Переселенці на час карантину залишаться з пенсіями та соціальними виплатами. А тим, хто не встиг переоформити документи, гроші компенсують вже після спаду коронавірусу. Відповідний закон набрав чинності 2 квітня.
Закон №540-ІХ, який підтримала Верховна Рада України продовжує на час карантину виплати всім переселенцям, а тим, хто не встиг — дає відстрочку. Аналіз закону зробила громадська організація “Донбас SOS”.
Тож, якщо людина оформлювала допомогу для малозабезпечених, пенсію по інвалідності, соц. допомоги тощо, але строк допомоги стікає в карантин, то виплати на час карантину продовжать автоматично. Однак, після його закінчення, людина має звернутись до управління праці та соціального захисту населення або до пенсійного фонду з необхідними для продовження виплат документами.
Для переселенців, які мають інвалідність і не встигли подати всі необхідні документи протягом 3 місяців з моменту проходження комісії, всі виплати зроблять вже після карантину. Однак, якщо на МСЕК (медико-соціальна експертиза) людині вже встановили інвалідність, то після карантину їй компенсують гроші за весь час.
Згідно з новим законом, працівникам УПЗСН на період карантину та ще 30 днів після нього заборонили ходити за місцем прописки переселенців, перевіряти їх та робити акти. Однак чи будуть продовжувати адресну допомогу автоматично — невідомо.
“Адресна допомога ж має продовжуватись. Тобто людина має з’явитись в УПЗСН і написати заяву про продовження і тоді вона продовжується. А в законах, які приймалися і постанові Кабміну є багато пунктів, які скасовували особисту присутність, наприклад при верифікації пенсії, про оформлення інвалідності, а про адресну допомогу випало. Тому як і раніше людина має звернутись в УПЗСН. Конкретного алгоритму, як це робити немає”, — розповідає в коментарі Вільному радіо координаторка гарячої лінії Донбас SOS Віолета Артемчук.
Віолета Артемчук зазначила, що деякі управління праці та соцзахисту населення кажуть, що до них можна подати заяву дистанційно, відправивши документи на електронну пошту. Деякі приймають через “Укрпошту”, а хтось комунікує за телефоном.
Тому юристи Донбас SOS рекомендують уточнювати цю інформацію в УПЗСН за місцем проживання. В разі, якщо УПЗСН відмовляється продовжувати адресну допомогу, необхідно звертатись на урядову гарячу лінію за номером 1545, написати звернення через сайт Кабміну або в Telegram.
Зазначимо, за даними дослідження моніторингів Агентства ООН, понад 45% перетинаючих КПВВ — це пенсіонери, які їдуть на підконтрольну територію, щоб отримати підтвердження, яке необхідне для нарахування пенсій та соціальних виплат. Однак, на час карантину вони не можуть тепер приїхати. У зв’язку з поширенням коронавірусу, бойовики т.з. “ДНР” закрили свої КПВВ. Працює лише єдиний на Луганщині пункт пропуску “Станиця Луганська”. Українські прикордонники пропускають людей лише з поважних причин.
Нагадаємо, через поширення коронавірусу Кабінет міністрів України впровадив карантин. Спочатку постановили закрити заклади освіти, скасувати масові заходи, де беруть участь понад 10 людей, а роботодавцям рекомендували перевести своїх співробітників працювати дистанційно. Заборонили також відвідування хворих в лікарнях.
Кордони країни закрили на в’їзд та виїзд, а Донеччину та Луганщину ізолювали від інших областей. Проїхати в інші області або потрапити на Донбас можна лише з поважних причин.
2 квітня Кабмін ухвалив рішення посилити обмеження на час карантину і впровадив обов’язковий масковий режим в громадських місцях, заборонив ходити в компанії понад 2 людей тощо.
Верховна Рада України впровадила адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення карантину, тож порушникам тепер загрожує штраф від 17 тисяч гривень, або й позбавлення волі до 8 років.
Через те, що карантин випав на навчальний період, Міністерство освіти анонсували, що діти вчитимуться щонайменше до липня, випускники 4 та 9 класу не будуть складати ДПА, а пробне та основне ЗНО перенесли на невизначений термін.
Станом на ранок 7 квітня, в України захворіли на коронавірус вже 1462 людей. З них 45 померли та 28 вилікувались. Із загальної кількості в Донецькій області зафіксували 9 хворих. Один з пацієнтів з COVID-19 помер.
Він передається повітряно-крапельним шляхом від людини до людини та може викликати тяжку форму пневмонії. Перебіг захворювання залежить від імунітету людини: у деяких людей легкі симптоми, інші ж тяжко хворіють. У більшості людей, які померли через вірус, були проблеми зі здоров’ям. Серед померлих — багато людей літнього віку з хронічними захворюваннями. Найпоширеніші симптоми коронавірусної інфекції — головний біль, кашель, лихоманка та утруднення дихання, а в деяких випадках — діарея або кон’юнктивіт. Інкубаційний (тобто безсимптомний) період триває від 2 днів до 2 тижнів. Поки що специфічного лікування та вакцини від уханського коронавірусу не існує.
Читайте також: