Підтримати
Як “лікувати” булінг: поради, які навчають цінувати кожного
Фото з відкритих джерел

Все частіше із ЗМІ доводиться чути про булінг. Жорстокість дітей часто переходить усі межі, а бійки між школярами і психологічне насилля можуть нанести непоправної шкоди дитині. Як вберегтися та яким чином “лікувати” цькування — далі в матеріалі.

Що таке булінг?

За даними опитування ВООЗ “Здорова поведінка школярів”, до 21% дітей у віці 11-15 років страждають від булінгу з боку ровесників. Дітлахів можуть бити або погрожувати побиттям, принижувати словесно, викидати або не впускати в певне коло спілкування, розповсюджувати плітки та чутки, писати образливі записки. Якщо цькування відбувається в мережі, то таке явище має назву кібербулінг. Є ще кілька видів булінгу:

“Фізичний булінг — це штовхання, пощіпування якісь, бійки, і взагалі всі випадки, коли торкаються дитини, аби зробити їй шкоду. Психологічний булінг — це якісь дражнилки, скарги, вигадування огидних прізвиськ. Або ж якісь фрази типу “Ти цього не зробиш”, “всі краще за тебе”. Це все психологічний тиск”, — розповідає психологиня і арт-терапевт Анна Бартиш.

Опитування: кожна п’ята дитина — жертва булінгу.

Часто дорослі вважають, що діти мають порозумітися самі, й тому не втручаються у подібні ситуації. Але така думка хибна. Коли дитина залишається наодинці із своїми проблемами, вона закривається від оточення, у неї розвиваються комплекси та навіть психічні захворювання.

https://www.facebook.com/ulanasuprun/videos/1846979375366585/

Ми попросили психологиню Анну Бартиш дати кілька порад, як розпізнати булінг з боку однолітків дитини, та що робити батькам.

Ознаки булінгу

  • у дитини немає друзів;
  • дитина боїться іти до школи;
  • має низьку самооцінку;
  • у дитини з’являються зіпсовані речі;
  • сумна після спілкування у соціальних мережах або після повернення додому із навчального закладу.

Поради від психолога

“Що стосується шкільного колективу, то це бесіда або ж такі тренінги, аби об’єднати дітей в класі. Наприклад, вранці, перед уроками, створити куточок розповідей, де діти зможуть ділитися враженнями та своїми настроями”, — додає психологиня.

Крім цього, Анна Бартиш радить:

  • обговорювати проблеми в колективі;
  • через ігри налагоджувати спілкування (для дітей молодших класів):
  • батькам — долучатися до організації дозвілля з дітьми, більше спілкуватися;
  • організовувати спільні поїздки (з класом чи родиною);
  • займатися благодійністю;
  • завести хатню тваринку.

Закон про булінг

Нещодавно в Україні з’явився закон, який визнає термін “булінг”, як моральне або фізичне насильство іншої людини. З цим законом з’явилась і нова стаття в Адміністративному кодексі України, згідно з якою за булінг карають. З початку в поліції навіть не знали як буде проходити процедура складання протоколу, та як будуть доводити це порушення.

Однак Вільному радіо в поліції Слов’янська на прикладі розповіли, що в таких випадках необхідно обов’язково звертатися до правоохоронців та написати заяву. При цьому, не важливо де саме саме знущаються над дитиною: у школі або в інших навчальних закладах.

Поліцейські ювенальної юстиції відкривають адміністративне провадження та починають розслідування.

“Поліцейські опитали батьків підлітка, встановили свідків поведінки булера, опитали самого булера та склали адміністративну справу”, — розповіла Вільному радіо про дії поліцейських в одній із справ за фактом булінгу  речниця Слов’янської поліції Марія Тюріна.

Після всіх слідчих дій, матеріали відправляють до суду, де суддя вирішує, яке покарання очікує порушника.

“Склали адміністративний протокол та відправили всі матеріали до суду. Тобто покарання, яке понесе булер, визначить суд”, — додала Тюріна.

Відповідно до нової статті, за цькування каратимуть штрафом у розмірі від 850 до 1700 гривень.

5 мультфільмів, які допоможуть дитині навчитися цінувати людські взаємини

Освітній портал “На урок” створив підбірку мультфільмів для малечі про події з життя тих, хто відрізняється від більшості у спільноті, їхній емоційний стан та способи вирішення конфліктних ситуацій.

Мультфільм «Жив собі чорний кіт»

Мультфільм про те, як живеться чорному коту. Через людські забобони з ним ніхто не спілкується, тому він опинився у повній ізоляції. Всьому причина – чорний колір його шерсті. Однак варто котові забруднитися у білу фарбу – ставлення до нього вмить змінюється.

https://youtu.be/vAHPXB0o4I8

Мультфільм «Про пташок»

Історія про зграю горобчиків, які спілкуються між собою, сидячи на дротах. До них прилетіла доброзичлива чуднувата пташка, зовсім не схожа на них, тому горобці не прийняли її в компанію, хоча вона цього хотіла.

Щоб позбутися настирної гості, спільнота горобців спочатку її ігнорує. Потім закльовує, намагаючися зігнати зі спільного дроту, не розуміючи, які саме наслідки це може мати для них самих.

https://youtu.be/T63MCogI4sM

Мультфільм «Вірте у любов, вірте у Різдво»

Це історія про їжачка на ім’я Генріх, який уперше прийшов до нового класу. Він би з радістю подружився з однолітками, однак спілкуватися і гратися йому заважають колючки, через які він і сам страждає.

Минає час, і напередодні Різдва Генріх помічає, що однолітки шепочуться і сміються за його спиною. Коли засмучений їжачок виходить на шкільне подвір’я, його чекає несподіванка – подарунок від однокласників, завдяки якому вони зможуть дружити і гратися!

Мультфільм «Курка, яка несла всяку всячину»

Це історія про курку, яка мріяла про діточок, і одного разу вона знесла 7 яєць, з яких вилупилося 6 курчаток і один… маленький екскаватор!

На відміну від чорного кота, не зважаючи на те, що екскаваторчик був не такий, як курчата, батьки його любили і ставились до нього, як і до інших.

Мультфільм-казка «Гидке каченя»

«Гидке каченя» – всесвітньо відома казка данського письменника Ганса Крістіана Андерсена. Історія про маленьке лебеденя, яке з незрозумілих причин потрапило до родини качок. Тільки-но вилупившись із яйця, воно отримало прізвисько Гидке каченя за свою непоказну зовнішність, відмінну від «родичів».

https://youtu.be/I_A1VhWLKpI

Читайте також:


Завантажити ще...