Як перетворити хобі на бізнес

Історія педагога з Бахмута, який відкрив студію мультиплікації


Ми побували на занятті у Андрія Кузнецова – підприємця, який вже півроку керує першою в Бахмуті студією мультиплікації. Як педагог-організатор пішов у бізнес, як йому допоміг попередній досвід роботи та як анімація допомагає формувати особистість дитини – читайте у матеріалі.
Анімація була просто хобі
Андрій Кузнецов, засновник студії
Анімація захоплювала Андрія Кузнецова вже давно. Працюючи шкільним педагогом-організатором, він створив гурток, де виготовляв з учнями мультфільми у техніці stop motion.

Stop motion – це один з видів анімації. Щоб зняти мультфільм у такій техніці, потрібно зробити від пари десятків до кількох тисяч фотографій, а потім об'єднати їх в одне відео. Аби предмети в кадрі рухались, треба поступово змінювати їхнє положення перед кожною фотографією. Ось кілька прикладів роликів, знятих у цій техніці.
Основи анімації чоловік опановував сам: дещо знаходив в інтернеті, про інше запитував у більш досвідчених майстрів.

Охочих займатися мультиплікацією було вдосталь. До незвичного гуртка приходили учні, і Андрій радо ділився з ними своїми знаннями. У 2010 році один з мультфільмів, який створили гуртківці, високо оцінило міжнародне журі.

"Ми з дітьми зняли мультфільм для міжнародного конкурсу "Жили-були". Цей конкурс був для любителів. Це була історія про Бахмут, вона посіла перше місце, це було приємно", – згадує чоловік.
Мультфільми теж можуть боротись в інформаційній війні
Коли на Донбасі почались бойові дії, Андрій усвідомив: перемогти у війні можуть не лише ті, в кого потужніша зброя, а й ті, хто має досконаліші інформаційні технології.
"На жаль, ми й досі програємо інформаційну війну з Росією. Дитячого контенту – казок, розповідей, історій – досі більше з того боку. Тому хотілося створювати невеликі історії, де буде звучати українська мова, українські пісні, можливо, якісь українські сюжети", – пояснює Андрій.

У 2017 році спільно з волонтерами юні аніматори зробили мультфільм на підтримку воїнів ЗСУ.
Деякі вихованці Андрія продовжили розвивати творчі здібності навіть після закінчення школи.

"Мені дуже приємно, що велика кількість серед дітей займається створенням відеороликів, працює у рекламних агентствах, стали кінооператорами, комп'ютерщиками. Тобто, це був може й не головний, але один з поштовхів, після якого вони обрали професію і досить добре себе почувають як у плані творчості, так і фінансово", – розповідає керівник гуртка анімації.
Як почати свій бізнес на гроші від центру зайнятості
Здавалося б, справи пішли вгору, однак через два роки чоловік втратив роботу. Чому так сталося, він не розповів, але зазначив: "Людина на шостому десятку років не йде зі школи просто так".

Перед Андрієм постало питання: куди йти далі. Він встав на облік у центрі зайнятості, де йому запропонували відкрити власну справу.

Тоді чоловік вирішив, що може почати заробляти на своєму захопленні. По-перше, йому б не довелось опановувати професію з нуля, адже за плечима вже був шкільний досвід. По-друге, виходячи на ринок, підприємець має запропонувати щось цікаве та унікальне, а студії мультиплікації в Бахмуті не було. Тому чоловік погодився на пропозицію центру зайнятості.
Щоб стати бізнесменом, він закінчив курси з підприємницької діяльності та склав бізнес-план. Після його захисту Андрій отримав одноразову виплату. Її розраховують для кожної людини окремо за простою формулою: рахують зарплату з вашого останнього місця роботи за 9 місяців та виплачують 70% від цієї суми.

Тобто, якщо ви офіційно заробляли 4 тисячі гривень на місяць, то отримаєте трохи більше 25 тисяч гривень допомоги.

На свою виплату Андрій придбав необхідне обладнання та матеріали.
Настав час шукати приміщення. Найбільше підійшла кімната в центрі "Smartum", адже там займаються розвитком дитячих здібностей.

Андрій домовився, щоб рекламу його студії розмістили у флаєрах центру. Коли їх надрукували, чоловік сам роздавав їх у школах міста.

Так з червня у Бахмуті почала працювати студія анімації "Гоголь-Моголь".

За кілька місяців її існування Андрій та його вихованці створили вже не один десяток мультфільмів. Один з них здобув перше місце на українському конкурсі "З любов'ю до рідного краю".

Щоб продовжувати діяльність, щомісяця підприємець сплачує за оренду приміщення та комунальні послуги. На це йдуть майже всі гроші, які він заробляє у студії анімації. Дохід залежить від кількості учнів, а поки що на заняття до Андрія ходить не так багато дітей. В цифрах підприємець уточнити відмовився.
Мультфільми мають бути добрими
За словами керівника студії, увагу сучасної дитини важко втримати на одній справі. Це іноді стає на заваді, адже на деякі проєкт йде чимало часу. Проте, каже: від роботи з дітьми отримує радість.

"Це добре, від цього, звичайно, отримуєш задоволення, коли діти щось схоплюють, розуміють або самі починають знімати мультфільми", – зізнається Андрій.

Мультиплікатор запевняє: у своїй студії він не тільки робить мультфільми, а й виховує в дітях самостійність, тренує концентрацію уваги, розвиває моторику рук.

"Сучасні діти відвикають працювати руками, а тут вони щось роблять руками: вирізають, клеять, фарбують. І це добре", – зазначає Андрій Кузнецов.
За освітою Андрій – психолог, тож знає, як знайти підхід до кожної дитини. Важливим аспектом своєї роботи Андрій бачить підтримку: якщо дитині не казати добрих слів, вона швидко втратить ентузіазм.

Чоловік каже: намагається, щоб діти були повністю залучені до створення мультфільмів – від задуму до втілення. Однак, коли бачить, що дитина без його допомоги не впорається, дає поради як зробити краще.

Андрій упевнений, що кожен ролик, створений його вихованцями, повинен викликати позитивні емоції.

"Мультфільми мають бути добрими. У світі й так багато зла, тому має бути якийсь посил – хороший, веселий, позитивний", – каже чоловік.
Наразі у студії може одночасно займатися не більше восьми учнів. Підприємця це влаштовує – так він може приділяти кожній дитині достатньо уваги. Заняття він проводить двічі на тиждень. Учні платять по 500 гривень на місяць. Якщо на уроці щось не встигли, Андрій задає невелике домашнє завдання. Чоловік створив чат у Viber, де кожен учень може поділитися ідеями, запитати поради або обговорити робочі моменти.

Працюючи на себе вже півроку, Андрій Кузнецов каже: бізнес дає багато можливостей, однак і ризиків приносить не менше. Та попри все він продовжує розвивати свою справу і отримувати від неї задоволення.
1063
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо
Більше

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор