image

Кар’єр, земля, “Росія”. З чого буде жити Хлібодарівська ОТГ після виборів (репортаж)


Кар'єр, земля, "Росія"

З чого буде жити Хлібодарівська ОТГ після виборів

РЕПОРТАЖ
В майбутню Хлібодарівську ОТГ готові об'єднатися 11 сільських рад. Серед сіл є забезпечені та ті, що вимирають. Є село з гарним бюджетом, яке годує "Росія", а є села без централізованого водопостачання і з одним магазином.

Журналісти Вільного радіо побували в кількох ключових населених пунктах громади і розпитали, чого люди чекають від створення громади. Детальніше — в нашому репортажі.
Центр майбутньої громади — Хлібодарівка — знаходиться неподалік Волновахи. Прямий маршрут навігатор прокладає одразу, і пише, що дорога займе буквально 30 хвилин. Ми їдемо після заметілі, тож дорога нелегка. І виявляється, що за таких погодніх умов легковим авто тут не проїхати.
Застрягти серед полів взимку — не дуже гарна перспектива, тож розвертаємось і шукаємо іншу дорогу.
Перше, що бачимо на в'їзді в Хлібодарівку — ворота підприємства "Укрзалізниці". Тут розташований Хлібодарівський кар'єр. Він має стати одним із головних підприємств майбутньої громади. Видобувають в Хлібодарівці щебінь. На підприємстві працюють близько 100 місцевих мешканців.
Вже трохи далі в селі знаходиться залізнична станція, а за нею починаються житлові будинки. Вказівників тут немає, але доїхати до сільської ради вдається швидко.
У двоповерховій будівлі радянського типу прохолодно. Сільська голова Хлібодарівки Олена Рула пропонує не знімати куртку. Сама вона вдягнена у светр та кофту. В кабінеті, де ми сидимо — пластикові вікна, але в багатьох приміщеннях все ще стоять дерев'яні. Після виборів ця будівля має стати основною для керівництва громади та соціальних служб.
В Хлібодарівці не печуть хліб та не роблять горілку. Власний бюджет тут складає 1,5 млн гривень та субвенція для навчально-виховного комплексу. Після об'єднання бюджетів усіх сіл ситуація має покращитись, але зараз про доходи села Олена розповідає так:
Це оренда землі, хоча у нас недовиконання в цьому році, надра (але з надр нам йде тільки 5%) — ДП "Хлібодарівський кар'єр" видобуває щебінь, камінь.

ПДФО до нас не йде. От коли буде громада — ці податки будуть йти у громаду. У нас, саме Хлібодарівської сільської ради, своїх земель немає. Тобто основні надходження будуть з земель, які є в інших сільських рад
— розповідає Олена Рула.
Голова Хлібодарівської сільської ради Олена Рула. Фото: Вільне радіо
Усі села, які мають стати громадою, підпорядковуються району. І зі своєї інфраструктури у них — лише базова.
В кожній сільській раді є школи. От у нас 10 загальнонавчальних закладів І-ІІІ ступенів, 1 — І-ІІ ступеню, 8 дошкільних навчальних закладів, 11 будинків культури, 3 амбулаторії, 11 ФАПів і є станція швидкої допомоги в Златоустівській сільській раді
— каже голова Хлібодарівської сільської ради.
Хлібодарівський НВК знаходиться неподалік від сільської ради. Це охайна, утеплена будівля. Тут є сучасні меблі, оснащений спортзал. В цій же будівлі окремо займаються діти-дошкільнята. Комплекс, що нетипово, знаходиться на балансі сільської ради. І це дає їм переваги в тому випадку, якщо заклад стане опорним. Хоча і створює зараз певні фінансові проблеми.
Ми з цим працюємо вже впродовж 20 років — ми завжди були підпорядковані сільській раді. Всі питання вирішуємо напряму, тільки погоджуючи з управлінням освіти. Тобто ми вже і так працюємо в режимі опорного закладу, з підвозом учнів.

Ми і були опорним закладом, вже 5 років — у нас експеримент. З фінансуванням зараз не те що труднощі, просто процес передачі усіх матеріальних активів — все дається в користування сільській раді, а не напряму до школи, як це є у районних школах. Це довше, і якось ми постійно у них не в плані, розумієте? Самі по собі, окремо
— каже заступниця директора Хлібодарівського НВК Ольга Ісаєва.
Хоча досвід роботи в режимі опорної школи тут є, але варто враховувати один суттєвий недолік — підвіз учнів у цю школу можливий лише в гарну погоду. І при цьому дорогою добряче трястиме. Це впливає навіть зараз, поки підвозять небагато учнів, і то з найближчих сіл.
Вже на виході зі школи ми помічаємо контейнери для сортування сміття. З дітьми про це говорять. Хоча дорослі з відходами поводитись ще не вміють, —визнають у громаді. Все село вивозить сміття на неузаконене звалище, яке займає вже близько 2 га. І цим теж потрібно займатися. Але така процедура дорога.
Незабаром в селі має з'явитися новий об'єкт та робочі місця — Центр безпеки. Його вже добудовують та планують відкрити в березні. Проєкт стандартний, гроші на нього виділяли з обласного бюджету.
Центр безпеки — це 17 вакансій. А нові робочі місця для Хлібодарівки — рідкість. Тут можна влаштуватися хіба в магазин, сільську раду, НВК чи на кар'єр. Або ж їздити кудись. Місцеві влаштовуються у Маріуполі, Волновасі та на великих агропідприємствах в навколишніх селах.
Серед дня в селі не багатолюдно, але ми все ж зустрічаємо двох місцевих жінок. На питання, що їм подобається в селі, спочатку вони відповідають: "Все". Та вже через кілька хвилин кажуть про найбільшу проблему місцевих — водопостачання. У половини селища воно централізоване, а інша половина — набирає воду з цистерни, яку привозять в центр села, та носить додому.
Коли моя мама старенька набирає — на тачечку і везе. Коли я. Люди, які далі живуть — велосипедами, машинами возять
— розповідає місцева мешканка.
Така ситуація з водопостачанням в селі — не одне десятиліття. Вже під час війни знайшлися благодійники, які поставили додаткову водонапірну вежу, щоб пустити воду по всьому селу. Але і її не можуть закінчити з 2017 року. І чи будуть нею користуватися в результаті — в сільській раді не впевнені.
Проблема ще, аби все запустити. У нас немає комунального підприємства, яке буде займатися підводом води в будинки, бо сільська рада не має права цим займатися. І треба врахувати, що це буде недешево.

Зараз в цій частині села багато мешканців пробурили скважини та кажуть: "Я вже не буду підключатись". Пенсіонери вважають, що це буде дорого. Тобто ми навіть не знаємо, чи буде це взагалі рентабельно
— каже очільниця села Олена Рула.
Водонапірну башта Рожновського у Хлібодарівці. Фото: СІМІК
Нова вежа, яка не функціонує, знаходиться майже на виїзді з села в бік Златоустівки. Це одне з перспективних сіл майбутньої громади. Його і їдемо подивитись.
Церква у Хлібодарівці. Фото: Вільне радіо
Якщо вбити в пошуковику "Златоустівка", то першими видає десятки статей про обстріл пасажирського автобуса "Златоустівка — Донецьк" неподалік населеного пункту Бугас. Це сталося 13 січня 2015 року. В цивільний "Богдан" потрапила одна з ракет установки "Град" бойовиків т.з. "ДНР". В результаті 12 пасажирів автобуса загинули, а ще 18 отримали поранення.

В пам'ять про них на місці трагедії встановлений меморіальний знак. В роковини трагедії там проводять траурні заходи.
На Донеччині вшанували пам'ять пасажирів рейсового автобусу, загиблих під час обстрілу блокпоста Бугас неподалік Волновахи. Фото: Прес-служба прокуратури Донецької області
А от фото самої Златоустівки в мережі мало. На в'їзді в населений пункт зустрічають вітряк та іменна стела.

Це, свого роду, поєднання історії села та його сучасності. Раніше замість цієї стели тут була інша — з великим написом "Россия" і орденом Леніна. Її розстріляли з автоматів у 2014 році. І лише нещодавно замінили.
Стела була ще з часів Радянського союзу. Златоустівка свого часу будувалась для робітників колгоспу "Росія". Зараз замість нього працює ТОВ "Росія". Це фермерське господарство, яке формує бюджет села.
Основний наш "годувальник", як ми кажемо, це наше ТОВ "Росія"
— розповідає головний бухгалтер Златоустівської сільської ради Лілія Матузенко.
Златоустівська сільська рада. Фото: Вільне радіо
На підприємстві тримають корів та коней, займаються перероблюванням м'яса, вирощують і перероблюють зернові. Беруть участь і в тендерах — постачають в заклади освіти Златоустівки хліб, молоко, олію.
Де тут "Росія", знають усі місцеві. Хоча на воротах підприємства вже немає вивіски.
Головний офіс підприємства знаходиться на центральній вулиці села — поряд з сільською радою, дитячим садочком та будинком культури. Ми зв'язалися з керівником підприємства, але давати інтерв'ю він не захотів. Тож подивимось громаду без потужностей цієї фірми.
Златоустівка — відносно багате село. У них 6,5 мільйонів гривень власних доходів. А додатково ще є субвенції від держави.
Ми повністю платоспроможні. У нас дуже гарний бюджет, нам вистачає грошей на все. От останні роки особливо, коли трохи змінився податковий кодекс і збільшились ставки податків, ми зажили, звісно, дуже добре.

Ми собі зараз ні в чому не відмовляємо. Ремонтуємо дороги, які у нас на балансі, доглядаємо за кладовищами, поставили всі нові автобусні зупинки, на кладовищах встановили здоровезні альтанки для людей, щоб могли посидіти-пом'янути
— каже Лілія Матузенко.
Головний бухгалтер Златоустівської сільської ради Лілія Матузенко. Фото: Вільне радіо
Зі свого ж бюджету сільська рада допомагає місцевій школі, ооча заклад знаходиться на балансі району. Наприклад, минулого року, за словами головного бухгалтера, село виділило району на своїх школярів пів мільйона гривень.
Опікуються в селі і своїм дитячим садочком. Дітей там, правда, мало. Тож працює зараз тільки один корпус закладу.
Дивлячись на місцевий будинок культури, поки важко сказати, що вистачає селу на все. Ганок тут відремонтований, але всередині частину приміщень не ремонтували, здається, ніколи. Для сільського центру культури тут чимало працівників — аж 17. І всі отримують зарплату з бюджету. Зберегти такий штат колегам з сусідніх сіл не вдалося.
Он у нас Малинівка, Веселе — там вже будівлі зруйнували. А Затиш'ї вже й фундаменту немає. В Голубицькому молодці, зберегли будівлю. Але клуб то не працює. Там взагалі нікого немає. Напевно магазин якийсь
— розповідає директор будинку культури с. Златоустівка Іван Разумний.
В Златоустівському будинку культури є 4 колективи зі званнями, тут же займаються діти єдиного у Волноваському районі духового оркестру. Директор центру очікує, що в їхньому приміщенні зроблять молодіжний центр за типовим обласним проєктом. Плюси бачить і в майбутньому об'єднанні.
То, якщо громада утвориться, і ми якось об'єднаємось, то десь же має бути центр. І ті будинки культури, які існують сьогодні, може ж якось далі будуть розвиватись. Не закриються зовсім
— сподівається Разумний.
Загалом в Златоустівці очікували, що саме вони будуть центром громади. Делегація від сільської ради їздила по селах навколо, агітували, розповідали про себе.

Просять не називати імен, хто саме так говорить з місцевої влади, але побоюються, що, якщо гроші будуть не тут, на місці, то всі вони підуть на покращення в "гірших" селах. Але план Златоустівської ОТГ не підтвердили. Перспективно затвердили Хлібодарівську. Так і чекають виборів.
Чергові місцеві вибори та перші вибори в ОТГ Центральна виборча комісія призначила на 25 жовтня 2020 року.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Якщо Ви дочитали цей матеріал до кінця, сподіваємось, він був корисним для Вас

Ми дуже цінуємо те, що Ви з нами!

Запрошуємо Вас стати патроном Вільного радіо та підтримати нашу редакцію.

Якісна незалежна журналістика потребує багато зусиль та ресурсів, і саме Ви можете допомогти нам робити це чесно і кожного дня!

Щомісячна підтримка
Допомогти одноразово
Поділитись публікацією

Проект «Інформаційна підтримка реформи Децентралізації та cтворення ОТГ» реалізується завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії. Погляди, висловлені в цій публікації, належать автору(-ам) і можуть не збігатися з офіційною позицією Уряду Великої Британії.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: