В Донецькій області через відсутність газу та важкі бої з окупантами очікується важка зима. Однак, не всі мешканці області готові евакуюватися хоча б на холодний період. Ми поговорили з фахівцями про те, які процеси відбуваються в організмі людини, яка постійно перебуває у холодній оселі та до яких хвороб це може призвести. Детальніше читайте в матеріалі.
Зима 2022-2023 років очікується найскладнішою в історії всієї країни. Найбільше це стосується Донецької області, оскільки інші області будуть змушені економити та знижувати температуру повітря в оселях українців, а на Донеччині газу, й відповідно тепла в квартирах та приватних будинках, не очікується взагалі.
Очільники громад готують резервні джерела тепла, які працюватимуть не на газу, але наразі невідомо скільки людей ці потужності зможуть обігріти. Ймовірно, в оселях людей, які не будуть евакуюватися на холодний період з Донецької області буде або повністю відсутнє опалення, або будуть низькі температури, які зможуть підтримувати лише обігрівачі, буржуйки та інше.
Саме тому взимку 2022/2023 років у людей, які не евакуюються, через постійне перебування у холодній оселі, можуть виникнути проблеми зі здоров’ям.
Коли людина зіштовхується з холодом, її організм вмикає “режим адаптації”, який посилює обмін речовин для того, щоб підвищити температуру тіла. Тоді з’являється тремтіння м’язів, а також спазми судин. Вони починаються на пальцях ніг та рук, вухах, носі, але загрожують навіть дихальним шляхам.
Спазми призводять до того, що ваше тіло стає менше віддавати свого тепла у навколишнє середовище, щоб зосередити його всередині аби захистити теплом важливі органи.
“Коли процес впливу холоду на організм людини є інтенсивним і продовжується тривалий час, відбувається вичерпування адаптивних резервів організму”, — каже завідувач Бахмутської філії “Донецького обласного лабораторного центру” Олександр Манжула.
При тривалому впливі холоду на організм людини починається:
Якщо з цим нічого не зробити та продовжити перебувати у холодній оселі, може початися обмороження кінцівок, носа, вух, пальців рук та ніг, щік тощо. В таких умовах можлива навіть смерть.
Захворіти можна навіть без вірусів в квартирі, бо вони є всередині нас. У здорової людини в легенях є велика кількість мікробів, бактерій. Вони розмножуються, коли це необхідно, або імунітет навпаки стримує їх.
“Серед мікроорганізмів, що мешкають в дихальних шляхах, можна виділити непатогенні бактерії, тобто, безпечні для людини і умовно-патогенні. Ці бактерії, здатні за певних обставин викликати хворобу”, — розповідає Олександр Манжула.
Хвороби виникнуть в залежності від того, наскільки людина напружена, кількості вірусів у повітрі та їх різноманіття, стану імунітету, стану переохолодження та того, наскільки стійко людина може переносити холод. Втім, рано чи пізно, мешканця холодної оселі чекатимуть переохолодження, що по ланцюжку можуть призвести до таких захворювань:
“Але! Помножте ризики дії охолодження ще й на фактори перебування в умовах бойових дій: постійне нервово-емоційне напруження, страх, стрес, неякісне та неповноцінне харчування, побутові обмеження (відсутність газозабезпечення, перебої електро- та водопостачання) тощо”, — застерігає Олександр Манжула.
Тобто в умовах постійного холоду сили організму будуть вичерпуватись, а вплив війни на здоров’я ще сильніше знизить силу імунітету проти хвороб.
Лікарі попереджають: якщо й вдасться уникнути хвороб у холодний період, це не пройде безслідно для людини. Наслідки можуть з’явитись через роки.
“Будь-яка війна не проходить безслідно. На жаль, ці хвороби проявляться й через 5-7 років. До цього нам треба бути готовими”, — додає директор департаменту охорони здоров’я Донецької області Володимир Колеснік.
Посадовці запевняють: намагаються зробити все, що в їхніх силах, аби ремонтувати пошкодження, які дістають системи водопостачання, мережі світла, вивозу сміття тощо. Втім, російські окупанти регулярно обстрілюють міста та села з важкої артилерії, тому своєчасно відремонтувати інфраструктуру не завжди вдається.
Для того, щоб знизити наслідки російського вогню для бахмутян, нещодавно в місті відновили роботу 7 водозабірних колонок. Втім, що буде взимку, не можуть спрогнозувати навіть військові експерти.
“Антисанітарна ситуація, зумовлена відсутністю або значним обмеженням централізованого водопостачання, характеризується підвищенням рівня інфекційних захворювань з фекально-оральним та контактно-побутовим механізмами передачі”, — попереджає керівник санстанції Бахмута Олександр Манжула та наводить перелік інфекційних хвороб, які можуть виникнути у людей в зимовий період на Донеччині.
Бактеріальні:
Вірусні:
Хвороби від простих мікроорганізмів-паразитів:
Захворювання від проникнення в організм людини глистів:
Грибкові та інші паразитарні захворювання.
Цих хвороб вдалося уникнути влітку завдяки тому, що у теплий період легше відновити водопостачання. Але Володимир Колесник нагадує всім, яка важка ситуація була у Маріуполі минулої зими.
“Літо ми вже пережили, спалахів кишкових захворювань на Донеччині не відбулося. А взимку десь до листопада-грудня ми все це відчуємо”, — каже директор департаменту охорони здоров’я Донеччини Володимир Колеснік.
“Є питання психічного здоров’я. Це — постійний стрес. Але, у стані стресу, в організмі людини виділяється адреналін й людина більш-менш захищена”, — нагадує Володимир Колеснік.
Після перемоги України у війні, люди відчують психологічне розвантаження. Загроза здоров’ю та постійний стрес спадуть, й тоді організм розслабиться та почнуть проявляти себе різноманітні психологічні проблеми.
“Ми вже спостерігаємо збільшення кількості психологічних травм, психічних загострень”, — зазначає Володимир Колеснік.
Навантаження на медичні заклади через війну зараз такі, що лікарні Донеччини не можуть прийняти всіх, хто цього потребує. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну на території Донецької області окупанти пошкодили 156 закладів охорони здоров’я, з них 29 — зруйновані.
“Якщо в нас станом на зараз немає можливості госпіталізувати всіх навіть з гострими захворюваннями. Це дуже важко, ми вимушені евакуювати хворих до Дніпра. Тому я закликаю всіх евакуюватися. Цим ви можете зберегти своє здоров’я та знизите навантаження на медичну систему Донецької області”, — підсумовує та звертається до жителів Донеччини директор департаменту охорони здоров’я Володимир Колесник.
Нагадаємо, з серпня антибіотики в Україні можна отримати для лікування лише з рецептом лікаря. Бахмутська лікарка пояснила як функціонує система, чому це краще, ніж було, та як отримати електронний рецепт на антибіотики.
Читайте також: