Допомога при народженні дитини гарантована державою. При народженні дитини її батьки або опікуни можуть розраховувати на грошову підтримку. Інструкцію з оформлення допомоги при народженні дитини читайте у матеріалі.
У 2019 році допомога при народженні дитини становить 41 280 грн. Це єдиний розмір на першу, другу і наступну дитину. З цієї суми 10 320 грн виплачують одноразово, а решта суми виплачується по 860 грн на місяць протягом наступних 3 років.
Однак вже в наступному році виплати при народженні дитини планують збільшити. Так, на першу дитину даватимуть 100 тис грн, на другу – 200 тис грн, а на третю і кожну наступну дитину з держбюджету виділятимуть 400 тис грн.
25% від цієї суми одноразово даватимуть при народженні, і ще протягом 3 років щомісяця виплачуватимуть залишок рівними частинами.
Тобто, батьки першої дитини отримають одразу 25 тис грн, а згодом щомісяця їм буде надходити по 2083 грн, другої дитини – 50 тис грн одразу і по 4167 грн ще 3 роки, а кожної наступної дитини – 100 тис грн і по 8333 грн впродовж 3 років.
На грошову підтримку від держави може розраховувати один з батьків або опікун, який постійно проживає з дитиною.
Щоб отримати допомогу, треба звернутися до відділу соціального захисту населення за місцем проживання одного з батьків або за місцем народження дитини. При цьому, якщо на момент звернення дитині вже виповнився 1 рік, допомогу отримати не вдасться.
Людина, яка оформлює допомогу, має підготувати певний пакунок документів.
“Ви подаєте оригінали паспорту мами (або батька, – ред.), ідентифікаційний код, свідоцтво про народження дитини і рахунок з банку”, – розповідають в Управлінні праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради.
Якщо заявником є опікун, він (вона) має надати також копію рішення про усиновлення.
Документи на оформлення допомоги краще подавати тій людині, яка планує брати відпустку по догляду за дитиною до 3 років. Це важливий момент, бо допомога при народженні виконує роль доходів, які дають змогу зарахувати до страхового стажу період відпустки по догляду за дитиною. Аби цей стаж зарахували, в органи соцзахисту необхідно подати копію наказу про надання відпустки по догляду за дитиною або копію відповідних сторінок трудової книжки.
Якщо людина, яка оформлювала допомогу при народженні дитини, померла, то інший з батьків або опікун може звернутися за грошима не пізніше, ніж через рік після смерті одержувача.
Після подачі документів у відділі соціального захисту населення заявнику мають дати зразок заповнення заяви. В ній треба вказати дані для реєстрації місця проживання дитини.
Документи для отримання грошей від держави можна також подати онлайн. У 2017 році міністерство соціальної політики запровадило електронну послугу, завдяки якій є можливість не виходячи з дому оформити допомогу при народженні дитини.
Для цього треба авторизуватися на порталі мінсоцполітики. Це можна зробити у два способи: через електронну пошту або за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП).
Після авторизації потрібно заповнити електронну форму заяви. У ній слід зазначити відомості про дитину, її батьків та місце реєстрації. Якщо фактичне місце проживання відрізняється від місця реєстрації, треба вказати і його. Крім того, необхідно обрати найбільш зручний спосіб отримання виплат: банківський рахунок або відділення Укрпошти.
Після заповнення електронної форми система сама підкаже відділення соціального захисту населення, в якому розглянуть заяву.
Через виплатну систему мінсоцполітики запит автоматично потрапляє до кабінету працівника органу соцзахисту за місцем прописки заявника. Після перевірки документів працівник соцзахисту має призначити допомогу, яку заявник буде отримувати у зручний для себе спосіб.
Зазначимо, при оформленні документів в електронному вигляді не треба надавати копію свідоцтва про народження дитини. Працівники органів соцзахисту самостійно перевіряють наявність свідоцтва онлайн.
Розглядають документи протягом 10 днів. Рішення про призначення допомоги від держави заявник може отримати на електронну пошту або забрати особисто у відділі соціального захисту населення впродовж 5 днів після прийняття рішення про призначення допомоги.
Нагадаємо, у листопаді в міністерстві соціальної політики опублікували для громадського обговорення законопроект, згідно з яким не всі родини зможуть отримати грошову допомогу при народженні дитини. Розглядали варіант, щоб претендувати на виплати могли лише сім’ї, чий дохід не перевищує певний рівень. Однак після хвилі обговорень теми, новину оновили й заявили, що змінювати порядок не будуть.
Читайте також: