Підтримати
Які пільги та виплати можуть отримати постраждалі від аварії на ЧАЕС. Ілюстративне фото: Радіо Свобода
Які пільги та виплати можуть отримати постраждалі від аварії на ЧАЕС. Ілюстративне фото: Радіо Свобода

14 грудня в Україні вшановують учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка сталася 37 років тому. Майже 2 мільйони українців постраждали внаслідок цієї техногенної катастрофи. На які виплати та пенсії сьогодні можуть розраховувати “чорнобильці” — розповідаємо далі. 

 

В Україні до постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС належать: 

  • ліквідатори (категорія 1, 2, 3) — люди, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків у зоні відчуження;
  • потерпілі від Чорнобильської катастрофи (категорія 1, 2, 3) — люди, які зазнали впливу радіоактивного опромінення;
  • діти, потерпілі від Чорнобильської катастрофи.

Крім того, держава допомагає і дружинам, чоловікам та опікунам дитини людей, смерть яких пов’язана з аварією на ЧАЕС. 

Для довідки:
Катастрофа на Чорнобильській АЕС 26 квітня 1986 року вважається найбільшою техногенною катастрофою 20 століття. За даними Українського інституту національної пам’яті, через вибух та руйнування на  четвертому енергоблоку АЕС 8,5 млн жителів України, Білорусі та Росії дістали різних доз опромінення, що спричинило згодом хронічні хвороби. 

 

З часом, півмільйона з цих людей померли від хвороб, які були наслідками радіації. Через трагедію 81 населений пункт України став безлюдним.

На які пільги можуть розраховувати “чорнобильці” в Україні

В Україні пільги постраждалим від аварії на Чорнобильській АЕС та ліквідаторам трагедії залежать від категорії, яку їм призначила країна. Та більшість з пільг схожі для кожної із трьох категорій, зокрема:  

  • медичні — першочергове обслуговування в лікарнях та аптеках, безкоштовне придбання ліків за рецептами лікарів та їхнє бронювання,  безоплатне позачергове зубопротезування, санаторно-курортне лікування;
  • житлово-комунальні — 50% знижки на користування житлом і комунальними послугами (крім 3 категорії);
  • трудові — виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу, переважне право на робоче місце у разі звільнення працівників;
  • транспортні — безкоштовне користування пасажирським міським транспортом для 1 та 2 категорій і дітей, які отримали інвалідність через аварію на ЧАЕС (під час поїздок потрібно мати підтверджувальні документи), позачергове безоплатне забезпечення автомобілем людей з інвалідністю I групи незалежно від наявності медпоказань та людей з інвалідністю II групи за наявності медпоказань для забезпечення автомобілем ;
  • освітні — позачергове забезпечення дітей місцями у садках, школах, вступ поза конкурсом до вищих навчальних закладів, надання місць у гуртожитках.

Але, кожна з цих пільг має примітку, що залежить від бюджету країни на конкретний рік. Тобто, якщо статтю не фінансують — можливості отримати такі пільги немає.  

Детальніше з видами пільг і їхнім розподілом по категоріях можна ознайомитись у 4 розділі Закону України № 796-XII

Житло для чорнобильців 1 та 2 категорії

Державна програма забезпечення чорнобильців житлом “заморожена” із 2012 року. На неї не виділяють кошти з бюджету країни. Втім окремі місцеві ради працюють з сім’ями, які потребують покращення житлових умов.  

Санаторно-курортне лікування для чорнобильців

Постраждалі від аварії на ЧАЕС та ліквідатори цієї трагедії, яких віднесли до 1 категорії, мають право на щорічне безоплатне санаторно-курортне лікуванням або ж компенсацію замість нього. Однак у 2023 році путівок чи коштів чорнобильці не отримують. Таку зміну внесли у Закон України “Про Державний бюджет України на 2023 рік”. 

Чи видаватимуть путівки на оздоровлення у 2024 році, поки що невідомо.

Посвідчення “чорнобильців”. Ілюстративне фото з відкритих джерел
Посвідчення “чорнобильців”. Ілюстративне фото з відкритих джерел

Як розраховується пенсійний стаж “чорнобильців”

Постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи мають право на дві пенсійні виплати — державну пенсію та додаткову виплату до неї. 

За даними Пенсійного фонду України, чорнобильці можуть вийти на пенсію раніше. Для людей, які постраждали від аварії на ЧАЕС, пенсійний вік можуть скоротити від 1 до 13 років. Для цього потрібно, щоб страховий стаж становив не менше 15 років.

Люди ж, які брали участь у ліквідації аварії, могли вийти на пенсію раніше на 5, 8 або 10 років. Це залежить від часу, протягом якого вони працювали в зоні відчуження. Також, якщо ліквідатор долучався до підземних робіт, зокрема в особливо важких або шкідливих умовах, пенсійний вік могли скоротити додатково ще на три роки. 

Розмір виплат по інвалідності для чорнобильців 

Мінімальну пенсію визначають також залежно від групи інвалідності. З 1 березня 2023 року пенсія не може бути нижчою:

  • 8 187,48 грн — для I групи;
  • 6 549,98 грн — для II групи;
  • 5 048,95 грн — для III групи та дітей з інвалідністю.

Доплати до пенсій для ліквідаторів Чорнобильської катастрофи та її жертв

До державних пенсій за віком або по інвалідності постраждалим від аварії на ЧАЕС нараховують й додаткову пенсію. Ця виплата залежить від категорії.

Ліквідаторам, які належать до категорії 1:

  • I група — 474,5 гривень;
  • II група — 379,6 гривень;
  • III група — 284,7 гривень;

Для інших постраждалих, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою:

  • I група — 341,64 гривень;
  • II група — 227,76 гривень;
  • III група — 170,82 гривень;

Постраждалим, що належать до категорій 2–4:

  • категорія 2 — 170,82 гривень;
  • категорія 3 — 113,88 гривень;
  • категорія 4 — 56,94 гривень;

Діти, які отримали внаслідок аварії інвалідність, а також хворим на променеву хворобу, нараховують додаткові виплати на рівні 170,82 грн.

Крім цього, якщо годувальник сім’ї, який належав до постраждалих від Чорнобильської катастрофи, загинув, то членам сім’ї призначається пенсія у зв’язку з втратою годувальника.

Якщо ж загиблий був учасником ліквідації наслідків аварії, розмір такої пенсії для родини може обчислюватись із заробітку, який одержувався за роботу в зоні відчуження у період з 1986 року по 1990 рік. Крім того, може обчислюватися ще із заробітної плати, визначеної з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. 

Нагадаємо, на цьогорічну річницю трагедії у квітні для бахмутських чорнобильців не організували жодних заходів. Також ліквідатори нарікали, що не отримують додаткової допомоги


Завантажити ще...