Підтримати
судді ЄСПЛ
Фото: пресслужба ЄСПЛ

На рішення цього суду орієнтуються всі колеги нижчої ланки.

Таке остаточне рішення винесла велика палата з 17 суддів Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) 8 квітня. Туди звернулися чеські родини (справа “Вавржичка та інші проти Чеської Республіки”), які виступали проти обов’язкової вакцинації дітей. І хоча позов не стосувався щеплень проти коронавірусу, експерти певні: це рішення вплине на вакцинацію від COVID-19.

У рішенні суду сказано: обов’язкова вакцинація є законною і може знадобитися в демократичних суспільствах. 

Для довідки:
5 заяв подали “заявники дітей”, яких не прийняли до дитсадків чи їх зарахування було скасовано, оскільки в них не було щеплень взагалі або щеплення не відповідали графіку. Одну заяву подав сам пан Вавржичка  —  батько двох дітей, які не були вакциновані. Його дії щодо своїх дітей  визнали як незначне правопорушення, а його самого оштрафували. Заявники вважали, що їхні права порушили та посилались на кілька положень Європейської конвенції з прав людини, особливо на статтю 8 (право на повагу до приватного життя). 

Зазначимо, у Чехії дітей обов’язково вакцинують проти 9 інфекційних захворювань (в тому числі кору, дифтерії та кашлюку). І тим батькам, які без поважних причин (тобто за відсутніх медичних протипоказань) не вакцинували своїх дітей, може загрожувати штраф. А невакцинованих дітей не допустять в дитячий садок.

В ЄСПЛ вважають: така обов’язкова вакцинація відповідає «найкращим інтересам дітей», і така політика уряду Чехії не порушує Європейську конвенцію з прав людини (зокрема, право на повагу до приватного життя).

На думку суддів ЄСПЛ, кожна дитина має бути захищеною від серйозних захворювань за допомогою вакцинації чи колективного імунітету. А недопуск дітей до садків та шкіл є захисним механізмом, а не каральним.

У поясненнях до рішення суддів зазначається: заявників не примушували вакцинувати своїх дітей. У Чеській Республіці вакцинація є законним обов’язком, але у чеському законодавстві немає положень, які б дозволяли примусову вакцинацію.

Нагадаємо, в Україні триває вакцинальна кампанія проти поширення коронавірусу. Станом на 8 квітня в країні 334 576 людям вже ввели першу з двох обов’язкових доз такої вакцини. 

А нещодавно президент підписав указ про створення “Національного плану вакцинопрофілактики гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”, який передбачає вакцинувати більшість населення України до кінця року для формування колективного імунітету. Та, оскільки щеплення від коронавірусної хвороби добровільне, то яким чином можуть вимагати досягти цього показника, не зрозуміло. 

Читайте також:


Завантажити ще...