Минуло більше місяця після підписання Путіним указу щодо спрощення процедури надання російського громадянства жителям ОРДЛО. По російським телеканалам вже встигли показати гарно обладнані паспортні столи. Але вони виявились нині закритими.
Великий детальний репортаж про те, як все насправді відбувається, підготувала журналістка російського видання “Новая газета”.
Так, у Покровському та Новошахтинську (РФ) обладнали пункти, у яких лище видаватимуть російські паспорти. Розмістили ці пункти в у місцевих кінотеатрах та будинках культури. Зараз вони зачинені, їх охороняють росгвардійці.
А от в окупованому Донецьку шикуються черги. Відразу за двома паспортами. Мало хто раніше хотів отримати паспорт самопроголошених “ЛДНР”. Та тепер, щоб отримати російський, треба мати і паспорт “ДНР” чи “ЛНР”, повідомляє видання. Місцеві займають черги як тільки закінчується комендантська година — з 5-ї ранку. Потім записуються в чергу в зошит, який іноді губиться. До того ж, навіть якщо хтось в черзі шестисотий, він все одно має приходити кожного дня і відмічатися, щоб не викреслили з черги.
“Запускатися буде по декілька чоловік! – оголошує голосно. – Кожне державне підприємство і кожне міністерство формує свою чергу. Коли надійде команда, заходимо по 3-4 людини від кожної черги. Таке розпорядження зверху було”, — говорить чоловік до черги.
Для того, щоб отримати паспорт самоназваної “ДНР” потрібно довести свою реєстрацію на території т.з. “республіки” станом на 12 квітня 2014 року. Тобто спочатку потрібно записатися в чергу на перевірку документів, а потім вже на отримання паспорту.
“Тут ви пройдете, щоб у вас перевірили документи на «ДНР», – тицяє дядечко в цифри на моїй руці. – На кожен папірчик вам поставлять штампик: перевірено, перевірено, перевірено. А потім треба в чергу на подачу.
– А туди можна записатися вже зараз? – питаю.
– Попросіть охоронця, він вас пропустить сфотографувати номер телефону на стовпі, – чомусь пошепки підказує дядечко.”
Крім того, люди в чергах думають, що їх пропишуть десь в Ростовській області Росії. Вони або не знають або не хочуть знати, що це протиправно і в їхніх нових паспортах навряд чи стоятиме штамп з пропискою в Росії.
“ – Ви не хочете, щоб все назад повернулося, як було в 2014-му? – питаю обережно.
– Чесно? Ну, я … Ні, ви не подумайте тільки, що я проти Росії! Я росіянин за національністю, але нас же ніхто не питав, коли все це відбувалося.
– Як це – не питав? У вас референдум був? Ви ходили на референдум?
– Ні, не ходив.
– Але паспорт отримати хочете?
– Звісно хочу. Хочеться просто якогось визнання. Якщо все це у нас почали, то повинно бути якесь визнання. А не так, як в Придністров’ї. Або в Абхазії”.
“Повний комплект” (паспорт РФ та закордонний) для звичайних жителів ОРДЛО коштують 5900 рублів (2408,5 грн), для “держслужбовців” — 7100 (2898,28 грн). Тільки за російський паспорт потрібно заплатити 4000 рублів (1632,83 грн).
Таке рішення Росії розкритикували українські дипломати та політики. Міністр закордонних справ заявив, що це черговий етап окупації Донбасу та втручання у внутрішні справи України. А президент України Петро Порошенко заявив, що Росія “знову перетнула червоні лінії і нахабно торпедує мирний процес на Донбасі”.
Зазначимо, в МінТот заявили, що зможуть отримати списки тих, хто став громадянином Росії. Технічних засобів для визначення громадян з російськими паспортами в Україні немає. Але інформацію про них можна буде отримати, оскільки ці дані є частково несекретними в Росії.
Раніше представник омбудсмена на Донбасі Павло Лисянський заявив, що в ОРДЛО 2 роки поспіль агітували за отримання російського паспорту і наразі вже є списки охочих. А кабмін ухвалив рішення, згідно з яким, Україна не визнаватиме російських паспортів, що видані в ОРДЛО.
За даними української розвідки на 27 травня, на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей прискорюють видачу паспортів РФ “першочерговій категорії”. А командири російсько-окупаційних військ збирають гроші з підлеглих, щоб виконати план щодо паспортизації.
Читайте також: