З 11 травня українцям можна буде вільно гуляти в парках, скверах та інших зонах відпочинку. Але зараз якраз сезон кліщів. Тож, журналісти Вільного радіо зібрали кілька порад як вберегтись від кліщів під час прогулянки та що робити, якщо така комаха вас все ж вкусила.
За даними Міністерства охорони здоров’я України, кліщ може бути переносником таких захворювань як кліщовий енцефаліт, бореліоз, рикетсіоз та багатьох інших інфекцій. В окремих випадках інфекція, яку кліщ заніс в організм людини або іншої тварини, може призвести до смерті.
Ці невеликі комахи активізуються з цвітінням рослин, в березні та впадають в сплячку в листопаді. Проте у квітні-травні дослідники фіксують найбільшу їхню активність. Кліщі живуть в парках, скверах, лісах тощо.
Дивіться навколо під час прогулянки. Кліщі можуть не лише падати з дерев, але й знаходитись в траві. Вони підіймаються по ногах вгору та шукають місце для укусу. В пошуках вони можуть бути на тілі по кілька годин. Тож, медики радять оглядати себе кожні 15 хвилин прогулянки по лісовій місцевості, а також вже коли прийдете додому. Так само, якщо ви гуляли з домашньою твариною, її теж варто оглянути.
Вдома одяг краще оглянути та попрати й попрасувати його. Необхідно перевірити підстилки, сумки та інші речі, які ви брали на прогулянку.
Світлий одяг ваш помічник. Ці небезпечні комахи мають темний колір тіла. Тож на світлому одязі легше буде виявити кліща. Крім того, бажано вдягати штани та кофту з довгими рукавами, які закривають якомога більше тіла. Одяг бажано має бути з плащової тканини. На ній кліщу важко буде схопитися. Крім того, в рослинну зону не варто йти в капцях. Краще вдягнути закрите взуття. Також, варто вдягнути кепку, панамку, косинку або інший головний убір. Правильний одяг зменшить шанс кліщу укусити вас.
Використовуйте спеціальні засоби від кліщів. В українських аптеках продають спеціальні засоби, які відлякують кліщів. Частіше — це аерозолі, які необхідно розпилити на одяг.
Дослідники зазначають, що кліщі кусають протягом 15-20 хвилин. Спочатку вони виділяють анестезуючу рідину, щоб людина або тварина не відчули укус. Біль може з’явитись вже після того, як кліщ схопився за шкіру.
Тож, в разі, якщо ви помітили на тілі кліща, необхідно звернутись до місцевої лікарні. Медики витягують кліщів навіть під час карантину.
“Травмпункт працює. Зміни організовані та вся медична допомога надається в повному обсязі”, — зазначає головна лікарка багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування м. Бахмут Світлана Мельникова.
В лікарню обов’язково необхідно приходити в масці.
В разі, якщо немає можливості потрапити в лікарню, медики радять все одно видалити кліща самостійно. Процедура невеличкої “операції” в домашніх умовах виглядає приблизно так:
Зазначимо, за даними МОЗ щороку з укусами кліщів до медиків звертаються близько 20 тисяч людей.
Читайте також: