до суду на підконтрольній території заяву про встановлення факту смерті.
“У заяві до суду вказати, який саме факт необхідно встановити, тобто факт смерті. Детально розписати: де саме це сталося і коли, за яких обставин. Вказати прізвище, ім’я, по батькові, дату народження померлої людини. Пояснити, чому немає можливості отримати документи, які посвідчують її смерть. Вказати причину: навіщо заявник хоче встановити факт смерті рідної чи близької людини”, — пояснює юристка.
До заяви можна додати докази, які можуть підтвердити факт смерті:
“Раніше вимагали ще документи, які підтверджують неможливість отримати свідоцтво про смерть через РАЦС. Наразі існує судова практика, відповідно до якої така відмова не обов’язкова, якщо смерть настала на окупованій території”, — пояснює правозахисниця.
З такою заявою до суду можуть звернутися члени сім’ї померлої людини або їхні представники чи зацікавлені люди.
“Звертатися можна до будь-якого місцевого суду, незалежно від місця проживання та смерті померлої людини, а також від місця проживання самого заявника. Відповідно до Закону України “Про судовий збір”, кошти за подання таких заяв не сплачуються”, — уточнює Катерина Бєлєвцова.
Заяви про встановлення факту смерті в суді розглядають невідкладно. Були випадки, коли рішення виносили безпосередньо в день звернення, зазначає юристка.
“Ухвалене рішення суду підлягає негайному виконанню. З його копією людина звертається до РАЦСу. Тут їй видають свідоцтво про смерть та витяг з Держреєстру актів цивільного стану громадян про смерть її родича чи близької людини”, — каже правозахисниця.
Порядок звернення за виплатою, її розмір та перелік необхідних документів відрізняється в залежності від категорії померлої людини:
За допомогою на поховання померлої застрахованої людини необхідно звернутися до її роботодавця або до найближчого відділення Фонду соціального страхування. При цьому місце реєстрації покійного чи людини, яка звертається за допомогою, не має значення, стверджує юристка.
На місці звернення надати:
Виплата на поховання надається тим людям, які перебували на утриманні померлого та поховали його. Це:
Членам сім’ї, які мають власні кошти для проживання, тобто отримують зарплату чи пенсію, не надається соціальна допомога при похованні. Адже вони не були на утриманні померлої людини, уточнює Катерина Бєлєвцова.
“З довідкою з місця проживання про перебування на утриманні може бути проблема. Якщо, наприклад, людина померла на окупованій території, там немає державних органів, які можуть підтвердити, що на утриманні покійного була людина, яка звертається за допомогою. На жаль, в такому випадку нічого не можна зробити. Надати допомогу на поховання підстав не буде”, — зазначає юристка.
Аби отримати виплати на поховання, яка була соціально застрахована, звертатися можна впродовж року з дня її смерті. Рішення про надання допомоги ухвалюють упродовж 1 дня після подачі заяви.
Відповідно до постанови правління Фонду соцстрахування розмір такої допомоги на сьогодні — 4 100 гривень.
Допомогу на поховання померлого працівника надає роботодавець з останнього перед його смертю місця роботи, зокрема перед виходом на пенсію.
Щоб отримати таку допомогу, необхідно надати свідоцтво про смерть та заяву про виплату допомоги на поховання.
Допомогу на поховання померлого працівника роботодавець може надати:
“Крім того, додаткова допомога на поховання померлого працівника коштом роботодавця може бути прописана в колективному договорі. Оскільки цей документ може передбачати додаткові гарантії та соціальні й побутові пільги відповідно до Закону України “Про колективні договори і угоди”, — підкреслює правозахисниця.
Допомога при похованні пенсіонера виплачується з грошей Пенсійного фонду України.
“Якщо помер пенсіонер, необхідно звернутися до будь-якого відділення ПФУ, яке знаходиться найближче до заявника. Місце реєстрації ролі не відіграє”, — каже Катерина Бєлєвцова.
Аби отримати похоронні гроші необхідно подати такі документи:
Допомогу на поховання померлого пенсіонера виплачують упродовж 10 днів з моменту звернення за нею.
Розмір такої допомоги становить:
Якщо померла людина, яка стояла на обліку в Центрі зайнятості, за допомогою необхідно звернутися саме в той Центр, де вона була на обліку.
“Якщо, наприклад, людина була зареєстрована в Центрі зайнятості в Донецькій чи Луганській областях — в населеному пункті, який зараз окупований чи там йдуть бойові дії — звернутися до нього немає фізичної можливості. У такому випадку я б рекомендувала написати письмову заяву до Державного центру зайнятості. База у них єдина, тож вони можуть мати інформацію про померлого безробітного”, — говорить юристка.
До Центру зайнятості необхідно подати:
Відповідно до змін, які уряд вніс до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, розмір такої допомоги з жовтня 2022 року становить 5 тисяч 25 гривень. Це 75% мінімальної заробітної плати.
Якщо померла людина на момент смерті не досягла пенсійного віку, не працювала, не була застрахована, не служила, не стояла на обліку в Центрі зайнятості, треба звернутися до місцевих органів влади за останнім місцем її проживання.
Для отримання допомоги необхідно подати такі документи:
Допомогу на поховання місцева влада виплачує у розмірі, який визначила своїм рішенням. Тож у різних регіонах сума виплати може бути різною, зазначає Катерина Бєлєвцова.
“Допомогу на поховання місцева влада надає в день звернення впродовж 6 місяців після смерті людини. Її розмір такий, як був встановлений на день смерті померлого”, — уточнює юристка.
Однак допомогу на поховання не виплачують, якщо померла людина на момент своєї смерті перебувала на повному державному утриманні у відповідній установі. Виняток становлять ті випадки, коли померлого ховає людина, яка зобов’язалася це зробити.
За законом “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, рідні усіх загиблих захисників мають право отримати соціальну допомогу на похорон військовослужбовців. Нині передбачена виплата у розмірі 5 прожиткових мінімумів станом на дату загибелі — у липні 2023-го це близько 13 тисяч гривень.
Аби отримати похоронні гроші потрібно звернутися до органів місцевої влади із заявою. Також необхідні документи:
Охочі отримати юридичну допомогу від “Права на захист” можуть звернутися на гарячу лінію організації:
Крім того, можна отримати консультацію, зателефонувавши:
* * *
Нагадаємо, в Україні працює фонд блаженного священномученика Климентія Шептицького. Там допомагають дітям, які втратили батьків через війну, та жінкам, які були в російському полоні. На це польський уряд виділив фонду 8 млн злотих (близько 64 млн грн). Заявки на виплати прийматимуть до 30 листопада 2022 року або поки не закінчиться бюджет фонду.
Читайте також: