Завод “Екопродукт” 1 листопада 2023 року.
Завод “Екопродукт” 1 листопада 2023 року. Супутниковий знімок з сервісу Planet Labs

З травня 2023 року російські окупанти вважають, що нібито захопили Бахмут. Українська сторона цього не визнає. Різночитання дозволяє територія сірої зони — один завод, який не можуть втримати військові жодної зі сторін. Ми з’ясували, що відомо про ділянку фронту у місті, яка не рухається понад 6 місяців.

 

В Україні понад пів року не визнають тимчасову окупацію Бахмута

20 травня 2023 року росіяни стверджували, що нібито повністю захопили Бахмут

Минуло сім місяців. 28 листопада 2023 року Міністерство реінтеграції тимчасово окупованих територій оновили список населених пунктів, які тимчасово окуповані або де тривають бойові дії з окупантами.

У списку українські посадовці досі не визнають, що російська армія змогла окупувати весь Бахмут. Замість цього в офіційних документах місто позначають як територію, де тривають бойові дії.

Бахмут станом на кінець листопада 2023 року знаходиться у зоні бойових дій, а не тимчасовій окупації
Бахмут станом на кінець листопада 2023 року знаходиться у зоні бойових дій, а не тимчасовій окупації. Скриншот офіційного переліку територій на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих

Цей перелік посадовців затверджують тільки з погодженням військових міністерства оборони України.

Понад пів року рух фронту у Бахмуті не торкався однієї ділянки

Коли наприкінці травня росіяни оголосили про нібито окупацію Бахмута — у місті залишався осередок на околицях, який не могла контролювати жодна зі сторін.

“Бої продовжуються, ми (ЗСУ, — ред.) утримуємо ряд будівель в Бахмуті”, — казав в кінці травня речник східного угрупування ЗСУ Сергій Череватий в коментарі Вільному радіо.

Активісти аналітичного порталу Deepstate позначали тоді на своїй мапі єдину ділянку Бахмута, яка знаходилась не під тимчасовим контролем росіян.

Ситуація в Бахмуті 1 червня 2023 року
Ситуація в Бахмуті 1 червня 2023 року. Скриншот мапи: Deepstate

Минуло понад пів року і хоч ситуація на фронті зазнала деяких змін — шматочок “сірої зони” у Бахмуті залишився незмінним.

Ситуація в Бахмуті 1 грудня 2023 року
Ситуація в Бахмуті 1 грудня 2023 року. Скриншот мапи: Deepstate

Що відомо про частинку Бахмута, яку не змогли захопити росіяни

ЗСУ впродовж пів року не дають окупантам рухатись з південно-західних околиць Бахмута. Ділянка сірої зони проходить трасою з Бахмута у Костянтинівку.

Бахмутяни знають, що між пам’ятником з літаком та заправкою на виїзді з міста був завод. Саме це підприємство та ділянка з дачами знаходиться у нейтральній території.

Завод на околицях Бахмута у нейтральній території станом на 1 грудня 2023 року
Завод на околицях Бахмута у нейтральній території станом на 1 грудня 2023 року. Скриншот мапи: Deepstate

Серед місцевих це вважалось околицями міста. Завод ніяк не позначений на мапах Google, Visicom або Яндекса. Водночас з відкритих джерел відомо, що розташовується він на вулиці Корсунського, 73.

Соковий завод у Бахмут по вулиці Корсунського, 73 ніяк не позначений
Соковий завод у Бахмут по вулиці Корсунського, 73 ніяк не позначений. Скриншот мапи: Visicom

Знаючи адресу, ми звернулись до земельного кадастру України. Дані в реєстрі свідчать про те, що територія заводу офіційно зареєстрована у Бахмуті. 

Будівля по вулиці Корсунського, 73 належить до Бахмута
Будівля по вулиці Корсунського, 73 належить до Бахмута. Скриншот земельного кадастру України

Те саме стосується території на південь від заводу, де розташовувались сади та дачі місцевих. Ця ділянка землі так само офіційно є територією Бахмута і станом на початок грудня 2023 року є нейтральною територією на фронті.

Зазначимо, 28 серпня 2023 року портал з відкритими даними земельного кадастру України заблокували. Скриншот, який ви бачите вище, журналісти Вільного радіо зробили навесні 2023 року, коли доступ до реєстру був вільним.

Отже, спираючись на вищеописані дані можна припустити, що сама ця ділянка Бахмута дозволяє посадовцям з Мінреінтеграції не визнавати Бахмут окупованим.

Що відомо про завод, який пів року не може контролювати жодна зі сторін

Завод будували продовж двох років та відкрили у 2006 році. Будівництво коштувало 28 мільйонів доларів. Підприємство назвали “Артемівське ПКО здорового харчування Екопродукт”. Тут виготовляли 18 тисяч літрів натуральних соків, нектарів та холодного чаю за годину. Наприклад, бахмутське підприємство випускало:

  • соки та нектари “Галичина”;
  • холодний чай “ТорТеа”;
  • холодний чай “CoolsTea”;
  • холодний чай “Nestea”.
Відкриття заводу “Екопродукт” у Бахмуті у 2006 році
Відкриття заводу “Екопродукт” у Бахмуті у 2006 році. Фото: Антикор

З часом у керівництва заводу виниклі складнощі. У жовтні 2013 році ЗМІ писали, що російська компанія забрала за борги завод “Екопродукт”.

Для довідки:
Завод “Екопродукт” не сплачував кредитні платежі “Промінвестбанку”. Борги сягали 4,45 млн євро, 2 млн доларів та 2,3 млн гривень.

У 2010 році Промінвестбанк передав борги заводу “Екопродукту” у компанію “Ізі Лайф”. Та у 2013 році змогла через Господарчий суд Донецької області домогтися повернення боргів — майном заводу.

“Екпродукт” фігурував у ЗМІ у серпні 2015 року як установа, яка мала борги перед своїми працівниками. Зупинений завод тоді залишався винний колишнім працівникам 357 тисяч гривень зарплат.

 

Завод “Екопродукт” неодноразово зазнавав обстрілів під час повномасштабного вторгнення Росії

До повномасштабного вторгнення Росії в Україну завод не відновив свою роботу та одним з перших потрапив під вогонь російських загарбників.

Перші обстріли були у березні 2023 року. Тоді російські пропагандисти виправдовували удари по заводу, який навіть не працював, тим, що там нібито розташувались сили ЗСУ.

Повідомлення окупантів про обстріл заводу “Екопродукт” 25 березня 2022 року
Повідомлення окупантів про обстріл заводу “Екопродукт” 25 березня 2022 року. Скриншот з російських телеграм-каналів

У квітні 2022 року журналісти Вільного радіо зафільмували стан заводу.

Завод “Екопродукт” у Бахмуті 15 квітня 2022 року

Відео: Вільне радіо

У серпні 2022 року завод виглядав ще гірше. Це можна побачити на супутникових знімках.

Стан заводу “Екпродукт” у Бахмуті з супутника у серпні 2022 року
Стан заводу “Екпродукт” у Бахмуті з супутника у серпні 2022 року. Скриншот мапи: Google Earth

З того часу, через активні бойові дії, кадрів заводу було небагато. 

Який вигляд має завод “Екопродукт” у Бахмуті у 2023 році

За даними активістів аналітичного порталу Deepstate, завод вперше потрапив у зону активних бойових дій (сіру зону) 12 березня 2023 року.

Завод “Екопродукт” у Бахмуті вперше став “сірою зоною” 12 березня 2023 року
Завод “Екопродукт” у Бахмуті вперше став “сірою зоною” 12 березня 2023 року. Скриншот мапи: Deepstate

27 вересня фотографи Костянтин та Влада Ліберови опублікували кадри того, який вигляд має південно-західний район Бахмута. Серед світлин є одна, де на передньому плані видно стан зруйнованого заводу.

Південно-західні околиці Бахмута у вересні 2023 року
Південно-західні околиці Бахмута у вересні 2023 року. Фото: Instagram/libkos

Найсвіжіші знімки заводу журналісти Вільного радіо змогли отримати від 1 листопада 2023 року.  Завод навіть у порівняння з сусідніми будинками та гаражами має вкрай зруйнований вигляд.

Завод “Екопродукт” 1 листопада 2023 року
Завод “Екопродукт” 1 листопада 2023 року. Супутниковий знімок з сервісу Planet Labs

Ймовірно високий ступінь руйнування не дозволяє закріпитись на заводі ні бійцям ЗСУ, ні російським окупантам. Таким чином повністю зруйнований завод, який не працював багато років, дозволяє зберігати для Бахмута статус зони бойових дій, а не тимчасової окупації.

Нагадаємо, російські окупанти виклали у мережу кадри, на які потрапила вулиця Перемога у Бахмуті. Цей район нечасто показують — менше ніж за два кілометри від нього починаються позиції ЗСУ. Наші журналісти зберегли ці кадри, аби жителі району могли використати їх для оформлення компенсації за знищене житло.


Завантажити ще...