“Все починалося з групи однодумців. У всіх була одна спільна ідея — допомога безпритульним тваринам, створення притулку”, — так описує мету створення Товариства захисту тварин “ЛАДА” одна з співзасновниць. У них бракує місця, робітників, грошей на утримання і лікування, однак це не заважає їм вже 7-й рік рятувати життя чотирилапим.
Громадську організацію “Артемівське товариство захисту тварин “ЛАДА” зареєстрували в 2012 році. Як розповідає співзасновниця Ольга Літовченко — проблема на той момент була нагальна, тому діяти вирішили одразу.
“Все почалося з відстрілу собак в місті”.
Спочатку активісти зібрали круглий стіл, а за його підсумками зареєстрували організацію офіційно. Кажуть — відповідальності не боялися, але проблем було в рази більше, ніж очікувалося.
“Ми не боялися відповідальності, але не тому що ми такі хоробрі, а тому що ми тоді були ще наївні, і не розуміли всіх масштабів катастрофи. Тобто всієї проблеми, яка з’являлася поступово, можливо за пів року. Тоді ми зрозуміли, що проблема більша, ніж просто стерилізаційний майданчик.
Проблема глибше, і тварини потребують постійного захисту, а не тільки моментальної стерилізації, — додає активістка.
Багато хто з активістів таких проблем не витримав. Якщо на початку діяльності товариства охочих допомогти тваринам було (кілька десятків), то зараз на постійній основі залишилися троє людей.
Вони опікуються одразу більш ніж 120 собаками. На їхніх же плечах також коти, яким знайшли тимчасовий прихисток і відправили на перетримку. Безпосередньо на майданчику умов для утримання цих хвостатих немає. Активісти також шукають волонтерів, які хоча б на певний час можуть забрати тваринку до себе додому. Особливо таких умов потребують безпритульні чотирилапі з хворобами.
“Більше половини тварин потрапили до нас хворими. У нас дуже багато тварин, які потрапили в капкан і втратили лапу. Є і після ДТП собаки, вони дуже важко відновлюють здоров’я, а після одужання вже немає можливості жити на вулиці як і раніше. Є і з черепно-мозковими травмами. Є тварини-інваліди, вони зовсім не можуть жити на вулиці. Зараз їх двоє”, — розповідає співзасновниця Товариства Ольга Літовченко.
“На жаль, у нас в суспільстві поки немає розуміння що таке волонтерство. У нас чомусь є таке сприйняття, що якщо ви громадська організація, то ви зобов’язані, ви служба.
Нам можуть зателефонувати у будь-який час і вдень, і вночі, вимагати приїхати дістати десь собаку, або когось збила машина. Вночі, або рано вранці”, — говорить Катерина Арісой.
Як розповідають співзасновники товариства, у кожного з вихованців, які потрапили до “Лади” своя особлива історія.
“Півтора роки тому ми витягували собаку з колодязя. Це сталося пізно ввечері, нам зателефонували, в селі поблизу люди знайшли в покинутому колодязі собаку. Залізти туди у них не вийшло, глибина там близько 15 м. І вони попросили допомоги у нас. У нас не було навіть обладнання, але кинули клич по знайомих, і нам дали трос”, — каже Ольга Літовченко. Собаку витягли вже за кілька годин, і вона залишилась на реабілітацію на майданчику. Назвали її Геля.
Як наголошує Катерина Арісой, багато тварин тут ті, хто постраждали від людей, зокрема і від війни.
“Руся — це собака, яка постраждала від війни, її знайшли на трасі, вона сама вийшла до людей, і це був якраз той район, який тоді найбільше обстрілювали. У неї не було лапки, ми підозрюємо, що це міг бути якийсь снаряд. Вона така мужня собака, все терпіла, хоча рана була досить страшна. Не встигли вилікувати лапу, виявилось що у неї онкологія. Вона все терпіла, тому що усвідомлювала, що їй хочуть допомогти”, — говорить активістка.
Та допомогти всім не вдається. І через це волонтери отримують на свою адресу і чимало критики.
“Ставлення таке, що ми зобов’язані. І коли починаємо пояснювати, що це не наша робота, немає транспорту, чи я зараз зайнята на майданчику з іншими тваринами, то ставлення різко негативне. Тобто одразу якісь претензії, питання “навіщо ви тоді потрібні?”. Тобто немає сприйняття у людей. Нам кажуть “вы же общество (Общество защиты животных, – ред)!”, на що я завжди відповідаю “вы тоже общество”, — додає співзасновниця Товариства.
Одна з ключових проблем — нестача коштів для повноцінного утримання такої кількості собак і котів. Сталої цифри витрат немає та в середньому на тиждень потрібно до чотирьох тисяч гривень на харчування і ліки для чотирилапих. Хворих тварин лікують в Краматорську, тому що в місцевих ветеринарних клініках, за словами зоозахисників, немає відповідних умов.
“Ми утримуємося лише на пожертви небайдужих. Фінансування або якогось спонсора у нас немає. Особистих коштів, звісно, не вистачає на весь об’єм труднощів, які ми маємо. Тому ми вимушені тільки робити дописи в соцмережах. Люди нас вже знають, нам довіряють. Ми щотижнево публікуємо звіти, і не тільки чеки, а і фото того, що придбали”, — говорить співзасновниця Катерина Арісой.
Ольга Літовченко зазначає — проблема також в тому, що законодавча база, яка регулює питання захисту тварин, недосконала. І громадська організація самотужки не може впливати на ситуацію. Але намагається, принаймні на місцевому рівні.
***
Всі небайдужі можуть перерахувати допомогу на карту співзасновниці Товариства захисту тварин “ЛАДА” Марини Шажко — 4149 4978 5300 7328 (ПриватБанк).
Якщо ви хочете забрати собі улюбленця додому, потрібно звернутися за тел: 095 891 62 19 (Катерина)
Читайте також: