Підтримати
Як в Бахмуті стати донором та здавати кров
Фото: Вільне радіо

Капці, як вдома, безкоштовний сніданок та 117 грн. Так дуже прискорено можна описати здачу крові в Бахмуті. Більше тисячі людей на рік діляться своєю кров’ю в місті. Журналісти Вільного радіо до дня донора дізнались основні правила процедури, умови та як ваша кров може врятувати чиєсь життя.

 

(Матеріал зроблений влітку 2019 року)

Спочатку ми планували, що хтось з штату Вільного радіо зможе здати кров під час зйомки. Однак, у 5 членів команди з 5 на час підготовки матеріалу виявились протипоказання, які забороняють бути донором. Тож почнемо саме з цього.

Хто може стати донором крові?

Донором може бути будь-який українець, віком від 18 років без протипоказань.

Як в Бахмуті стати донором та здавати кров

З дивного — це обмеження здачі крові через відсутність слуху та мови. Завідуючий трансфузіологічного відділення і сам не зміг пояснити, чому люди з такими вадами здоров’я не можуть бути донорами.

Де та як можна стати донором?

Відділення трансфузіології, де здають кров, в Бахмуті знаходиться в одному з приміщень дитячої лікарні за адресою: Ювілейна 54. Донорів тут приймають з понеділка по середу з 8:00 до 11:00.

Про те, що тут колись лікували дітей, і досі нагадують стіни. На одній з них зберігся великий принт з мультфільму “Тачки”.

Як в Бахмуті стати донором та здавати кров

(Фото: Вільне радіо. Прінт на стіні з мультфільму “Тачки” у відділенні донорського центру)

 

Зі входу майбутніх донорів спочатку просять перевзутись у капці. Як розповів завідуючий донорського центру, їх після кожного пацієнта дезінфікують. Щоб і чисто, і по-домашньому.

Як в Бахмуті стати донором та здавати кров

(Фото: Вільне радіо. Капці на вході у відділення трансфузіології Бахмута)

 

“Я вважаю, що крім того, що це дисциплінує, ми знімаємо ризик інфекцій та виконуємо санітарні норми”, — каже завідувач трансфузіологічного відділення Андрій Корсун.

Бахмутський донорський центр єдиний на весь район. Тож здавати кров сюди приїжджають люди з сіл та міст поблизу.

Один з них, мешканець Світлодарська Олександр, проїжджає близько 30 кілометрів, щоб стати донором.

Як в Бахмуті стати донором та здавати кров

(Фото: Вільне радіо. Мешканець Світлодарська Олександр)

 

Перед тим як здати кров, він (як будь-який донор) виконує кілька кроків:

Як в Бахмуті стати донором та здавати кров

Наразі в Україні немає єдиної бази донорів, лише місцеві. Наприклад, в Бахмуті є імена волонтерів з міста та району. Тож здати кров мешканцю Львова або Києва буде дещо складніше.

“У нас прописку ніхто не скасовував. Прив’язка має бути до чогось. А якщо щось не так? Де людину шукати? В Києві? Якщо буде всеукраїнська база, тоді ви приходите в лікувальний заклад, і тоді буде краще, і нам легше працювати з людьми, які приїжджають не з зони нашого покриття”, — зазначив завідуючий трансфузіологічного відділення Андрій Корсун.

Як в Бахмуті стати донором та здавати кров

(Фото: Вільне радіо. Завідуючий відділення трансфузіології в Бахмуті Андрій Корсун)

 

В прес-службі Міністерства охорони здоров’я Вільному радіо розповіли, що наразі використовують альтернативну неофіційну базу Donor.ua. Це база, яку створили волонтери, з метою популяризації донорства.

Перед забором крові в донорському центрі годують сніданком з печива та солодкого чаю. Але Олександр відмовився від їжі, бо снідав напередодні вдома.

Як беруть кров?

Перед тим як взяти кров, Олександр має помити руки до ліктів. Після чого він проходить до операційної кімнати, де лягає у крісло. Більшу частину руки прикривають тканиною, щоб знезаразити шкіру. Місце проколу спочатку обробляють спиртом та вводять голку. Кров миттєво починає йти до спецпакета.

Як в Бахмуті стати донором та здавати кров

(Фото: Вільне радіо. Донор Олександр під час забору крові)

 

“Тут нічого такого немає. Відчуття страху голки проходить, якщо навіть і є. Нічого страшного немає”, — розповів Вільному радіо мешканець Світлодарська Олександр.

Щоб кров не загусла, вона протягом всього забору гойдається завдяки спеціальному апарату.

Як в Бахмуті стати донором та здавати кров

(Фото: Вільне радіо. Спеціальний апарат, який не дає крові згорнутися)

 

Загальноприйнятою нормою крові, яку можуть взяти з однієї людини є 470 мілілітрів. 20 мілілітрів виливають в окрему пробірку, яку відправляють на обстеження в обласну лабораторію. Інші 450 мл відправляються в холодильники на подальше зберігання.

Як в Бахмуті стати донором та здавати кров

(Фото: Вільне радіо. Вся кров, яку здали донори, зберігається у морозильних камерах при спеціальній температурі)

 

Донор же йде перепочити в коридор, а після — отримати на картку гроші на обід.

Всім донорам, які прийшли до відділення трансфузіології щоб здати кров, виплачують грошову компенсацію. За словами головного лікаря, це 117 гривень: 70 гривень за кров, а 47 — компенсація за обід. Загалом, на 2019 рік з бюджету міста виділили 95 тисяч 500 гривень на компенсацію за взяття крові. В наступному році планують виділити 100 тисяч 300 гривень.

Для чого здавати кров?

“Не стоїть ціль здати кров заради грошей. Це чисто так, піти купити сік виноградний або гранатовий. Це символічна така оплата. Не дуже це може бути заробітком” — каже донор Олександр.

Він вже вчетверте здає кров. Перший раз потрапив, щоб допомогти другу брата, а тоді продовжив.

Як в Бахмуті стати донором та здавати кров

(Фото: Вільне радіо. Олександр здає кров разом з братом)

 

“Якщо ти здоровий і можеш допомогти іншим людям, то чому б не здавати кров? Більше того, подивившись як привозили військових з Дебальцевого, всіх побитих, порваних на шматки. Це мене і штовхнуло бути донором”, — розповів мешканець Соледара Дмитро, якого ми зустріли в коридорі біля донорського центру. Він здавав кров вже близько 20 разів.

Плакати в коридорах сповіщають — кров трьох здорових людей може врятувати одну на операційному столі.

Таку “пожертву” від місцевих розвозять в усі лікарні Бахмута за необхідності. Знадобитись донорська кров може і жінці, яка народжує та втратила багато крові, і будь-кому на операційному столі. Тож запас роблять чималий.  

Перевірену кров зберігають в холодильниках. Її видають лікарням на замовлення.  Буває, що за кров’ю приїздять і родичі хворих. Наприклад, під час зйомок спецпакет в руки отримала бахмутянка Ірина.

Як в Бахмуті стати донором та здавати кров

(Фото: Вільне радіо. Кров зберігають у холодильниках)

 

Вона розповіла, що везе його в лікарню для чоловіка, якому поставили діагноз гостра язва з кровотечею та невдовзі мають провести операцію.

Жінка зазначила, що буде транспортувати кров сама, на таксі.

 

В міністерстві охорони здоров’я зазначають, що кров можна здавати не більше 5 разів в рік чоловікам, та не більше 4 разів — жінкам. Тобто раз в кілька місяців.

Донорство це корисно чи шкідливо?

 

Ексочільниця міністерства охорони здоров’я Уляна Супрун на своїй сторінці у Facebook зібрала кілька фактів чому здавати кров корисно для здоров’я.

Як в Бахмуті стати донором та здавати кров

Цікаві факти

Факт №1. Чоловіки непритомніють більше жінок. Завідуючий відділення розповів, що за їхньою статистикою стає зле більше чоловікам, ніж жінкам. Адже вони хвилюються більше.

“Жінки набагато рідше непритомніють, ніж чоловіки. Всі наші захворювання від голови, від розуму”, — про це розповів завідуючий донорського центру Андрій Корсун.

Він навів приклад, коли до нього приходили пацієнти, деякі казали, що не бояться крові. Однак, все одно непритомніли ще до початку забору крові.

“Ви боїтеся крові? — Ні, я працюю на скотобійні, я ріжу тварин. — Прийшов. Ми йому нічого не робили. Він тільки побачив голку, щоб з пальця кров брати. І йому вже стало погано”, — розповів Андрій Корсун.

Факт №2. З пакету 450 мл крові може бути 2 см жиру. Через те, що донори не дотримуються рекомендації не їсти жирної їжі перед забором крові, при обробці з’являється великий шар жиру.

“З’їли жирну їжу. Прийшли здали кров. Ми розлили її на 2 компоненти: плазма та еритроцити. А потім отакий шар жиру (демонструє на пальцях близько 3см — ред.) та використовувати цю кров неможливо”, — зазначив Андрій Корсун.

Тому лікар рекомендує дотримуватись рекомендацій, та не вживати жирну їжу. Точно не можна їсти за день до здачі крові свинину, яловичину.

Факт №3. Кров зберігається від 31 до 46 діб.  

Вже після того, як у людини візьмуть кров, її помістять у морозильну камеру зі спеціальною температурою.  

“І 31 день, і 46. Залежить від того, який консервант використовують”, — зазначив Андрій Корсун.

Факт №4. Щороку 14 червня відзначають міжнародний день донора. Однак через те, що трансфузіологічне відділення в Бахмуті працює з понеділка по середу, цього року в місті цей день відзначали 12 червня.

Факт №5. Донори потрібні не лише в день донора, а постійно.


Завантажити ще...