Підтримати
Як мажоритарники Бахмут “засівали”. Як в місті агітують перед парламентськими виборами
Фото: Вільне радіо

Підготовка до парламентських виборів у Бахмуті помітніша, ніж була до президентських — агітаційні намети, листівки, газети, зустрічі та навіть концерти. Як агітують кандидати в народні депутати читайте далі у матеріалі.

 

Тож спочатку наведемо перелік мажоритарників від 46-го округу (Бахмутський та Лиманський райони)

Бугайов Сергій Вікторович — директор, регіональна філія “Донецька залізниця” ПАТ “Українська залізниця”, самовисуванець.

Вощанов Родіон Ігорович – комерційний директор, ТОВ “Комекс Груп”, суб’єкт висування – ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ “СЛУГА НАРОДУ”.

Матейченко Костянтин Володимирович – народний депутат України, самовисуванець.

Рева Дмитро Олексійович — безробітній, суб’єкт висування – Політична партія “ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК”.

Христенко Федір Володимирович — підприємець, суб’єкт висування – Політична партія “ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ”.

Шинкаренко Олександр Григорович — пенсіонер, самовисуванець.

Зазначимо, що згідно із законодавством України, передвиборна агітація здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, які  виділяють на забезпечення ведення передвиборної агітації, коштів виборчих фондів партій, кандидатів у депутати в одномандатних округах. Кандидати у депутати, зареєстровані у загальнодержавному окрузі, можуть здійснювати передвиборну агітацію за кошти виборчого фонду партії. Використання власних коштів партій, кандидатів у депутати чи коштів з інших джерел для проведення передвиборної агітації, у тому числі з ініціативи виборців, забороняється.

Друкована агітація

Найбільш масштабна у цьому розділі кампанія у кандидата від “ОПОЗИЦІЙНОЇ ПЛАТФОРМИ — ЗА ЖИТТЯ” Федора Христенка. На замовлення кандидата надрукували 22 сітілайти, які розташували, в основному, у центрі міста.

[Modula id=”94″]

До того ж, у своїх поштових скриньках бахмутяни часто знаходять листівки та газети з політичною агітацією від цього кандидата.

А на стовпах, машинах та будинках висять плакати, на яких немає вихідних даних.

Як мажоритарники Бахмут “засівали”. Як в місті агітують перед парламентськими виборами

“Це порушення правил ведення агітації. В Законі є чіткий перелік, що має бути на друкованих агітаційних матеріалах: замовник, тираж і хто відповідальний за цей наклад”, — зазначає Прокопенко.

Про такого кандидата як Родіон Вощанов бахмутяни знають з банерів, які висять на будинках, найчастіше на балконах. Трапляються і агітаційні газети. Тираж у них чималий — 150 тисяч примірників. Найчастіше плакати з обличчям Вощанова можна побачити на стовпах.

[Modula id=”99″]

Дмитро Рева, кандидат від “Опозиційного блоку”, розмістив білборди по всьому місту загальним тиражем 14 штук. Плакати з Ревою можна побачити і на фасадах будинків, і на машинах однієї зі служб таксі.

[Modula id=”95″]

Костянтин Матейченко — чинний народний депутат України. На вулицях Бахмута можна побачити намети з його агітаційними матеріалами: листівки, брошури та газети. 

[Modula id=”97″]

Олександр Шинкаренко вирішив агітувати за себе листівками з фото скандального Клюєва. На листівці з однієї сторони зображена фотографія Шинкаренка разом з екс-головою АП при Януковичі Андрієм Клюєвим. Нижче зображене недійсне посвідчення кандидата у народні депутати України Андрія Клюєва. Фотографію і посвідчення розділяє напис російською “Вместе к победе!”.

Кандидат у народні депутати з Донеччини агітує за себе листівками з фото скандального Клюєва

Листівки з його фото тиражовані у кількості 1000 штук. Шинкаренко пояснив, що не знає скільки людей розносять листівки, але це роблять їхні волонтери на безкоштовній основі.

До того ж, на вулицях міста стоять стенди з таким же, як і на листівках, спільним фото Шинкаренка та Клюєва.

[Modula id=”96″]

Біля агітаційних наметів Шинкаренка та на вулицях Бахмута стоять банери, загальний тираж яких 55 штук. На них Шинкаренко зображений разом з Клюєвим як і на листівках.

Друкованої рекламної продукції Сергія Бугайова нам знайти не вдалося, окрім тієї, що роздають в агітаційних наметах. Ні сітілайтів, ні білбордів цього кандидата у Бахмуті немає.

[Modula id=”98″]

Крім мажоритарників, на площі Бахмута стоять і намети загальнонаціональних політичних партій.  “Голос”, “Європейська солідарність”, “Радикальна партія Ляшка” та “Батьківщина”. В агітаційних наметах роздають стандартну продукцію: газети, листівки та брошури.

[Modula id=”100″]

Патронують та ініціюють

“Засівати” виборців продуктовими наборами, як в деяких округах України, в Бахмуті не стали. Однак організовувати концерти, футбольні турніри, дитячі свята на думку кандидатів в народні депутати дієво та ефективно.

Федір Христенко і в цьому блоці на першому місці. За його підтримки відбулися безкоштовні концерти у Лимані та Бахмуті. В рекламі фігурували Дядя Жора, Наталя Могилевська та Тіна Кароль. Останню у список включили без її згоди. Вона співає за іншу партію.  У Лимані до цієї компанії додалися “НеАнгели”. На бахмутському концерті місцевих розважали заявлені Дядя Жора, Наталя Могилевська і Тамерлан і Альона Омаргалієва та Сєрьога, яких у анонсі концерту не було.

Одного концерту кандидату здалося замало, тож повторити вирішили у середу, 17 липня. В 5 річницю збиття МН17 на Донбасі. 

“Якщо власне кажемо про такі концерти, чи якісь публічні заходи, які носять на меті популяризацію того чи іншого суб’єкта виборчого процесу, то тут можна казати, що такі дії можуть носити ознаки непрямого підкупу виборців”,— розповіла Вільному радіо координаторка спостереження громадянської мережі опора Анастасія Прокопенко.

Однак представниця Христенка Олена Плахова вважає інакше:

“Якщо вважати хороші емоції, радість, гарний настрій, щасливі обличчя людей підкупом, то мабуть так і можна трактували. Напевне з таким успіхом можна трактувати, що сонце світить і підкупає людей. Він там не буде агітувати за себе, не буде ніяких призивів”.

А з 5 липня у дітей Лимана, Соледара та Бахмута з’явилася можливість “весело проводити три вечора на тиждень”. Цікаво, що поки Христенко не був кандидатом по 46 округу, у дітей такої можливості не було. Три веселих вечора дітям подарував Христенко під назвою “Яскраве літо”. 

Згідно з частиною 14 статті 74 Закону України «Про вибори народних депутатів» забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора партії, за умови, що вартість таких товарів не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати), послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей. Така передвиборна агітація є непрямим підкупом виборців.

Костянтин Матейченко організував футбольний турнір в Соледарі з призовим фондом 10 тисяч гривень. На турнірі був “професійний ведучий, який розважав та веселив вболівальників”. 

Випускників аграрного ліцея Бахмута Матейченко просто привітав, а от самому навчальному закладу подарував силовий спортивний набір.  

Дмитро Рева — “такий як є”, тому в цьому році традиційно роздавав випускникам золоті кулони від благодійного фонду “ДАР”, засновником якого він є. Але робив це з приставкою “від кандидата в народні депутати”, що є порушенням правил агітації.

“Засівання” від Шинкаренка, Вощанова та Бугайова журналісти Вільного радіо не зафіксували. 

Політична реклама у ЗМІ

Федір Христенко рекламується на телеканалах “112 Україна”, “NewsOne” та на місцевих ТРК “Бахмут” та ТРК “Заказ”. Також його політична реклама є на сайтах онлайн-видань “Бахмут.in.ua”, “Лиманская сторона”, “Вечірній Бахмут” та в друкованих виданнях Бахмута “Вперед” і “События”.

Костянтин Матейченко свою рекламу розмістив на місцевому телебаченні та радіо. “Публіцист” — газета, яку можна знайти ледь не в кожній поштовій скриньці міста. Її створили ще у 2016 році. Редактор — Віктор Буслов, помічник нардепа та кандидата Матейченка. Тираж — 80 тисяч примірників. Майже кожна стаття у цій газеті про Матейченка. Там, де не про нього, – про інших кандидатів. Так би мовити, коротка характеристика. Але примітки “політична реклама” в газеті ніде немає. Публікації про кандидата з’являлися і в місцевих газетах “Вперед” та “События”. Його реклама є і на сайті онлайн-видання “Бахмут.in.ua”.

Родіона Вощанова також рекламували в місцевих газетах “Вперед” і “Cобытия”.

Дмитро Рева обрав для реклами місцеві телеканали “ТРК Бахмут” та “ТРК Заказ”. А місцева газета “Вперед” підготувала цілий спецвипуск, присвячений цьому кандидату. В стандартних випусках місцевих газет неодноразово з’являлися статті про Реву з приміткою “політична реклама”.

Олександр Шинкаренко рекламується на сайті онлайн-видання “Вечірній Бахмут”.

Самореклама

Зустрічі з виборцями проводили майже всі кандидати, крім Сергія Бугайова. Федір Христенко до виборців з’являвся з Юрієм Бойко. Родіон Вощанов зустрічався з виборцями і навіть самостійно роздавав листівки зі своєю агітацією. За словами кандидата Дмитра Реви, він провів більше 100 зустрічей з виборцями. Олександр Шинкаренко з бахмутянами спілкувався як мінімум  на одному з мікрорайонів.

В своїй короткій агітаційній рекламі всі шестеро кандидатів від 46 округу чітких обіцянок не дають. Хіба що Христенко всюди з традиційним для його партії лозунгом “Повернемо мир”. Але поки що не пояснює, як це зробить.

Кошти, витрачені на агітацію, кандидатам-мажоритарникам не повернуть. “Їм нічого не повертають. Це їхній виборчий фонд, їхні кошти, які вони зазначили, коли формували виборчий фонд”, — розповідає Анастасія Прокопенко.

Зазначимо, що жоден кандидат по 46 округу не подав фінансовий звіт, у якому мають бути розписані надходження та використання коштів виборчого фонду.

 


Завантажити ще...