4 роки тому, 10 лютого 2015 року, в Краматорську впали снаряди "Смерч"
Фото: Кореспондент

10 лютого 2015 року в житлові квартали Краматорська та його околиці влучили понад 30 ракет з реактивних систем залпового вогню “Смерч”. “Ніхто нічого не очікував”, — кажуть мешканці. Та в той день від обстрілу загинули 17 людей. Понад 60 — отримали поранення. Журналісти Вільного радіо поспілкувались з очевидцями тих подій та подивились як виглядають постраждалі тоді місця сьогодні.

 

З початку збройного конфлікту на Донбасі, Краматорськ протягом двох місяців був окупований бойовиками т.з. “ДНР”. Але після звільнення міста українськими військовими, тут панувала тиша. Ніхто не очікував, що одного дня десятки снарядів впадуть на місто.

Свою історію того 10 лютого Вільному радіо розповіла Алевтина Гармаш, — мешканка Краматорська, журналістка. Під час обстрілу вона знаходилась вдома разом із своїм сином.

“Був звичайний день. Моєму сину було тоді трохи більше року. Ми збирались в гості до бабусі поїхати. А вона мешкає неподалік аеродрому військового. І тільки почали виходити з квартири, почули гучні вибухи”, — згадує Алевтина.

[Modula id=”50″]

Дівчина каже, що вибухи були досить тривалі — близько 10 хвилин. І хоча снаряди падали в кілометрі від її будинку, вікна тремтіли, ніби зовсім поруч.

“Я пам’ятаю на наступний день, вже після обстрілів, пусті вулиці, нікого майже не видно, не їздить громадський транспорт. Було дуже важке відчуття”, — розповідає Вільному радіо Алевтина Гармаш.

10 лютого стало для багатьох мешканців Краматорська пам’ятним і страшним днем.  

“Я стою, і бачу як летить ракета, снаряди. Думаю “влучить в цей будинок, або в інший”, але ні, пролетів декілька будинків і впав на Дворцовій вулиці. На щастя, там нікого не було. Але там, він не був нічим заряджений”, — каже мешканка Краматорська Людмила.

Жінка тоді разом із своїм піврічним онуком збиралася на прогулянку. Саме в цей час місто почали обстрілювати.

Людмила каже, що через декілька хвилин, коли стихли звуки вибухів, по місту проїжджали кортежі швидких, які збирали поранених та відвозили їх до лікарень.  

В той день РНБО України повідомили, що більшість ракет влучили саме в районі тодішнього Штабу АТО. 14 снарядів впали на житлові квартали міста, які пошкодили 41 будівлю. Внаслідок обстрілів загинули 17 людей, з яких 7 військових, та постраждали 64 людини, серед яких 15 — військові.

Вже в цей день рятувальники разом із військовими почали чистити місто від снарядів. Деякі з них не здетонували та залишились цілими. Один такий впав прямо в центр міста, по вул. Двірцевій, між двома житловими будинками.

На цьому місці встановили меморіал пам’яті загиблим під час масштабних обстрілів на Донеччині. На кожному боці цього скляного кубу написані їх імена.

[Modula id=”49″]

Через обстріл, частина мешканців міста виїхали. Адже вже не було відчуття безпеки, згадує Алевтина Гармаш. Для деяких проблема була вже навіть не тільки в рідному місті.

“Багато людей відчували якийсь стрес. Знайомі казали, що в них стали з’являтись неврози. Лякалися гучних звуків”, — розповідає дівчина.

На сьогодні в місті відремонтували майже все, що пошкодили снаряди. Наслідки обстрілів навіть спеціально знайти досить важко.

[Modula id=”51″]

Щорічно в Краматорську збираються біля меморіалу, щоб вшанувати пам’ять загиблих під час обстрілу. Так, сьогодні об 11:50 на вулиці Героїв України біля пам’ятника загиблим в АТО відбудеться мітинг-реквієм. Саме в той час, коли 4 роки тому десятки снарядів падали на Краматорськ.


Завантажити ще...