Вже менш ніж за три місяці — Новий рік. Давно час планувати де і як ви його зустрінете, особливо, якщо хочете поїхати за кордон. Останнім часом класичні святкування в родинному колі з олів’є і шампанським втрачають актуальність. Все більше людей обирають подорожі. Куди можна поїхати, які напрямки актуальні, що варто знати, плануючи святковий відпочинок за кордоном? Про це поговорили із керівницею туристичного агентства Софі-Тур в Бахмуті Олесею Бурнос.
Діана Шароді: Скажіть, скільки ви вже працюєте у туристичному бізнесі?
Олеся Бурнос: Ми працюємо в туристичному бізнесі більше 5 років. Офіційно ми зареєстровані з січня 2014 року.
Діана Шароді: Чи популярні для бахмутян, і взагалі для українців, поїздки кудись на свята?
Олеся Бурнос: Так, останнім часом подорожі і за кордон, і по Україні стали набагато популярніші, ніж раніше. Особливо туристи активізуються на якісь свята.
Діана Шароді: Куди саме переважно їздять? По Україні чи за кордон?
Олеся Бурнос: Звісно, левову долю ринку займають поїздки за кордон. Але останнім часом дуже сильно розвиваються і подорожі всередині країни. Тобто внутрішній туризм. І люди все більше подорожують саме по інших містах України.
Діана Шароді: А які курорти є в межах нашої держави?
Олеся Бурнос: Найбільш популярними курортами в Україні залишаються Карпати, західна Україна, Буковель, Драгобрат, Закарпаття. Вони дуже користуються попитом. Але зараз останнім часом люди почали питати і з приводу центральної України. Це Кам’янець Подільський, Фастів. Також озеро Синевір, Волинь. Ми почали активно продавати тури в цих напрямках.
Діана Шароді: Які напрямки популярні саме на Новий Рік і Різдво?
Олеся Бурнос: Якщо Україна, це однозначно Карпати, гори, сніг, ялинки, атмосфера просто божевільна. Там у цей час проводиться багато фестивалів, національні страви, ярмарки. Ну, звісно ж, сніг, оце відчуття зими там найбільш яскраве.
Якщо казати по закордонні поїздки, то туди їдуть в основному ті, хто хоче тепла. Ті, хто хочуть відчути контраст — вдома сніг, мінусова температура, холодно, незатишно. Вони хочуть поїхати в теплі краї, це Азіатські країни. Найбільш актуальним і доступним залишається Єгипет.
Діана Шароді: Заради чого люди туди їдуть? Просто купатися і відпочивати десь, чи дивитися пам’ятки культури якісь?
Олеся Бурнос: Всі туристи поділяються на дві категорії. Ті, які хочуть відпочивати, і ті, які хочуть подорожувати. Коли я підбираю тур, то завжди питаю “Ви хочете відпочити і перезавантажитися, або побачити щось нове?”. Є і такі, і такі, і я б розподілила їх десь 50 на 50. Якщо раніше люди прагнули до “лінивого відпочинку”, то сьогодні, особливо з відкриттям безвізового режиму, з’явилася цікавість до екскурсійних турів.
Діана Шароді: Чи бронювали вже бахмутяни щось на цей новий рік? Якщо так, то куди?
Олеся Бурнос: Так, звісно. Є таке явище як раннє бронювання. Ми проводимо акції, це дуже хороші знижки, великий вибір. І тому вже достатньо багато бронювань на новорічні тури 2020. І їхня кількість активно збільшується. Чим ближче свято, тим більше запитів надходить.
Діана Шароді: На який термін вигідніше їхати, 5-7 днів, або 10-14 днів?
Олеся Бурнос: Якщо це пакетний тур, не екскурсійна подорож, а саме відпочинок, то найбільш вигідний варіант — 6-7 днів. Так як чартерна програма у туроператора побудована так, що кожні 6-7 днів один літак летить туди, і повертає людей назад. Це завжди найбільш оптимальний варіант.
Якщо туристи бронюють на 10, 11, 12, 13 днів, то графік програми трохи змінюється, і тому ціна трохи збільшується. Тим не менш, люди бронюють і ці тури також.
Діана Шароді: Розкажіть детальніше про те, як варіюється цінова політика. З якої ціни стартуємо і скільки максимально може коштувати тур?
Олеся Бурнос: Максимального поняття взагалі немає, бо немає межі досконалості. Є вілли, острови, можливо і острів забронювати. Якщо ми кажемо про теплі країни, наприклад, Єгипет, то ціна зараз варіюється десь починаючи від 300-350 доларів за людину, і до 500 дол. Це середня нормальна вартість турів, яка включає все, що мало б бути в нормальній путівці. Це хороший 5-зірковий готель з хорошими умовами на першій лінії. Відповідно, хто хоче якихось привілеїв, люкс-умов, то доведеться доплатити.
Діана Шароді: Від чого вартість може змінюватися?
Олеся Бурнос: В першу чергу змінюватися вартість може від рівня готелю. Тобто від рівня харчування, сервісу, території, кількості басейнів, від довжини пляжу чи активності анімації. В основному, залежить від цього. Не залежить від того, в який готель летить людина, бо вони летять всі в одному літаку. Тобто вартість перельоту завжди однакова і для тих, хто відпочиває в бюджетних готелях, і для тих, хто відпочиває в готелях класу люкс.
Трохи варіюється ціна в залежності від туроператора і авіакомпанії, але не дуже.
Діана Шароді: Що входить в класичну путівку?
Олеся Бурнос: Класична путівка називається “турпакет”. Вона складається з перельоту в обидва боки, трансфер (тобто транспортування від аеропорту до готелю, і від готелю до аеропорту), проживання в готелі, харчування по обраній системі і страхування на весь період відпочинку.
Коли вам називають вартість турів, то ви маєте розуміти, що це все вже включено у вартість.
Діана Шароді: Якщо людина збирається їхати кудись на новорічні та різдвяні свята, то коли потрібно забронювати собі путівку, аби ще був вибір і залишилися місця?
Олеся Бурнос: Ідеальний варіант — раннє бронювання. Зараз воно стало більш актуальним. Не всі туристи про це знають, але ми намагаємося закликати планувати свій відпочинок завчасно. Що таке раннє бронювання? Раннє бронювання — це бронювання подорожі за 3-6 місяців до дати вильоту. І чим раніше ви його бронюєте, тим більше ваша знижка. Якщо це за 6 міс до вильоту, то знижка 50%, якщо 5 міс — 40%, 4 міс — 30%, 3 міс — 20%, 2 міс — 10%. І вже в останній місяць доведеться платити 100% від вартості туру. Це перший плюс. А другий — завжди є вибір. Тобто якщо зараз приходять туристи, і хочуть в якісь конкретні готелі, то багато готелів вже не приймають бронювання, немає вільних місць на найближчі кілька місяців.
Ще один великий плюс раннього бронювання — оплата частинами. Тобто для бронювання достатньо внести 25-30% від загальної вартості. А залишок ви платите будь-якими частинами як вам зручно. Хтось носить по 1 тис грн, хтось приносить двічі по 20 тис грн, кому як зручно. І путівка має бути повністю оплачена за 2 тижні до вильоту. Будемо казати, це такий собі безвідсотковий кредит для туриста.
Діана Шароді: Куди ви можете порадити поїхати бахмутянам на різдвяні свята? Який вибір є для людей, які не готові витрачати багато? Щось із середньою ціною.
Олеся Бурнос: Насправді я не візьмуся радити куди їхати, тому що у всіх різні потреби, бажання і можливості. Я завжди спочатку намагаюся зрозуміти що хоче турист, і якщо він обирає відпочинок, то бюджетний варіант — Єгипет. Від зручний, популярний, система харчування — все включено, тобто ні про що турбуватися не треба, ти прилетів і просто відпочиваєш. В готелях там роблять гарні шоу з феєрверками, прикрашають пальми, переодягаються в Діда Мороза і Снігуроньку, це дуже екзотично і цікаво.
Ті туристи, які мають трохи більше коштів, можуть дозволити собі поїхати в Таїланд, Шрі-Ланку, Домінікану, Китай, острів Хайнань, В’єтнам, Індія. Це такі основні напрямки. Якщо ми кажемо про те, що люди хочуть зустріти Новий рік в традиційній для себе зимі, то в Україні це колоритна Західна Україна. Якщо це гірськолижні курорти, то це Грузія, Болгарія, Турція, Андора і Австрія.
Також люди люблять просто поїхати в Європу, зустріти Новий рік десь в Парижі, Німеччині, Італії. Це також цікаво і колоритно.
Діана Шароді: Є ще так звані “гарячі путівки”. Розкажіть, звідки вони беруться? В чому їх переваги? Чи є якісь ризики?
Олеся Бурнос: Гарячі путівки з’являються тоді, коли залишаються останні місця в літаку. Тобто туроператор, для того, щоб не залишалися порожні місця, скидає вартість на переліт. Літак вже в будь-якому разі летить. Але ціна за нього падає. Залишається лише ціна за готель. Це для того, аби привернути клієнта. В основному, такі тури з’являються за 3-7 днів до вильоту.
Такі тури можуть бути ще в двох випадках — якщо готель проводить якусь акцію, і якщо хтось з туристів відмовився летіти з певних причин.
Діана Шароді: Поговоримо на ще одну дуже актуальну тему для туристичного бізнесу, особливо для людей, які не дуже в цьому обізнані, однак планують придбати тур за невеликі кошти — це шахрайство. Таке явище сьогодні дуже поширене. Розкажіть, чи відомо вам про якісь махінації з приводу турів?
Олеся Бурнос: Так, останнім часом стали дуже частими випадки шахрайства. Так як є люди, які живуть в зоні АТО (ООС, — ред). І вони звертаються в агенства там, на тій території, які з незрозумілих причин продовжують працювати. І потім вони залишаються без відпочинку, без грошей і без настрою. Чули багато таких історій. Я завжди запитую документи на тур. Тобто ви віддали людям гроші, і ми всі розуміємо, що в туризмі йдеться не про 100 і не про 1000 гривень. Зазвичай це більш менш солідна сума. Звісно, люди не завжди уважно до цього ставляться.
Є багато способів перевірки туроператора. Завжди укладайте договір. Ви віддаєте гроші на основі чогось. В договорі прописано, що має робити турист, турагент і туроператор.
Турист має вчасно оплатити путівку. Турагент зобов’язаний забронювати конкретний тур в конкретний готель, на цю дату і на цю авіакомпанію. Туроператор, відповідно, зобов’язаний зробити так, щоб все це відбулося.
Тому кожен турист має отримати договір про передачу коштів турагенту. І після підтвердження заявки отримати рахунок-підтвердження з печаткою і підписом турагента.
Діана Шароді: Як відрізнити справжнього туроператора і шахрая? Можливо, попросити поглянути на якісь документи, чи ще є якісь особливості?
Олеся Бурнос: Звісно, будь-який клієнт має право попросити уставні документи. Це підтверджує, що вони мають право займатися такою діяльність. Також можна попросити договір, що турагент заключив договір з туроператором.
В туризмі є ще такий термін як “гарантійний лист”. Кожний підприємець, який хоче стати турагентом, обов’язково має піти в банк і покласти 2 тис євро гарантійної суми. Це виведена в Україні сума. Це зроблено для того, аби вас застрахувати. Наприклад, ви прийшли до мене, придбали тур, а я виявилася не дуже порядною людиною, і вирішила летіти замість вас. Тоді ви звертаєтеся до туроператора, описуєте ситуацію, і він блокує суму коштів на цьому гарантійному рахунку.
Гроші знімають і надають вам послугу. Так мають працювати правильні офіційні турагенства.
А ще, я завжди раджу звертатися в турагентсва за рекомендаціями, або туди, з якими ви вже співпрацювали. Треба йти до тих, у кого є офіс, сайт, відгуки.
Місто у нас не дуже велике, але туристів дуже багато. Репутація напрацьовується роками. Тому треба йти в перевірені агенства. Відпочивають люди не так часто, це раз або два на рік. Тому я завжди кажу туристам з повагою ставитися до себе, до своїх грошей, і до відпочинку, на який ви заслужили.