Організованої евакуації зараз немає майже ніде на сході, бо росіяни обстрілюють дороги. Вивозити людей допомагають благодійники, нерідко ризикуючи власним життям. Чи багато зараз охочих евакуюватися, чому люди досі не наважуються їхати та як їх рятують від обстрілів — розповів представник благодійної організації.
Про це ми поспілкувалися з водієм благодійної організації “Янголи спасіння” Марком Гольцевим.
За його словами, мешканці Донбасу звикли триматися своєї землі.
“Після 100 днів [повномасштабної] війни лише одиниці виїжджають з сіл та селищ під обстрілами. Чому? Бо основна маса людей вже покинула Донеччину”, — розповідає волонтер.
Він наводить приклад Соледарського району: практично всі, хто хотів виїхати, зробили це після перших обстрілів. А ті, хто залишається там, не мають змоги виїхати й потребують гуманітарної допомоги.
Інколи ж потік людей такий, що доводиться вивозити їх не одним рейсом по кілька десятків чи навіть сотень. Наприклад, 6 червня за добу волонтери вивезли близько 120 людей зі Слов’янська та Бахмута.
“Ще намагалися прорватися до Райгородка, але марно. В інші населені пункти також, на жаль, проїзду немає — адже там наразі потужні обстріли. Навіть на броньованому автобусі туди не дістатися”, — розповідає Марк Гольцев.
Такий попит на евакуацію буває, коли у черговому населеному пункті ніч проходить неспокійно.
“Звідти люди, які тягнуть до останнього — зазвичай їх порівняно небагато — починають масово евакуюватися. На жаль, запізно”, — розповідає Марк Гольцев.
Цих людей вмовляти не доводиться — вони виїжджають самостійно, адже в умовах сучасної війни багато цивільних розуміють, що підвал може не врятувати від снаряда чи ракети.
“Я чув про те, що інколи люди не хочуть їхати, бо не знають, що на них чекає. Але все ж переважна більшість розуміють, куди саме їдуть… Мають розуміння, що це не якийсь тур. Або навіть якщо не розуміють куди, то все одно їдуть, аби не стріляли”, — пояснює волонтер.
Стабільного зв’язку та світла немає в більшості громад, куди приїздять за людьми волонтери “Янголів спасіння”. Та попри це мешканці завдяки “сарафанному радіо” дізнаються, коли та куди приїдуть волонтери, каже Марк Гольцев.
Посмотреть эту публикацию в Instagram
Усіх, хто хоче виїхати, волонтери спочатку вивозять до Слов’янська або Краматорська. Звідти вони вже можуть евакуюватися великими автобусами до Дніпра. За проїзд платити не потрібно — такі рейси організують благодійні фонди.
Вивозять і маломобільних людей — для цього навіть роблять окремі рейси до Покровська. Там людей, які не можуть самостійно пересуватися, розміщують у лікарні, після чого окремим залізничним вагоном везуть до Дніпра.
Волонтер зазначає: йому і його колегам доводиться ризикувати, аби вивезти мешканців у безпеку. Навіть якщо охочих небагато, все одно потрібно доставити гуманітарний вантаж у відрізані від комунікацій прифронтові міста і села.
“В нашій організації є окремі люди, які відповідають саме за гуманітарку. Збір відбувається на нашому складі. Намагаємося роздавати її усім потребуючим, нікому не відмовляємо”, — каже волонтер “Янголів спасіння”.
Подивитися повну розмову з Марком Гольцевим можна у випуску програми Вільного радіо “Сідай, розкажу”.
Звернутися за подробицями та за інформацією щодо евакуації з Донеччини можна за телефонами гарячої лінії волонтерів БФ “Янголи спасіння” : 066 965 32 20, 050 986 13 55