Під час війни на сході України в районах, де тривали активні бої, бували перебої зі зв’язком, через що люди не могли один з одним зв’язатися. Зібрали кілька порад від експерта та редакції Вільного радіо, як можна завжди підтримувати зв’язок з рідними та подзвонити до екстрених служб навіть без зв’язку.
Мобільний інтернет та зв’язок залежить від іншого джерела, ніж локальний інтернет. Тобто той, який проводиться до вашої квартири чи будинку через дріт. Тож в разі, якщо зник мобільний зв’язок, в першу чергу перевірте, чи доступний локальний інтернет. Вже по ньому ви можете поспілкуватися з рідними через різні месенджери, такі як Telegram, Viber, WatsApp, Messenger, Microsoft Teams та інші.
Наприклад, під час нещодавнього глобального збою роботи на Донбасі мобільного оператора Vodafone, працював локальний інтернет.
Керівник відділу розробки мобільних додатків на iOS компанії Innit.inc Іван Бесараб додає, один з найкращих способів спілкування з близькими — це електрона пошта та повідомлення в месенджерах.
Фото: Depositphotos
“Її (електрону пошту — ред.) можна перевірити в будь-який час. Лист збережений на сервері, і інша людина може його прочитати тоді, коли в неї буде доступ до інтернету”, — каже Бесараб.
Журналісти Вільного радіо, які застали активні бої на передовій у 2014-2015 роках, фіксували, що мобільний зв’язок зникав не в усіх мобільних операторах одразу. Подеколи, коли зникав зв’язок в одного оператора, то додзвонитись можна було на телефон іншого.
Зараз в сучасних смартфонах є можливість використовувати одразу 2 SIM-карти. Тож, радимо мати в запасі номери від різних операторів.
Можливо ви чули в іноземних фільмах, як люди викликають службу 911. Така ж є і в Україні, але за номером 112. Ця служба приймає звернення людини і перенаправляє його на іншу відповідну організацію: поліцію, швидку, рятувальникам тощо.
Фото: Depositphotos
“Навіть якщо телефон без SIM-карти, то цей номер буде працювати в зоні дії будь-якого оператору”, — зазначає Іван Бесараб.
Нагадаємо номери телефонів екстрених служб, щоб телефонувати їм напряму:
Однак, якщо зв’язок зникне, то вони будуть недоступні
“Ця лінія працює теж за принципом мобільного зв’язку, але для неї нема потреби мати SIM-карту. Але телефон все одно використовує мобільний зв’язок, щоб додзвонитись до екстренної служби. Тому якщо зв’язку немає, то вона працювати теж не буде”, — пояснює експерт.
Якщо зв’язку довго немає, але є можливість виїхати в інший мікрорайон міста, то спробуйте поїхати туди.
“Треба пам’ятати, що оператори і їхні вишки знаходяться в різних місцях. Тобто можна міняти локацію і переміщатися від однієї вишки до іншої, і можливо десь зв’язок буде працювати”, — каже експерт.
“Не слід забувати про дротові засоби зв’язку, тобто звичайний телефон. Я впевнений, що десь у квартирах вони ще залишилися, за допомогою яких можна зв’язатися з рідними та близькими”, — розповідає Іван Бесараб.
Ще один з альтернативних способів зв’язку — це рації. В залежності від ціни та фірми пристрій може передавати сигнал на різних частотах на дистанцію близько 10 кілометрів. Журналісти Вільного радіо подзвонили в один з інтернет-магазинів, щоб нас проконсультували, як покупців. Продаці радять — брати краще рації максимальної дальності.
Фото: Depositphotos
“Якщо є якісь перешкоди для зв’язку, то радіус вказаний в характеристиках пристрою буде звужуватися”, — пояснили в одному з інтернет-магазинів.
Згідно з законодавством України, рації, які можуть працювати в частотних діапазонах VHF та UFH використовувати без спеціальної ліцензії заборонено. Тож варто врахувати цей параметр при покупці.
Та рації, які заборонені для використання, без ліцензії продаються мало де.
Зазначимо, ми намагалися знайти рації у військових магазинах та інших магазинах Бахмута. Але нам не вдалося знайти цей пристрій. Тож поки єдиний варіант їх отримати тут — це замовити в інтернеті.
“Треба попередньо домовитись про конкретний канал зв’язку, за яким збираєтесь зв’язуватись зі своїми близькими. І перевіряти його наскільки це можливо часто”, — каже Іван.
Фото: Depositphotos
Розробіть план з кількома варіантами розвитку, як зв’язатись один з одним. Наприклад, він може виглядати так:
Читайте також: