Вони нібито займаються втіленням російського законодавства на окупованих землях України. Одна з підозрюваних, кажуть слідчі, розселяє окупантів у чужі оселі, погрожує односельчанам обшуками та доносить на них.
Про це повідомили у пресслужбі прокуратури Донецької області.
Слідчі заочно підозрюють у колабораційній діяльності (ч. 5 ст. 111-1 КК України) трьох громадян України, яких вважають причетними до співпраці з окупантами задля кар’єрного зростання. Всі підозрювані нібито обіймають посади “сільських голів” при окупаційних адміністраціях трьох сіл Волноваського району Донеччини Новоолексіївки, Калинового та Вільного.
Так, слідчі вважають, що “сільською головою” Новоолексіївки Хлібодарівської громади при окупантах стала колишня секретарка сільської ради цього села, погодившись на співпрацю з російськими армійцями у червні 2022 року.
На своїй посаді вона нібито займається дотриманням російського законодавства на суверенній українській території, розпоряджається фінансами Новоолексіївки, турбується кадровими питаннями в незаконній адміністрації та контролює створення і ліквідацію комунальних установ.
Обернути російсько-українську війну на користь для своєї “кар’єри” нібито вирішив і місцевий житель Калинового тієї ж Хлібодарівської громади, який раніше балотувався до районної ради від партії “ОПЗЖ”. Цей “староста”, на думку слідчих, також займається роботою на користь окупантів у фейковій “адміністрації”.
Третьою підозрюваною є мешканка Вільного Хлібодарівської громади, яку в листопаді 2022 року окупанти нібито зробили місцевою “головою муніципалітету”. Слідчі стверджують, що їм відомі випадки, коли ця підозрювана залякувала цивільних в окупації обшуками, розселяла в пусті оселі російських армійців, а також звітувала загарбникам про односельчан, які мають у родичах українських оборонців.
Такі жителі окупованих населених пунктів, нагадують у Донецькій обласній прокуратурі, стають жертвами тиску, жорсткої “фільтрації” та допитів з боку загарбників.
Максимальне покарання, яке можуть отримати фігуранти справ, — 10 років тюрми, після виходу з якої їм можуть заборонити обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю протягом 15 років, а також конфіскувати майно.
Нагадаємо, уродженець Бахмута і двоє його поплічників отримали вирок за організацію нелегального казино в Селидовому та “відмивання” грошей. Упродовж декількох місяців правоохоронці давали підставній людині гроші на азартні ігри. Одного разу їй вдалося виграти й “відбити” більш ніж половину суми, витраченої на слідчий експеримент.