“Речі, які важко коментувати”, — так описують фотографи Ліберови те, який вигляд мають у вересні 2023 року села Кліщіївка та Андріївка і південно-західні околиці Бахмута. Села після звільнення знищені майже вщент, а багатоповерхівки Бахмута лише здалеку здаються цілими. Який вигляд має Бахмут, Андріївка та Кліщіївки зараз аналізуємо нижче.
27 вересня фотографи Костянтин та Влада Ліберови опублікували кадри того, який вигляд має південно-західний район Бахмута, а також села Кліщіївка та Андріївка. Знімали населені пункти з безпілотників, оскільки через бойові дії відвідати їх ще неможливо.
“Є речі, коментувати які не просто важко. Ти наче втрачаєш можливість мовлення. В голові та серці просто вирій емоцій. Лють. Біль. Ненависть. Жага помсти”, — поділились враженнями фотографи.
На передньому плані першої фотографії можна побачити знищені будинки з відомим муралом “Сім’я”. Це вулиця Чайковського 105 та 107, від них залишились купи бетону. Інші багатоповерхівки по вулицях Корсунського та Чайковського, а також весь приватний сектор в районі, відомому як “літачок”, не вцілілі. Це вулиці Докучаєва, Вільямса, Костянтинівська, Віктора Кібенка та Геологів. Подекуди видно зовнішні стіни будинків, але від деяких — залишились лише цегла та бетон.
Також можна побачити, що школа №2, хоч й пошкоджена, але зазнала не таких серйозних руйнувань, як житлові будинки.
У правому верхньому куті фотографії видно, що північний ставок обмілів десь на ⅔, тож там, де до відкритого вторгнення була вода, тепер яскраво-зелені зарості.
На передньому плані ще однієї світлини — садове товариство “Чорнобилець”, яке станом на кінець вересня 2023 року розділяє захоплену територію Бахмута та позицій ЗСУ.
Забудова багатоповерхівок серед приватного сектору, яка з повітря виглядає як цифра “8”, зруйнована майже вщент. Це будинки 59 та 61 по вулиці Корсунського, а також багатоповерхівки номер 24, 26, 28, 30 і 32 по вулиці Івана Івкіна.
Пошкодженою, але більш вцілілою виглядає територія бахмутського водоканалу, яка ліворуч внизу. Чого не можна сказати про оселі приватного сектору по вулицях Корсунського, Івана Івкіна, провулків Жуковського та Недєліна.
Підприємство “Екопродукт”, де виготовляли консервовані продукти, не часто з’являється на світлинах. За цю територію продовжуються бої, які значно зруйнували підприємство. За даними активістів аналітичного ресурсу Deepstate, цей завод залишається єдиною нейтральною територією у Бахмуті, яку не контролюють ні окупанти, ні ЗСУ.
На першій загальній фотографії видно п’ять з шести вулиць Кліщіївки. Багатомісячні бої з окупантами не залишили жодного вцілілого будинку тут. Проте й окопів у самому селі не видно.
ЗСУ звільнили вже це село, тож обстріли росіян тут продовжуються, і їх можна побачити на кадрах фотографів.
На відео, яке публікували бійці ЗСУ з Кліщіївки 12 вересня, купол Покровського храму в селі ще був цілий. Тепер рухнув й він, але інша частина храму ще стоїть, хоч й пошкоджена.
На тому ж відео на будинку навпроти храму ще майорів прапор ПВК “Вагнер”. Тепер, якщо придивитись, на ньому можна побачити український прапор.
В селі, де до повномасштабного вторгнення проживало близько 430 людей, — загарбники все знищили.
Земля навколо Андріївки нагадує решето. Всі поля у вирвах, а від високовольтних веж електроенергії залишились лише “пеньки”.
Саме село, яке складається з двох вулиць, — зруйновано вщент. Тут немає жодної хоча б вцілілої зовнішньої стіни, як в Кліщіївці. Стан Андріївки після звільнення поки що найгірший зі всіх відвойованих сіл у Бахмутському районі.
У червні 2023 року російські пропагандисти побували у Бахмуті та зафільмували злочини окупантів у місті. Ми аналізували, яким був центр міста місяць тому. На кадри потрапили також знищений залізничний вокзал, пошкоджені атракціони у центральному парку, Храм Усіх Святих, житлові будинки, гуртожитки та пам’ятники.
Додатково показали, як змінився західний район міста, який до відкритого вторгнення був найбільш густонаселеним. Саме тут точилися найзапекліші бої з російськими загарбниками, які перетворили район на суцільну руїну.