Наразі по всій Україні формують підрозділи територіальної оборони. Тож ми дізналися як саме подати документи, чому це важливо для країни та чим забезпечують учасників тероборони.
Пекарі, водії, домогосподарки чи студенти — не важливо. Кожен охочий може долучитись до територіальної оборони. Для цього не треба мати навіть військового досвіду.
Наразі до лав тероборони набирають тільки резервістів, тобто тих, в кого вже є армійський досвід. Добровольців почнуть набирати в кінці лютого.
“В Бахмутському районі створюється штаб та готується підготовка добровольців. Вона буде проводитися з урахування умов операції Об’єднаних сил. Це буде загальновійськова підготовка, де їх будуть вчити загальновійськовим знанням та практичним вмінням”, — розповідає очільник Бахмутської райдержадміністрації Олексій Рослов.
Варто розуміти: резервісти та добровольці — це різні статуси. Адже перші не штатні військові, а небайдужі цивільні. Та їхні права розширюють: раніше прості бійці тероборони не мали право використовувати зброю. Зараз же їм дозволили мисливську і стрілецьку зброю та навіть протитанкові ракетні комплекси.
Фінансувати добровольців та резервістів будуть з місцевих та загальнодержавного бюджетів. Загалом на територіальну оборону по всій Україні необхідно 3 мільярди гривень на рік. Як зазначає начальник штабу сил територіальної оборони Збройних сил України Сергій Сабко, основне фінансування йде з державного бюджету і його вистачає, щоб виконати основні завдання.
“Поряд з цим ми звичайно розраховуємо і на допомогу. В першу чергу від місцевої влади, органів місцевого урядування. В яких питаннях: вибору фондів для розміщення батальйонів та підрозділів, підготовка їх і переміщення з поточних місць, а також створення всіх умов для зберігання зброї й боєприпасів”, — каже військовий.
Знадобляться кошти і на оплату для людей. За 1 місяць підготовки в рік резервістам виплачують:
Варто врахувати і те, що взявши зброю в руки без спеціальних дозволів, навіть на окупованій території — людина порушуватиме закони України. Тому, якщо ви не служите, але готові захищати своє місто, селище чи село, то найефективніший варіант — це звернутися у свій підрозділ територіальної оборони за місцем проживання.
“По-перше — це для себе, щоб тримати себе в формі. Для підтвердження та підвищення власних навичок. А по-друге, тут мій дім, тут сім’я. Як би, у випадку чого — щоб швидко реагувати на надзвичайні події”, — розповідає один з перших резервістів Бахмутського окремого батальйону територіальної оборони, водій одного з хлібокомбінатів Олександр.
Проте, як зазначає резервіст Антон Голобородько, такий крок людина має робити свідомо.
“Це реально відповідальний крок, який не всім треба робити. Тільки тим, хто точно прийняв це рішення “що я буду”. Чому не всім? Тому що ти підписуєш контракт зі Збройними силами. Ти, автоматично береш на себе всю відповідальність за те, що ти будеш робити далі. Не вийде потім, розвернутися і поїхати кудись в евакуацію разом із сім’єю. Треба розуміти, що сім’ю треба буде відправити. Але ти, будеш змушений залишитись. Якщо ти цього не зробив, ти станеш автоматично злочинцем”, — розповідає чоловік.
Крім цього доведеться пройти медичний, професійний та психологічний відбір і підписати контракт. Долучитися не можуть судимі за тяжкі злочини.
Зазначимо, якщо ви придатні до строкової військової служби — членство у теробороні не звільняє вас від обов’язкової строкової військової служби або мобілізації до збройних сил. Проте якщо ви відслужите у резерві територіальної оборони 6 років (2 контракти строком на 3 роки) — це може звільнити вас від обов’язку проходження строкової служби.
Нагадаємо, до лав територіальної оборони в Бахмутському районі вступили вже більш ніж 100 резервістів. Вони вже почали проходити навчання щодо захисту держави на випадок загрози.
Читайте також: